Uluslararası Nakliyeciler Derneği’nin (UND) 41’inci Olağan Genel Kurul Toplantısı, İstanbul The Green Park Pendik Hotel’de yapılıyor. Bu yıl kuruluşunun 50’nci Yılını kutlayan UND’nin secimli Genel Kurul’a nakliyeciler yüksek katılım sağladı. UND Genel Kurulu’na UND eski Başkanı Çetin Nuhoğlu, Tamer Dinçşahin’in yanı sıra 704 nakliyeci katıldı.  

Serafettin Aras G K

Şerafettin Aras: Güçlü UND, güçlü lojistik, güçlü Türkiye”

Genel Kurul’da konuşan UND Başkanı Şerafettin Aras, toplantıya yüksek katılımın olmasından memnuniyetini dile getirerek, “Bu rekor katılım, genel kurulun katılımın olmayacağını gösteriyor." dedi. 

Şerafettin Aras, “Genel Kurulumuz’un şölen havasında ve kardeşlik havasında geçmesini istiyorum. Bu rekor katılımla Genel Kurul’un kaybedeni olmayacaktır. Seçildiğimde 7 gün 24 saat çalışacağım. Her üyemizin cep telefonu bende kayıtlı ve göreve başladığımda hepsiyle tek tek görüştüm. Güçlü UND, güçlü lojistik ve güçlü Türkiye diyorum.” dedi. 

”Bu sektöre borcumu ödemek için, bu yola çıktım"

UND Başkanı Şerafettin Aras 50'nci yılında UND üyesi olmaktan dolayı gurur duyduğunu belirterek, "Bugün aramızda derneğinimizin ilk üyelerinden Metin Akdurak, Habib Kilerci ve Mahiye Şamdancı Kilercik aramızdalar. Onlara kocaman bir alkış rica ediyorum." isteğinde bulundu. 

Şerafettin Aras, şunları söyledi: ”Kazananın sektör olmasını arzuluyorum. Bugün sektörümüze sahip çıktığınızı görüyorum. Bunu genel kurula katılarak gösterdiniz zaten. Onun için hep söylüyoruz. Rekabet öncesi birlikteliğin göstergesi olduğunu burada tekrar ifade ediyoruz. Burdaki bu rekor katılım. Genel kurulun kaybedeni olmayacaktır. 7 Ekim’de başkan adayı olduktan sonra, bütün üyelerimi aradım. Hepsinin cep telefonumu kaydetmelerini arzu ettim ve söyledim. 7-24 saat sizin için çalışacağımı, bir sorunları varsa bana ulaşabileceklerini ifade ettim. Aramadığım üyemiz yoktur diye tahmin ediyorum. Tüm üyelerimizin telefonları bende kayıtlı. Bütün bölgeleri tek tek gezdik. Orda söyleyeceklerimizi söyledik. Yapacaklarımızı, yaptıklarımızı anlattık. Bugün yoğun bir gün, fazla bir şey söylemeden 44 yıldır parçası olduğum, bu sektöre borcumu ödemek için bu yola çıktım. Yurt dışında ve yurt içinde bizim sorunlarımızı, sizlerin sorunlarını talip olduğum 3 yıllık görev sürem boyunca, sizden aldığım güçle çözmek için 7-24 saat çalışacağıma söz veriyorum. Hep birlikte bugün olduğu gibi derneğimize sahip çıkıp, çocuklarımıza sağlam bir gelecek bırakmak istiyoruz. Onun için diyorum ki, güçlü UND, güçlü lojistik, güçlü Türkiye.” 

Nagihan Soylu2

Nagihan Soylu'dan demokratik ve sürdürülebilir gelecek vaadi

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkan Adayı Nagihan Soylu, derneğin geleceğine yönelik vizyonunu ve sektördeki hedeflerini anlattığı bir konuşma gerçekleştirdi. Soylu, konuşmasında sektörün karşılaştığı zorluklara ve bu zorlukların üstesinden gelme stratejilerine değindi. Kendisini tanıtan Soylu, 1969 Karabük doğumlu olup, üniversite eğitimini 9 Eylül Üniversitesi İktisat Bölümünde tamamladığını belirtti. Uluslararası nakliye sektöründe 1995 yılından bu yana aile şirketi ile hizmet verdiğini ve 2001 yılından itibaren UND’de çeşitli görevler üstlendiğini ifade etti.

Soylu'nun konuşmasında öne çıkan noktalar, sektörün dijital dönüşümünü hızlandırmak, finansal yapıyı güçlendirmek, operasyonel verimliliği artırarak taşımacıların rekabet gücünü yükseltmek ve sınır kapılarında yaşanan bekleme sürelerini azaltma gibi çözüm önerileriydi. Ayrıca, yabancı plakalı araçların yarattığı haksız rekabet ortamına karşı mücadele edeceğini ve bu konuda uluslararası düzeyde girişimlerde bulunacağını vurguladı.

Soylu, sektördeki diğer önemli bir mesele olan kabotaj taşımacılığına da değindi. Avusturya'da kabotaj taşımacılığına uygulanan 25.000 Euro'luk cezaya karşın Türkiye'de benzer bir uygulamanın olmamasının sektör üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekti. Bu sorunu ele alacak ve uluslararası rekabet şartlarında adil bir ortam yaratılması için çalışacaklarını belirtti.

Genel olarak, Soylu'nun konuşması, UND Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine aday olarak, sektörün karşı karşıya olduğu zorlukları aşma konusunda kararlı bir tutum sergilediğini ve bu zorlukları aşmak için kapsamlı bir strateji sunmaya hazır olduğunu gösterdi. Sözlerini, sektörün daha adil, rekabetçi ve sürdürülebilir bir geleceğe sahip olması için 7/24 hizmet etmeye namus ve şeref üzerine and içerek bitirdi.

Çevre politikaları, Avrupa'nın lojistik güzergahlarını yeniden tanımlıyor Çevre politikaları, Avrupa'nın lojistik güzergahlarını yeniden tanımlıyor

Editör: Ercan TOSUNOĞLU