2024 Dakar Rallisi için yeni geliştirilen GR DKR Hilux T1U ile yarışan TOYOTA GAZOO Racing, yeni aracın güvenilirliğini ve hızını ortaya koymayı başardı.

Dakar Rallisi 2024 (2)

Dakar Rallisi'nin yanı sıra hem 2022 ve 2023 yıllarında W2RC Şampiyonu olan aracın evrimleşmiş versiyonu GR DKR Hilux T1U, bir kez daha limitleri sonuna kadar zorladı. TGR’nin 5 aracı da bitiş noktasına ulaşırken üç araçla ilk 10’da yer almayı başardı. Bununla birlikte özel katılımcılarla altı Hilux, genel klasmanda ilk 10 içerisinde yer aldı.

Özel katılımcılardan Toyota Hilux ile 2. sırada ralliyi tamamlayan Guillaume de Mevius dikkat çekerken, takım arkadaşı Guerlain Chicherit yarışı 4. sırada tamamladı.

Gr Dkr Hilux T1U (3)

Yeni pilotlar potansiyellerini sergiledi

Tüm yarışçılar Dakar’ın zorluklarıyla mücadele ederken TOYOTA GAZOO Racing adına yarışan iki çaylak pilot da performanslarıyla büyük potansiyele sahip olduklarını kanıtladılar. Guy Botterill genel klasmanda elde ettiği altıncılıkla takım adına en iyi sonuca imza atarken, tüm etaplarda istikrarlı bir performans ortaya koydu.

Mercedes-Benz Türk, katı atık sektöründeki müşterileri ile buluştu Mercedes-Benz Türk, katı atık sektöründeki müşterileri ile buluştu

Saood Variawa takımın bir diğer çaylak sürücüsüydü ve 18 yaşındaki sürücü ilk Dakar Rallisi’ne çıktı. Özellikle rallinin ikinci yarısında iyi bir tempo yakalayan Variawa, GR DKR Hilux EVO T1U’yu genel klasmanda 16. sıraya taşıdı.

Gr Dkr Hilux T1U (4)

Dakar Rallisi’nin ardından değerlendirmeler yapan TOYOTA GAZOO Racing W2RC takım sorumlusu Alain Dujardyn, yeni bir ekiple tamamen yeni bir maceraya başladıklarını belirterek, “Sonuçta ortaya çıkan istatistikler inanılmaz. Genel klasmanda beş TOYOTA GAZOO Racing aracı da yarışı tamamladı. İlk üçte bir Toyota Hilux, ilk beşte iki Toyota Hilux ve ilk onda altı Toyota Hilux yer aldı. Toyota markası adına kayda değer bir başarının yanı sıra yarış araçlarımızın kalitesinin, dayanıklılığının ve güvenilirliğinin bir kanıtı oldu.” dedi.

Gr Dkr Hilux T1U (1)Dakar ile başlayan 2024 W2RC sezonu, 25 Şubat-02 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek sezonun ikinci yarışı olan Abu Dhabi Desert Challenge ile devam edecek.

Editör: Ercan TOSUNOĞLU