Eğitimin son müşteriye ulaşan hizmet kalitesinde önemli bir faktör olduğunun bilincinde olan Meiller Damper, gerçekleştirdiği eğitim programları ile ülke geneline yayılmış tüm yetkili satıcı teşkilatına; son teknolojiler, ürün bilgileri ve satış sonrası hizmetler konularında uygulamalı eğitimler veriyor

Meiller tarafından yaklaşık 25 yetkili satıcı personelinin katıldığı eğitim toplantılarından ilki Sakarya’da bulunan Meiller Doğuş Damper fabrikasında gerçekleşti. Genel ürün gamı, yeni ürünler ve uygulamalı pratik bilgilerin verildiği eğitim toplantılarına Doğuş Otomotiv Meiller Genel Müdürü İlhami Eksin, Meiller Doğuş Damper Genel Müdürü Selçuk Unutur ve Meiller‘in Türkiye’den Sorumlu Satış Yöneticisi Gebhart Wolfgang katıldı.

Meiller eğitim programı hakkında bir açıklama yapan Doğuş Otomotiv Meiller Genel Müdürü İlhami Eksin, müşterilerine en doğru hizmeti, hızlı ve verimli bir şekilde ulaştırmada eğitimin önemine değinerek “Firmaları ileriye taşıyacak etkenlerin başında, konusuna hakim ve gerekli bilgi donanımına sahip çalışanlar gelmektedir. Meiller, bu bilinç ile gerek kurum içi, gerekse Yetkili Satıcı ve Servislerine, ürün, satış ve satış sonrası hizmetler gibi birçok farklı konularda eğitimler vermektedir. Eğitim programları ile amacımız ürünlerimizi satış aşamasında doğru şekilde hizmet sunarak tanıtmak, satış sonrasında ise müşterilerimize hızlı, verimli, zaman ve maliyetten tasarruf etmelerine yardımcı olmaktır.“ dedi

Meiller Doğuş Damper Genel Müdürü Selçuk Unutur ise bu eğitimlerin dönemsel değil sürekli olduğunu belirterek, “Müşterilerimize ve çalışanlarımıza artı bir değer katmak amacıyla verdiğimiz bu eğitimlerde sektörümüzdeki son gelişmeler, teknolojiler, trendler, satış sonrası hizmetlerde kalite gibi konuların önemi işlenmektedir. Bu eğitimlerde çalışanlara, müşteri ilişkileri, müşteri ihtiyaçlarının analizi gibi konularda, uluslararası standartlara ulaşması için gereken tüm bilgiler aktarılmaktadır.” dedi

Unutur, satış ve servis personellerinin sürekli güncel bilgilerle donatılmasının önemine dikkat çekerek, “Satış ve servis eğitimlerimiz temel, mesleki ve uzmanlık bilgilerini kapsayan ve gelişmeyi hedef alan içeriklere sahiptir. Bu eğitim müfredatında Meiller merkezinden de veri yardımı almaktayız. Eğitimlerimize yurtdışından katılan Meiller temsilcileri çalışmalarımızı takdirle karşılamakta ve bu eğitimleri örnek göstermektedir.” açıklamasında bulundu.

Fabrika hakkında bilgi veren Meiller Doğuş Damper Genel Müdürü Selçuk Unutur, “Genel prosesler itibarıyla fabrikamız temelde parça hazırlık, gövde montaj, boyahane ve montaj aşamaları var. Ciddi miktarda bir boyahane yatırımımız var. Kaynak kalitemiz ve kullandığımız malzemeler son derece iyi. Almanya’nın tanımladığı mühendislik normları dahilinde üretim gerçekleştiriyoruz. Ürünlerimizi ihraç da ediyoruz. Bu arada kalite belgemizi aldık. Yakın zamanda kaynak sertifikasyonunu da almayı planlıyoruz. Kapasite olarak ürün kompozisyonuna göre bir vardiyada yıllık kapasitemiz 800 civarındadır. Üç vardiyada 3 bin adet kapasitemiz var. Dışarıdan talaşlı imalat, lastik, fren parçaları, plastik parçaları satın alıyoruz. Bunun dışındaki parçaları kendi bünyemizde üretiyoruz.” diye konuştu. 

MEİLLER HİDROLİK VE KAYNAK KALİTESİNDE DE İDDİALI

Unutur, ürettikleri damperlerin diğer özelliklerinin yanı sıra özellikle hidrolik ve kaynak konusunda iddialı olduklarını belirterek, şunları söyledi: “Hidroliklerimiz performans ve dayanıklılık açısından son derece güçlüdür. Dolayısıyla bu ikinci el piyasasına da etki ediyor ve araçlar değerini koruyor. İkinci olarak ise temel prosesimiz kaynaktır.” Meiller kamyon üstü damperlerde hidrolik sistemlerinin boşaltma işlemini diğer markalara göre daha seri olarak gerçekleştirdiğini söyleyen İlhami Eksin ise “Bizim damperlerimizin yakıt, zaman ve ağırlık konusunda rekabetçi olduğumuzu düşünüyoruz.” dedi.

GÜVENLİ ÜRETİM TASARIM AŞAMASINDA BAŞLIYOR

Aynı konuyla ilgili olarak Selçuk Unutur, şu bilgileri verdi: “Damper kalktığı zaman, ağırlık merkezi ve zeminin eğimi gibi konular tasarım aşamasında göz önüne alarak çözümleniyor. Aracın muhtelif şartlar altında davranışı simülasyon ortamında görülüyor. Dolayısıyla tasarımdan kaynaklanan bir güvenliğimiz var. Bizim standart donanımız içinde yer alan güvenlik frenimiz var. Güvenlik freni sayesinde; damper açıkken kamyon 18 kilometre hıza çıktığı zaman fren 10 kez otomatik olarak devreye giriyor. Araç, damper açıkken 28 km hıza ulaşırsa fren tamamen bloke ediyor ve damper inmeden araç hareket etmiyor. Bu, bizim standart donanımızda yer alıyor. Zaten malzeme onayları Almanya’nın 150 yıldır test ettiği normlara uygun.”

Ford Trucks, çok silindirli hidrojen motorunun ateşlemesini gerçekleştirdi Ford Trucks, çok silindirli hidrojen motorunun ateşlemesini gerçekleştirdi

“Fabrikanın hizmete açıldığı 2008 yılından bu yana geçen sürede işler hedeflediğiniz gibi gerçekleşti mi?” sorusunu İlhami Eksin şöyle yanıtladı: “Biz Türkiye’ye uygun ürün geliştirip üretelim anlamında çok emin adımlarla ilerliyoruz. Önceden daha agresif planlarımız vardı. Uluslararası ekonomik salınımlar bizi yavaşlattı. Ancak son iki yıldır iç pazarda işler istediğimiz ve planladığımız gibi yürüyor. Dış pazar için de çalışmalarımız devam ediyor.”

Meiller‘in Türkiye’den Sorumlu Satış Yöneticisi Gebhart Wolfgang, “Gelecek açısından hem Türkiye hem de diğer pazarlar açısından beklentilerimiz oldukça olumlu. Doğuş Otomotiv’le verimli bir işbirliğimiz söz konusu.” dedi.

MEİLLER 2015'TE PAZARA İKİ YENİ ÜRÜN SUNACAK

Meiller Yetkili Satıcı eğitimleri sırasında 2015 yılında pazara sunulacak 2 yeni ürün hakkında da bilgi verildi. Meiller tarafından ağır yüklerin güven içinde taşınmasını sağlayacak 3, 4 ve 5 akslı şasi ile 40-60 ton azami yüklü ağırlığa sahip kamyon üstü ağır damper “P450” modeli ilk kez sergilendi. Yüksek güçlü 5 kademeli hidrolik pistona sahip “P450”, aşınmaya dayanıklı gövde tasarımı, otomatik açılan ve kapanan arka kapak sistemi ve entegre çarpışma koruyucu ile en ağır yüklerin taşınmasında kullanıcılarının pratik çözüm ortağı olmaya aday.

2015 yılında Türkiye yollarına çıkması planlanan bir diğer model ise “MHPS 43/3”. Optimize edilmiş “MHPS 43/3” ST Yarı Römork Damperin gövdesi şasi lonjeronları arasında ve daha derinde yer alıyor. Böylelikle taşıma kapasitesi artarken, düşük ağırlıklı merkez korunuyor ve daha iyi bir yol tutuşu elde ediliyor. MHPS 43/3’de 4 kademeli 200 bar basınçlı hidrolik pistonun yanı sıra kampana freni bulunuyor.

Editör: TE Bilisim