PEUGEOT’nun yenilikçi özellikleriyle dikkat çeken ve elektrikliye geçiş yaklaşımını gözler önüne seren hibrit Hypercar’ı PEUGEOT 9X8, bire bir ölçüleriyle LEGO yapım parçalarıyla yeniden yapıldı.

LEGO® Technic PEUGEOT 9X8 24H Le Mans Hybrid Hypercar-5

Bu etkileyici projede, Peugeot'nun yenilikçi teknolojilerle donatılmış ve elektrikli araçlara geçişin simgesi olan hibrit Hypercar modeli Peugeot 9X8, LEGO yapım parçaları kullanılarak bire bir ölçekli olarak inşa edildi. Bu özel model, 24 saat süren bir Le Mans yarışını temsil eder şekilde, 24 saat içinde tamamlandı. İstanbul Akasya'da sergilenen ve 11 Aralık'a kadar ziyaret edilebilecek bu devasa LEGO® Technic™ Peugeot 9X8 24H Le Mans Hybrid Hypercar, 625 binden fazla LEGO parçasından oluşuyor ve yaklaşık 875 kilogram ağırlığında. Bu özel inşa, hem otomobil hem de LEGO tutkunları için benzersiz bir deneyim sunuyor.

LEGO® Technic PEUGEOT 9X8 24H Le Mans Hybrid Hypercar-4

Škoda Superb'in dördüncü nesli, Türkiye yollarında Škoda Superb'in dördüncü nesli, Türkiye yollarında

24 saatlik Le Mans yarışlarına ithafen 24 saatlik çalışmayla tamamlanan bire bir ölçüdeki bu dev model, İstanbul Akasya’da meraklılarını bekliyor. 11 Aralık tarihine kadar sergilenmeye devam edecek birebir ölçüdeki LEGO® Technic™ PEUGEOT 9X8 24H Le Mans Hybrid Hypercar, gerçek yarış otomobilini aratmayan tasarımı ve özellikleriyle dikkat çekiyor. 625 binden fazla LEGO parçasıyla tamamlanan bire bir ölçekteki model tam 875 kilogram ağırlığında. 

LEGO® Technic PEUGEOT 9X8 24H Le Mans Hybrid Hypercar-6

Dünyanın önde gelen otomotiv üreticilerinden PEUGEOT, binek ve ticari araçlarıyla dünyanın olduğu kadar Türk tüketicisinin de en fazla tercih ettiği markalar arasında yer alıyor. Marka, iki asrı aşan tecrübeleriyle geliştirdiği modelleriyle sektörde ilkleri gerçekleştirmeyi sürdürürken otomobil sporlarında da dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Markanın elektrikliye geçiş yaklaşımını gözler önüne seren hibrit Hypercar’ı PEUGEOT 9X8, kullandığı yenilikçi teknolojileriyle yarış dünyasında taşları yerinden oynatmayı başardı. 

LEGO® Technic PEUGEOT 9X8 24H Le Mans Hybrid Hypercar-2

24 saatlik çalışmayla tamamlandı

Kısa bir süre önce LEGO Group ile PEUGEOT Sport ekiplerinin iş birliğiyle geliştirilen 1:10 ölçekli LEGO® Technic™ PEUGEOT 9X8 24H Le Mans Hybrid Hypercar, otomobil tutkunları kadar LEGO fanatiklerine de büyük bir heyecan yaşatmıştı. Bu iki ekip, şimdi de PEUGEOT 9X8’in LEGO yapım parçalarıyla bire bir ölçülerinde bir örneğini hazırladı. 24 saatlik Le Mans yarışlarına ithafen 24 saatlik çalışmayla tamamlayan bire bir ölçüdeki bu dev model, İstanbul Akasya’da meraklılarını bekliyor. 11 Aralık’a kadar sergilenmeye devam edecek birebir ölçüdeki LEGO® Technic™ PEUGEOT 9X8 24H Le Mans Hybrid Hypercar, gerçek yarış otomobilini aratmayan tasarımı ve özellikleriyle dikkat çekiyor. Aracın 1:10 ölçekli versiyonundan ilham alınarak geliştirilen 1:1 ölçekli versiyonunda, hiç bir destekleyici malzeme kullanılmadan 720 hiper parçayla birlikte toplamda 625 binden fazla LEGO yapım parçası kullanıldı. Toplam ağırlığı 875 kilogramı bulan 1:1 ölçekli PEUGEOT 9X8, gerçek otomobilde yer alan detaylarıyla da öne çıkıyor.

1:10 ölçeklisi de gerçek otomobil gibi

Aracın 1:10 ölçekli LEGO Technic versiyonu ise 1775 parçadan oluşuyor. Model, gerçek dört tekerlekten çekişli 9X8’deki; elektrikli 7 vitesli şanzıman, benzersiz kapıları, düşük emisyonlu hibrit güç-aktarma sistemi, gelişmiş süspansiyon ve zarif profili dahil her bir ayrıntısıyla dikkat çekiyor. Ayrıca V6 motoru dışında karanlıkta parıldayan ışık öğeleri gibi ayrıntılar, gerçek yarış heyecanını yansıtıyor. 1:10 ölçekli model tamamlandığında 13 cm yüksekliğe, 22 cm genişliğe ve 50 cm uzunluğa sahip oluyor.

Editör: Ercan TOSUNOĞLU