Otonom araçlar, gelişen teknolojiyle birlikte giderek hayatımızın daha büyük bir parçası haline geliyor. Bu yeni dönem araçların, güvenli bir gelecek vaat edebilmesi için, üreticiler ve filo operatörlerinin güvenlik konusuna özel bir önem vermesi gerekiyor. Siber güvenlik alanının önde gelen şirketlerinden ESET, bu konuda önemli bir adım atarak otonom araçları güvenlik açısından detaylı bir şekilde inceledi ve bu alanda iyileştirme önerilerini paylaştı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin San Francisco ve Las Vegas şehirlerinde zaten faaliyette olan sürücüsüz araç filoları, Seattle'dan Miami'ye kadar ülkenin dört bir yanında genişlemeye devam ediyor. Avrupa ve Asya'da da sürücüsüz araçlar geliştiriliyor ve test ediliyor.

Bilgisayar güvenliği alanında yıllar içinde edinilen tecrübeler, başarılı her teknolojinin, hem yasal hem de yasa dışı yollarla gelir elde etmeyi hedefleyen girişimcileri kendine çekeceğini gösteriyor. Siber suçlular için otonom araçlar, hem siber alanda hem de fiziksel dünyada çeşitli suç faaliyetleri için cazip fırsatlar sunuyor. Bu faaliyetler, müşteri verilerini tehdit etmekten, araçların uzaktan kontrolünü ele geçirmeye, trafik sıkışıklığı yaratmaktan, acil durum hizmetlerinin engellenmesine kadar uzanıyor.

Otonom ticari kamyonlar da değerli kargoları taşıdıkları için suçlular için potansiyel hedefler oluşturuyor. Bu araçlar, transit merkezlerini kapatmak veya belirli noktalarda durdurmak için de kullanılabilir.

Otonom araçların güvenliğinin sağlanması için, ESET gibi şirketlerin yaptığı analizler ve öneriler büyük önem taşıyor. Yeni nesil araçların, geleneksel insan gücüyle çalışan arabalarla aynı yollarda güvenli bir şekilde seyahat edebilmesi için, acil durumlarda manuel kontrol imkanı sunan sistemlerin entegrasyonu kritik bir rol oynuyor. Ayrıca, taksi veya servis hizmeti olarak kullanılan araçlarda, yolcuların erişimine açık acil durum frenleme sistemlerinin bulunması gerekiyor.

Bu yeni dönem teknolojisi, hem hayal gücünün sınırlarını zorluyor hem de yeni güvenlik engelleri yaratıyor. Ancak, bu teknolojik ilerlemenin getirdiği zorluklar, dijital savunma alanında da yeniliklerin önünü açıyor.

1701004332_Gorsel_2

Otonom araçların yükselişi, teknoloji ve ulaşımın kesişim noktasında devrim niteliğinde bir dönüşüm yaratıyor. Sürücüsüz araçların gelişimi, güvenlik konusunu da ön plana çıkarıyor. Siber güvenlik devi ESET, bu yeni çağın taşıtlarını mercek altına alarak, güvenli bir sürüş deneyimi için kritik önerilerde bulunuyor. Bu araçlar, San Francisco ve Las Vegas'ta zaten aktifken, ABD genelinde genişleyen pilot programlar ve Avrupa ile Asya'da yürütülen testlerle sürücüsüz otomobillerin geleceği her zamankinden daha yakın.

Sürücüsüz veya otonom araç filoları şu anda San Francisco ve Las Vegas'ta faaliyet gösteriyor. Pilot programlar Seattle'dan Miami'ye kadar Amerika Birleşik Devletleri'nin dört bir yanına yayılan yaklaşık bir düzine şehirde daha bulunuyor. Sürücüsüz araçlar aynı zamanda Avrupa ve Asya'da da geliştiriliyor ve test ediliyor.

Onlarca yıldır bilgisayar güvenliği konusunda öğrenilen bir şey varsa, o da başarılı olan her teknolojinin, hem yasal hem de yasa dışı olarak para kazanmaya çalışan girişimcileri kendisine çekeceğidir. Siber suçlular için otonom araçlar çok cazip bir kategori olarak görülüyor. Tüketicileri hedef alan hesap hırsızlığı ve işletmeleri hedef alan fidye yazılımları gibi tamamen siber alanda meydana gelen suç faaliyetlerinin yanı sıra, fiziksel dünyada araçlara sahip olmak bazı ilginç fırsatlar da sunuyor:

 • Müşterileri seyahat geçmişleriyle ilgili tehdit ederek kazanç elde etmek 
 • Araçların uzaktan ele geçirilmesi 
 • Trafik sıkışıklığına neden olmak için araçları belirli bir yere göndermek. 
  • Yoğun saatlerde yoğun kavşakları veya otoyolları hedeflemek. 
  • Trafiğin sıkışık olduğu havalimanları, tren istasyonları veya otobüs terminallerinden kolluk kuvvetlerini uzak tutmak 
  • Acil durum hizmetlerinin engellenmesi 
  • Diğer organize suç faaliyetlerinin örtbas edilmesi 
 • Güvenlik özelliklerini devre dışı bırakmak ve kazalara neden olmak. 

Otonom araçlarla ilgili bir diğer olası endişe ise ticari kamyonlardır. Değerli kargo taşıyan otonom bir kamyon, suçluların seçeceği bir yerde durdurulabilir veya oraya yönlendirilebilir. Kamyonlar, kargoların gemilerden boşaltıldığı rıhtımlar gibi transit merkezlerini kapatmak için de kullanılabilir.

Birçok yenilik arasında özellikle hızla kabul gören bu yeni teknoloji hayal gücünün sınırlarını aşıyor ve yeni engeller yaratıyor. Ancak artan şöhret aynı zamanda dijital savunmayı güçlendirmeye yardımcı olabilecek teknoloji meraklılarını da cezbediyor. 

Geleneksel insan gücüyle çalışan arabalarla aynı yollarda gidebilen otomobil şeklindeki otonom araçlar, son birkaç on yılda otomobil teknolojisinde yaşanan en büyük değişikliklerden birini temsil ediyor. Geçmişi yüzyıldan fazla olan ulaştırma mühendisliğinden öğrenilen bazı temel önlemlerin unutulmaması gerekir gibi görünüyor:

 • Bireylerin veya işletmelerin sahip olduğu otonom araçlar, acil durumlarda bir insan tarafından çalıştırılabilecek kontrollere sahip olmalıdır. Yapay zeka, sürüş konusunda ne kadar iyi olursa olsun, bir insan sürücünün tüm yapabileceklerini hiçbir zaman ön göremeyebilir ve bunlara yanıt veremeyebilir. Yapay zeka "otomatik pilotunu" devre dışı bırakabilecek yönlendirme, hızlanma ve frenleme mekanizmalarının sağlanması, hayat kurtarmakla "sadece" kazaya karışmak arasındaki fark anlamına gelebilir. Makineler bilinen kalıpları yönlendirmede iyidir ancak insanlar otomatik eğitim setlerinde makul bir şekilde ele alınamayacak joker olayları yönetebilir. 

Taksi veya servis hizmeti olarak kullanılması amaçlanan araçlar için, metro araçlarında kullanılan  acil durum imdat ipleri veya düğmelerinden farklı olmayan bir acil durum frenleme sistemi yolcuların erişimine açık olmalıdır.

OtoPriz’de bayramın ilk günü şarjlar ücretsiz OtoPriz’de bayramın ilk günü şarjlar ücretsiz

Editör: Ercan TOSUNOĞLU