Tüm kargoların takibini tek bir yerden sunan internet sitesi kargotakip.me Türkiye'nin en fenomen kargo şirketlerini açıkladı.

Şirketlerin Instagram, Facebook, Twitter ve LinkedIn takipçi sayılarını baz alan çalışma, kargo şirketlerinin sosyal medyadaki varlığını gözler önüne seriyor. Analizin sonuçlarına göre en fazla takipçiye sahip UPS Türkiye oldu. UPS Türkiye'yi sırasıyla Yurtiçi Kargo, Aras Kargo, MNG Kargo ve Sürat Kargo takip etti.

Firmalar en çok Facebook'ta popüler

Firmaların takipçi sayıları sosyal medya platform bazlı incelendiği zaman en fazla takipçiyi Facebook'ta kazanmış durumdalar. Facebook'un hemen arkasında Twitter bulunurken üçüncü sırada Instagram, dördüncü sırada ise LinkedIn bulunuyor.

Instagram'da en fazla takipçiye Yurtiçi Kargo sahipken, Facebook'ta ise UPS Kargo en fazla takipçiye sahip. UPS Kargo aynı zamanda Twitter'da da en fazla takipçiye sahip olan şirket. LinkedIn'de ise Aras Kargo en fazla takipçiye ulaşmış durumda.

Aras Kargo, 'Kargonu esnaftan gönder' uygulaması başlattı Aras Kargo, 'Kargonu esnaftan gönder' uygulaması başlattı

Yeni nesil kargo firmaları da sosyal medyada güçlü

Nispeten yeni kurulmuş ve farklı hizmetler sunan yeni nesil kargo firmaları da sosyal medya hesapları üzerinden takipçilerine ulaşıyor. Yeni nesil kargo şirketleri arasında Sendeo, en fazla takipçiye ulaşan kargo firması. Sendeo'yu sırasıyla HepsiJet, Kargoist, Kolay Gelsin ve Kargomsende takip ediyor.

Yeni nesil kargo firmaları daha yeni nesil kuşağa hitap ediyor. Köklü kargo şirketlerinin aksine, yeni nesil kargo şirketleri daha çok genç nesilin bulunduğu LinkedIn ve Instagram'da popüler. Yeni nesil kargo firmaları en fazla takipçiye LinkedIn’de sahip. LinkedIn’i sırasıyla Instagram, Twitter ve Facebook takip ediyor.

Sendeo, Instagram'da en fazla takipçiye sahipken Facebook'ta da en fazla takipçiye sahip olan firma. Twitter'da da Kargoist fenomen olurken HepsiJet ise LinkedIn'de en fazla takipçiye sahip.

Firmalar Tiktok'ta yok

We Are Social'ın son verilerine göre dünya genelinde 1 milyar aylık aktif kullanıcı sayısını aşan TikTok'ta Türkiye'den 26.5 milyon kullanıcı bulunuyor. Dünya genelinde popüler sosyal medya platformlarından bir tanesi olan Tiktok'ta hem yeni nesil hem de köklü kargo şirketlerinin resmi hesapları bulunmuyor.

ChatGPT’ye göre firmalar sosyal medyada olmalı

Yapay zekâ sohbet robotu ChatGPT’ye “Kargo şirketleri sosyal medyada olmalı mı?” sorusunu yönelten kargotakip.me şu yanıtı aldı: “Evet, kargo şirketleri sosyal medyada olmalıdır. Bugünün dünyasında, sosyal medya, birçok işletme için müşteri hizmetleri ve pazarlama faaliyetlerinin önemli bir parçasıdır. Kargo şirketleri de müşterileri ile iletişim kurmak, onların sorularını

yanıtlamak, hizmetleri hakkında bilgi vermek ve müşteri memnuniyetini artırmak için sosyal

medyayı kullanabilirler. Sosyal medya ayrıca kargo şirketlerinin müşterilerinin geri bildirimlerini almasına ve bu geri bildirimleri dikkate alarak hizmet kalitesini artırmasına da yardımcı olabilir.

Ayrıca, kampanyalarını, indirimlerini ve özel tekliflerini sosyal medya aracılığıyla duyurarak müşterilerine avantajlar sağlayabilirler.”