Dijital lojistik şirketi Hubtic, şirketlerin lojistik faaliyetlerinden kaynaklanan karbon emisyonlarının izlenmesi, ölçülmesi ve raporlanması için İngiltere merkezli teknoloji şirketi Pledge ile iş birliği yaptı. Kara yolu, deniz yolu ve Ro-Ro taşımacılığında bu hizmeti sunmaya başladıklarını söyleyen Hubtic CEO’su Abdullah Cansu, “Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında şirketler artık sürdürülebilirliği odağına alan ve bu alandaki faaliyetlerini raporlayabilen tedarikçileri tercih edecek. Biz de bu iş birliği ile şirketleri hem çevreci taşımacılık tiplerine yönlendiriyoruz hem de Kapsam 3 emisyonları sürecini onlar adına yönetiyoruz.” dedi.  

Dijital lojistik şirketi Hubtic, hizmet verdiği her ölçekten şirketin karbon emisyonu ölçümlerine yönelik süreçleri yönetmek üzere İngiltere merkezli teknoloji şirketi Pledge ile iş birliği yaptı. İş birliği kapsamında Hubtic, müşterilerinin kara yolu, deniz yolu ve Ro-Ro taşımacılık esnasında oluşan emisyonlarının izlenmesi, ölçülmesi ve raporlanmasını sağlayacak. 

Yeni PEUGEOT 3008 Türkiye’de yollara çıkıyor Yeni PEUGEOT 3008 Türkiye’de yollara çıkıyor

Abdullah Cansu: “Emisyonların raporlanması ihracatçılar ve tedarikçiler için kritik önemde”

Hubtic CEO’su Abdullah Cansu, Pledge ile yaptıkları iş birliği hakkında bilgi verdi. Özellikle Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın (AYM) çevresel yönetim ve ticaret anlayışını yeniden şekillendirdiğini söyleyen Cansu, “Avrupa’nın karbon nötr kıta olmasını hedefleyen AYM, iklim krizinin etkilerini giderek daha şiddetli hissettiğimiz günümüzde kritik öneme sahip. Öte yandan bu mutabakat, ticareti de yeniden şekillendirecek. Çünkü Avrupa’daki şirketler artık sürdürülebilirliği odağına alan ve bu alandaki faaliyetlerini raporlayabilen tedarikçileri tercih edecek. Dolayısıyla karbon emisyonlarının raporlanması hem Avrupa’ya direkt ihracat yapan şirketleri hem de bu ihracatçı şirketlerin tedarikçisi olan KOBİ’leri ilgilendiriyor. Biz de müşterilerimizin Kapsam 3 emisyonlarını onlar adına izlemek, ölçmek ve raporlamak için bu alanda çözümler sunan teknoloji şirketi Pledge ile iş birliği yaptık” dedi.

David de Picciotto: “Emisyon raporlamadaki karmaşık süreçlere rehberlik ediyoruz”

Pledge CEO’su ve Kurucu Ortağı David de Picciotto ise “İşletmelerin tedarik zinciri karbon emisyonları raporlama konusundaki karmaşık süreçlerine rehberlik etmek ve Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporlama Direktifi (CSRD) yükümlülüklerini yerine getirmelerine yardımcı olmak için Hubtic ile birlikte çalışmaktan heyecan duyuyoruz. Pledge olarak, daha sürdürülebilir bir tedarik zinciri oluşturmak için ihtiyaç duyulan ürün ve hizmetleri sunuyoruz. Hubtic'in Pledge ile iş birliği yapması da çevresel sorumluluğa olan bağlılıklarının ve ürünümüzün gücünün bir kanıtı.” diye konuştu. 

Uluslararası standartlara uygun raporlama

İş birliği kapsamında Hubtic'in müşterileri lojistik faaliyetlerinden kaynaklanan karbon emisyonları hakkında ISO14083 uyumlu ve Küresel Lojistik Emisyon Konseyi (GLEC) akrediteli uluslararası standartlara uygun raporlama yapabilecek. Bu da Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporlama Direktifi (CSRD) yükümlülüklerine uyum sağlamalarına yardımcı olacak.

Hubtic bu hizmeti, taşıma esnasında anlık olarak verebildiği gibi geçmiş döneme ait taşımaların karbon emisyonlarını da hesaplayabiliyor. Geçmişe yönelik hesaplamalar için şirketlerin Hubtic ile yükün alındığı ve teslim edildiği adres bilgileri, ürün ağırlığı, taşımacılık yöntemi gibi bilgileri paylaşmaları yeterli oluyor.

Kapsam 3 nedir?

Sera Gazı Protokolü’ne (GHG Protocol) göre, bir kurumun sera gazı emisyonları üç kapsamda sınıflandırılıyor. Kapsam 1 kurumun kendi faaliyetlerinden kaynaklanan emisyonları, Kapsam 2 enerji kaynaklı emisyonları, Kapsam 3 ise diğer tüm dolaylı emisyonları kapsıyor. Ürün ve hizmetlerin tedariki, nakliyesi, iş seyahatleri gibi süreçler Kapsam 3 emisyonları içerisinde değerlendiriliyor ve bu sınıf, takibi en zor emisyonlar olarak kabul ediliyor.  

Editör: Ercan TOSUNOĞLU