Çinli markalar, AB ve Türkiye pazarlarına giriş yaparken üretimlerinin yerelleştirilmesine odaklanmaya başladı. Bu markalar arasında, Çin'in önde gelen otomotiv üreticilerinden Shineray Group bünyesinde faaliyet gösteren ve Türkiye'de ATMO Group tarafından temsil edilen SWM Motor da yer alıyor. Markaya Türkiye’de ilginin yoğun olduğunu ifade eden ATMO Group CEO’su Anton Chernov, “ATMO Group olarak Türkiye'de yatırım yapmaya ve daha fazla proje geliştirmeye ilgi duyuyoruz. Türkiye'deki çalışan sayımız geçen yıla göre iki katına çıktı, gelirimiz her yıl artıyor ve gelişim için uzun vadeli bir planımız var. Şu anda yıllık 50.000'den fazla araç üretim kapasitesine sahip bir üretim tesisi üzerinde çalışıyoruz. Üretim tesisi, Türkiye pazarının ihtiyaçlarını karşılamalı ve aynı zamanda Balkan ülkeleri ve AB bölgesindeki diğer pazarlara da ihracata odaklanacak. Türkiye’de üretim için aylar öncesinden T.C. Sanayi Bakanlığı ile görüşmelere başladık. Ayrıca T.C. Ticaret Bakanlığı ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile görüşmelerimiz devam ediyor. Yeni projelerimiz için güçlü yerel ortaklarla aktif olarak iletişim halindeyiz. Ancak, yatırım projesi hakkındaki nihai karar, devletten sağlanan destek tedbirlerine bağlı olacaktır.” dedi. 

Swm G01-3

Çin’in önde gelen otomotiv üreticilerinden Shineray Group bünyesinde faaliyet gösteren İtalyan SWM Motor, 2023 yılı sonunda giriş yaptığı Türkiye pazarını, global büyüme stratejisinin merkezlerinden biri olarak belirledi. Türkiye'de marka, geniş çaplı uluslararası operasyonlara ve deneyime sahip otomotiv grubu ATMO Group tarafından temsil ediliyor. ATMO Group, üretim girişimiyle hızlı bir şekilde agresif büyümesini yeni bir seviyeye taşıdı. ATMO Group CEO’su Anton Chernov, “Bu tesiste montajın kademeli gelişimini planlıyoruz. Modern hibrit ve elektrikli araçların yanı sıra bir dizi ticari aracın üretimini gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Tüm detayları netleştirmek için aktif olarak çalışıyoruz ve bu konuda devletin desteğini ve aktif yardımını umuyoruz” dedi. Türkiye pazarına kısa bir süre önce giriş yapan İtalyan SWM Motor Türkiye, ürün gamını hızla genişletmeye devam ediyor. G01, G01F, G03F ve elektrikli hafif ticari X30L EV ile Türk tüketicisinin karşısına çıkan SWM Motor Türkiye, haziran ayı itibarıyla G05 isimli yeni D-SUV modeliyle ürün gamını genişletti.

Türkiye'de markaya olan yoğun ilgiyi ifade eden SWM Türkiye Ticari Direktörü Burak Azmanoğlu ise, “Son dönemdeki yasal düzenlemelerdeki değişikliklerle birlikte mevcut iş modelimizi, yerel üretim seçeneklerini de içerecek şekilde gözden geçirmeye başladık. Türkiye, uzun vadeli iş geliştirme açısından yüksek potansiyele sahip bir bölge. Profesyonel ve güçlü bir bayi ağı kurduk ve yeni ortaklar katılmaya devam ediyor. Satış sonrası hizmetler ve yedek parça tedarikinde genişleyen bayi ağımızla müşterilerimizi destekliyoruz. Türkiye genelinde ilk parti gelen araçlarımız yollarda ve ilk müşterilerin yorumları çok olumlu oldu ve Türkiye'de markanın imajı için çok şey yaptık. Amacımız, Türk müşterilere yüksek kaliteli SUV modellerini uygun fiyatlarla sunmaya devam etmek ve istediğimiz konuma gelene kadar Türkiye'deki operasyonlarımızın gelişimine yatırım yapmaya devam edeceğiz" dedi. 

Türkiye’de 100’den fazla çalışanı olan ATMO Group’un temsil ettiği SWM markası, 10 ilde 3S (satış, satış sonrası ve yedek parça) bayi noktasında 300’den fazla çalışanla müşterilerine hizmet veriyor.  Türkiye pazarına kısa bir süre önce giriş yapan SWM Motor Türkiye, ürün gamını hızla genişletmeye de devam ediyor. G01, G01F, G03F ve elektrikli hafif ticari X30L EV ile Türk tüketicisinin karşısına çıkan SWM Motor Türkiye, haziran ayı itibarıyla G05 isimli yeni D-SUV modeliyle de ürün gamını genişletti.

Tasarım Ofisi İtalya Milano’da

İkinci el araç fiyatları iki ay üst üste düşüş gösterdi İkinci el araç fiyatları iki ay üst üste düşüş gösterdi

Türkiye pazarına ATMO Group ile giriş yapan SWM Motor, 1971 yılında İtalya’da kuruldu. 2014 yılında Shineray Holding tarafından satın alınan SWM, SWM Motor olarak 2016 yılında Shineray Holding’e ait Brilliance Shineray Chongqing Automobile Co. Ltd.’ye dahil edildi. Tasarım ofisi İtalya Milano’da olan ve tamamen İtalyan çizgileri taşıyan SWM Motor’un 1000’den fazla kişinin görev yaptığı Ar-Ge Merkezi ise Çin’in Chongging şehrinde yer alıyor. Marka, yılda 300 bin araç ve 300 bin motosiklet üretimi gerçekleştiriyor. Yıllık 200 bin adetten fazla satışla 30’dan fazla ülkede faaliyet gösteren SWM Motor’un; Çin, Vietnam, Mısır, Ekvator, Rusya ve İran’da üretim tesisleri bulunuyor. Şirketin Myanmar ve Belarus’taki üretim tesislerinin inşası ise devam ediyor.

Editör: Ercan TOSUNOĞLU