Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Yönetim Kurulu Başkanlığı'na aday olan Nagihan Soylu, göreve geldiklerinde yüzde yüz şeffaflığı sağlayacakları taahhüdünde bulundu. 

Uluslararası karayolu taşımacıları yeni başkanını 9 Mart 2024 tarihinde yapılacak Genel Kurul Toplantısı’nda seçecek. UND Başkanlığına aday olan genel kurul öncesi İstanbul’da yaptığı toplantıda sektör temsilcileriyle bir araya gelen Soylu, “20 yıl UND’de görev yaptım. Başkan yardımcılığı ve genel sekreterlik yaptım. Şimdi de Yönetim Kurulu Başkanı adayı olarak karşınızdayım." dedi.

Nagihan Soylu Toplanti

Soylu, konuşmasında şeffaflığın önemine değinerek. “Bizler sizlerle birlikte yarın yönetime geldiğimizde yüzde yüz şeffaflığı taahhüt ediyoruz. Kronik ve yapısal sorunlarla ilgili tüm gelişmeleri sizinle paylaşacağız.” diye konuştu. 

“Kurumsal ve güçlü yapısı UND’yi dünyanın en etkin derneklerinden biri yaptı. UND’nin kurumsal yapısının zayıflamasına asla izin vermeyiz.” diyen Soylu, bundan önceki dernek başkanlarının derneğin kurumsal kültüre yaptıkları katkıya dikkat çekerek; Ruhi Engin Özmen, Tamer Dinçşahin ve Çetin Nuhoğlu’nu ziyaret ettiğini, istişare kurulunda görev almalarını talep ettiğini, 3 başkanın da bu talebine olumlu yanıt verdiklerini söyledi. 

Seçilmeleri halinde ilk etkinliklerinin Anıtkabir ziyareti olacağını, daha sonra ise Cumhurbaşkanı ile görüşmeyi planladıklarını, görüşmeleri halinde sektörün üç yapısal sorunu çözümü belirten Soylu, “Yabancı araçlara karşı mütekabiliyet  konusunu anlatacağız. Yabancı araçlar için denetim konusunun etkin olarak uygulanmasını isteyeceğiz. Profesyonel sürücülerin yetiştirilmesi ve meslek okullarının biran önce hayata geçirilmesini talep edeceğiz.” diye konuştu. 

Img 9860 2

Nagihan Soylu'nun projeleri özetle şöyle:

Online Eğitim Platformu Projesi

Uluslararası taşımacılık sektöründe çalışan sürücüler ve diğer lojistik profesyoneller için, sektöre özel zorlukları ele alacak, her yerden erişilebilen eğitim materyalleriyle profesyonellerin bilgi ve becerilerini geliştirmeyi amaçlıyoruz.

Murhak Uluslararası Nakliyat, Alp Özler lojistik bünyesine katıldı Murhak Uluslararası Nakliyat, Alp Özler lojistik bünyesine katıldı

Dijital Satın Alma ve Tedarik Platformu Projesi

Uluslararası taşımacılık sektörüne özel dinamiklere uygun, nakliye firmalarının ihtiyaç duyduğu ürün ve hizmetleri tek bir çatı altında toplayan bu platform ile UND üyelerinin  kamyon lastikleri, yedek parçalar, takip cihazları, yazılımlar gibi çeşitli ürün ve hizmetleri kolayca karşılaştırıp satın almalarına olanak tanıyacağız.  

Özel İndirimler ve Fırsatlar Sunan Mobil Uygulama Projesi

Kapsamlı indirim anlaşmaları ve çeşitli sektörlerle iş ortaklıkları kurarak geniş bir yelpazede avantajlar sağlayacağız. UND üyesi firma çalışanlarına örneğin, yakıt indirimleri, otel ve konaklama anlaşmaları, sağlık ve sigorta hizmetlerinde indirimler sağlayacağız.

Img 9861 4

Dijital Kooperatif Platformu Projesi
Platform ile araçlarımızın minimum boş kilometre yapmalarını sağlayacak, navlun fiyat istikrarını koruyacak ve suistimali önleyecek mekanizmalar sunacağız. Güzergah planlama ve maliyet hesaplama modülleri, lojistik operasyonların daha etkin yönetilmesine imkan tanıyacak. Ayrıca, uluslararası taşımacılık fiyat endeksi oluşturularak sektördeki fiyat dalgalanmaları daha şeffaf bir şekilde izlenebileceğiz. 

Emeklilik ve Gayrimenkul Fonu Projesi
UND üyelerine yönelik finansal güvence ve yatırım fırsatları sunmayı amaçlıyoruz. Bu fon, kapsamlı ihtiyaç analizi ve stratejik hedeflerin belirlenmesiyle başlayacak, fonun yapısı ve işleyişi detaylı bir şekilde hazırlanacak. İlgili kamu kurumlarından alınacak onaylar ve akreditasyonlar ile yasal zemini sağlamlaştırılacağız.
Organize Lojistik Bölgeleri Projesi
Bu proje, Türkiye’nin stratejik konumlarında altyapı entegrasyonu sağlanarak lojistik haritasını yeniden çizecek bir girişimdir. Bu bölgeler, özel sektör ve kamu işbirlikleriyle kurulacak, yatırım teşvikleri ve destek mekanizmalarıyla desteklenecek. Proje, sürdürülebilir kalkınmayı ve çevre dostu yaklaşımları ön planda tutacak şekilde tasarlanmıştır.

Sigorta Kooperatifi Projesi
UND üyelerine özel sigorta ürünleri sunarak lojistik sektöründe çalışanların risklerini yönetmelerine yardımcı olacak bir sigorta kooperatifi kurmayı hedefliyoruz. Bu kooperatif ile rekabetçi fiyatlandırma ve grup indirimleri sağlayacak, risk yönetimi ve danışmanlık hizmetleri vereceğiz. 

İnsan Kaynakları Projesi
Lojistik öğrencileri ile UND üyeleri arasında iş birliği entegrasyonu sağlayacak, kariyer yönetimi ve insan kaynakları danışmanlığı sunacağız. Meslek yüksek okullarında profesyonel sürücü programının hayata geçirilmesini destekleyerek sektörün nitelikli eleman ihtiyacını karşılamayı amaçlıyoruz. Projesi olan girişimcilerin yatırımcı üyelerle bir araya gelmelerini sağlayarak, yenilikçi fikirlerin sektöre kazandırılmasına aracılık edeceğiz. 
 
UND Kültür-Sanat Projesi
 Mesleki belgeseller, kısa/uzun metraj film projeleri ve sosyal medya ile YouTube projelerini destekleyerek, sektörle ilgili dizi/film yapımcılarıyla ve senaristlerle işbirlikleri kuracağız. Kadın sürücülerin öne çıkarılması ve taşımacılar hakkında kamuoyunda var olan algının geliştirilmesini hedefliyoruz. Uluslararası lojistiğin ülke için önemini geniş bir kitleye anlatarak, sektörün toplumsal imajını ve algısını pozitif yönde dönüştüreceğiz. 

İğneada-Burgaz ve Hopa-Batum Feribot Projesi
En öncelikli hedefimiz olarak sınır geçişlerindeki verimliliği artıracak ve lojistik akışını hızlandıracağız. YYS öncelikli geçiş sisteminin sonlandırılması, Kapıkule ve Hamzabeyli başta olmak üzere tüm sınır kapılarında frigo araçlar için ayrı koridorlar açılması, minivan araçların geçişlerinin Dereköy sınır kapısından sağlanması, İğneada-Burgaz ve Hopa-Batum arasında feribot seferlerinin başlatılması gibi çözümler öneriyoruz.

Editör: Ercan TOSUNOĞLU