Pirelli, sergilenen yeni otomobiller arasında BEV (batarya elektrikli) araçların yaklaşık %25’inin ve PHEV (şarj edilebilir hibrit) araçların % 30’unun orijinal ekipmanıydı. Bu araçlarda P Zero’dan Scorpion’a kadar farklı ürün ailelerinden lastikler kullanılırken tümü, elektrikli otomobiller için özel olarak üretildiklerini gösteren Elect işareti taşıyordu.

Elect teknolojisi 2019 yılında lanse edildiğinden bu yana, farklı modellerin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş lastikler için alınan homologasyon sayısı 300’ü aştı. Bu ürünlere talep de olağanüstü bir hızla artıyor. 2023’ün ilk yarısında yeni homologasyonların sayısının geçen yılın aynı dönemine kıyasla iki katından hızlı (+%125) artması, Pirelli’nin elektrikli mobilite alanında nasıl öne çıktığını da vurguluyor. IAA Mobility Fuarı’ndaki tek hidrojen yakıtlı otomobil olan BMW iX5 Hydrogen’ın orijinal ekipmanı da  Pirelli oldu. Bu araçta kullanılan FSC® işaretli P Zero, dünyada Forest Stewardship Council® (Orman Yönetim Konseyi) onaylı doğal kauçuktan üretilen tek lastik konumunda bulunuyor.

Pirelli Araştırma-Geliştirme ve Cyber Kıdemli Başkan Yardımcısı Piero Misani şu açıklamada bulundu: “Elektrikli mobilite alanında ulaştığımız liderlik pozisyonu, araştırma ve geliştirme birimimizin inovasyon gücünün altını çiziyor. Pirelli, elektrikli otomobillere yönelik teknolojilerini diğer tüm ürün serilerine de uygulayabilen tek üretici. Bu yaklaşım otomobil üreticilerine her aracın kendine has özelliklerine en uygun ‘terzi işi’ lastikleri sunabilme açısından bize daha fazla çok yönlülük sağlıyor. Özel olarak geliştirilen BEV ve PHEV lastiklerine talep yükselmeye devam ediyor. Yeni P Zero E’nin pazara sunulmasıyla Elect homologasyonlarının sayısı daha da artacak.” 

PIRELLI ELECT: ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLERE ÖZEL TEKNOLOJİ

Pirelli Elect, elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobillerin kendilerine has özelliklerini iyileştirmek için geliştirilen bir teknolojiler paketidir. Daha ağır olan bu araçların, lastikleri daha da önemli hale getiren anlık tork gibi özel talepleri de oluyor. Elect lastiklerinde kullanılan konstrüksiyon ve malzemeler bu talepleri karşılarken daha yüksek reaksiyonla yanıt vererek lastiklerin daha dayanıklı hale gelmesini sağlıyor. Sessiz motorla da vurgulanan akustik konfor, kabin gürültüsünü %20’ye1 varan oranda azaltan Pirelli teknolojisiyle destekleniyor. Aynı ölçüde önemli olan batarya menzili de daha düşük dönme direncine sahip lastiklerle uzatılıyor. Pirelli tarafından gerçekleştirilen testler, tam şarjla menzilin nasıl %10’a 2 kadar artırılabileceğini de gösterdi. 

PIRELLI P ZERO E: %100 ELECT ULTRA YÜKSEK PERFORMANS 

Lassa'dan hafif ticarilere özel: Yeni Lassa Transway 3 Lassa'dan hafif ticarilere özel: Yeni Lassa Transway 3

Elektrikli otomobiller için tasarlanan yüksek performanslı Pirelli P Zero E lastik, pazara sürülen en yeni ürün olurken Elect teknolojisi her ebatta standart olarak sunuluyor. Pirelli P Zero E, içeriğinde %55’ten fazla doğal ve geri dönüştürülmüş malzeme3 (Bureau Veritas tarafından bağımsız olarak doğrulanmış) kullanılarak üretilen ilk ve seri genelinde üç A puanına sahip tek UHP (ultra yüksek performans) lastik konumunda bulunuyor. 

*****

* FSC Lisans Numarası: N003618

1. 255/50R20 ebatlı PIRELLI SCORPION™ ELECT™ ile PIRELLI SCORPION™ lastikler karşılaştırılmıştır. Kaynak: Pirelli’nin kurum içi Ar-Ge testleri Kasım 2022’de bir Audi e-Tron otomobil üzerinde yürütülmüştür. Kabin içi gürültü düzeyi 40-60-80-110 km/saat gibi farklı hızlarda, düz ve kaba asfalt gibi farklı yüzeylerde ölçülmüştür. Sekiz hız ve asfalt kombinasyonunun tümünde ELECT™ lastikler ortalama -0.6DB ve -0.8DB’ye kadar olmak üzere daha düşük algılanan kabin içi gürültü düzeyi sonuçları elde etmiştir. 

2. ELECT™ olmayan bir lastiğe kıyasla ~%20 daha düşük dönme direnci. 235/60/R18 ebatlı PIRELLI SCORPION™ ELECT™ ve PIRELLI SCORPION™ lastikler karşılaştırılmıştır. Kaynak: Pirelli’nin kurum içi Ar-Ge testleri Mart-Haziran 2022’de bir Volkswagen iD4 otomobil üzerinde yürütülmüş, dönme direncindeki azalma ve eşdeğer batarya menzil kazanımı ölçülmüştür. Ölçümler aletli koşullarda ve 500 kilometrelik menzilde sabit hızda (@50km/saat) gerçekleştirilmiştir. 

3. Fiziksel ayrışma ve kütle dengesi yaklaşımının birlikte kullanılması sayesinde. Biyolojik bazlı ve geri dönüştürülmüş içerik, lastik ebadına bağlı olarak sırasıyla %29-%31 ve %25-%27 arasında değişmektedir. Biyolojik bazlı malzemeler doğal kauçuk, tekstil takviyeleri, biyolojik kimyasallar, biyolojik reçineler ve lignin; geri dönüştürülmüş malzemeler ise metalik takviyeler, kimyasallar ve - kütle dengesi yoluyla - sentetik kauçuk, silika ve karbon siyahtır. (ISO 14021)

Editör: Ercan TOSUNOĞLU