900 litre uygulamasıyla birlikte ÖTV’siz akaryakıt veren istasyon sayısı da artırılacak

31 Mayıs 2017
900 litre uygulamasıyla birlikte ÖTV’siz akaryakıt veren istasyon sayısı da artırılacak

Tüfenkci, “ÖTV’siz akaryakıt veren gümrük kapılarının sayısını çoğaltacağız. 5-6 yerde bu uygulama var. 20’ye yakın yere çıkaracağız. 20 civarındaki sınır kapısında ÖTV’siz yakıt istasyonu kuracağız” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci 5 Mart 2017 tarihinde Uluslararası Nakliyeciler Derneği’nin (UND) 39’uncu Olağan Genel Kurulu’nda konuşmuş ve nakliyecilere 4 “müjde” vermişti. Bunlardan biri de uluslararası taşıma yapan firmalara verilen ÖTV’siz motorin miktarının 900 litreye çıkartılmasıydı. Tüfenkci, dün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yaptığı konuşmada bu konuyla ilgili olarak yeni bir açıklama yaptı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un önceki gün açıkladığı, “Mal sevkıyatında bulunan araçlara ÖTV’siz akaryakıt’ teminininde sağlanan artışın oranını açıkladı. Tüfenkci, 550 litre olan muafiyet miktarını 900’e çıkardıklarını belirterek, “Bu düzenleme ile biz lojistik firmalarımıza ve taşıma firmalarımıza destek vermeyi amaçlıyoruz” dedi. Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından, “ÖTV’siz akaryakıt temini miktarında artış yapılacaktır. Belli bir miktar üzerinde duruluyor. Ekonomik yükleri hesaplandıktan sonra, çalışmalar tamamlanınca önümüzdeki günlerde Türkiye kamuoyuyla paylaşılacaktır.” demişti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci 5 Mart 2017 tarihinde Uluslararası Nakliyeciler Derneği’nin (UND) 39’uncu Olağan Genel Kurulu’nda nakliyecilere verilen ÖTV’siz akaryakıt miktarının 900 litreye çıkartılacağı müjdesini vermişti.

 Bakan Tüfenkci, bu konudaki artış oranlarıyla ilgili olarak dün TBMM’de şunları söyledi: “Bu düzenleme ile lojistik firmalarımıza ve taşıma firmalarımıza destek vermeyi amaçlıyoruz. 900 litreye kadar ÖTV’siz verdiğimiz yakıtla, Kapıkule’den çıkıp Paris’e kadar bin 700 kilometrelik yolu hiçbir yerde durmadan, akaryakıt almadan gidebilecekler. Bu da rekabet açısından olumlu olarak yansıyacak. Bu aynı zamanda taşıma fiyatlarına da etki edecek. Lojistik fiyatlarında düşme bekliyoruz. Bu sektörden gelen, lojistik firmalarından gelen bir talepti.”

ÖTV’SİZ AKARYAKIT VEREN GÜMRÜK KAPILARININ SAYISI ÇOĞALTILACAK

Bu oranın ihracat için geçerli olduğunu hatırlatan Tüfenkci, “Ama dönüşlerinde, yani ithalatta yine aynı sınır korunacak. Yurda girişlerde 550 litrelik muafiyet devam edecek. Bir de orada bir düzenleme ile getirdiğimiz husus, ÖTV’siz akaryakıt veren gümrük kapılarının sayısını çoğaltacağız. 5-6 yerde bu uygulama var. 20’ye yakın yere çıkaracağız. 20 civarındaki sınır kapısında ÖTV’siz yakıt istasyonu kuracağız” dedi.

YASAL SINIRI AŞANLARA AĞIR CEZALAR ÖNGÖRÜLÜYOR

Tüfenkci, denetimi sağlamak ve suistimal edilmemesi için takibini yapacaklarını belirterek şöyle konuştu: “Biz yurda girişlerinde depoları ölçüyoruz. Şu anda da ölçüyoruz zaten. Dolayısıyla kendilerine verilen TIR’larda 550, diğer çekicilerde 400, otobüslerde 300 litre muafiyeti sıkı bir şekilde kontrol ediyoruz. Bunu ihlal edenlere de ağır cezalar öngörüyoruz. 900 litre ile gidip, aynı miktarda geri dönemez. En fazla 550 litre ile dönebilecek.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN