SAF-HOLLAND, Türkiye’deki ilk üretim tesisini hizmete açtı

29 Mart 2017
SAF-HOLLAND, Türkiye’deki ilk üretim tesisini hizmete açtı

Yatırım kararını Türkiye’de darbe girişiminin yapıldığı 15 Temmuz 2016’dan iki gün sonra alınan Saf Holland’ın Düzce’deki fabrikası törenle hizmete açıldı.

Ticari araçlar sektöründe treyler, çekici ve otobüs uygulamalarının lider tedarikçilerinden SAF-HOLLAND, Türkiye’deki ilk üretim tesisini hizmete açtı. Almanya merkezli şirket, 5 milyon Euro’luk yatırım ile Türkiye’deki pazar payını arttırmak üzere Düzce’de üretime başladı.

Yıllık ortalama 1 milyar 42 milyon Euro’luk satış hacmi ve 3 bin 200’ün üzerinde istihdam kapasitesiyle, dorse, çekici ve otobüsler için aks bağlantılı sistemler ve bileşenlerinin lider üreticilerinden SAF-HOLLAND, Düzce’deki yeni üretim tesisinin kapılarını açtı. Tesisin açılışı; SAF-HOLLAND CEO’su Detlef Borghardt,  EMEA Bölge Başkanı Alexander Geis ve SAF-HOLLAND Türkiye Genel Müdürü Bilal Azizoğlu’nun ev sahipliğinde; TREDER Başkanı Kaan Saltık, Serin Treyler Yönetim Kurulu Üyesi Recep Serin, Seyit Usta Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Arslan, Düzce Vali Yardımcısı Hasan Bağcı, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fahri Çakır’ın yanı sıra Türkiye’nin önde gelen treyler üreticilerinin temsilcileri ile kamu ve özel sektörden üst düzey katılımla gerçekleşti.

SAF-HOLLAND ürün ailesi, treyler ve semitreyler için komple aks grupları, yarı römork ayakları ve king pin gibi kritik ürünlerin yanı sıra çekiciler için beşinci teker, ağır kamyon ve otobüsler için havalı süspansiyon sistemleri gibi çözümleri kapsıyor.

KOMŞU PAZARLARA TÜRKİYE MERKEZLİ İHRACAT HEDEFLİYORUZ

2020 yılı stratejileri doğrultusunda Türkiye’nin kendileri için önemine değinen SAF-HOLLAND CEO’su Detlef Borghardt açıklamasında; “SAF-HOLLAND olarak 2020’ye kadar belirlediğimiz büyüme stratejimizde yeni pazarların önemi büyük. Dünya geneline bakıldığında, sunduğumuz her ürün grubunda ilk üç tedarikçi arasında yer almaktayız. Avrupa’da aks sistemlerinde genel pazar payımız yüzde 40’ların üzerindedir. Türkiye’deki araç üretimine bakıldığında ise yüzde 25’lik bir pazar payına sahibiz. Türkiye’deki pazar payımızı arttırabilmek, müşterilerimize daha yakın olmak, ürün ve hizmetlerimizi hızlı sunabilmek, orta vadede de komşu pazarlara Türkiye merkezli ihracat yapmak üzere yeni tesisimizi faaliyete geçiriyoruz. Türkiye, bizim için Avrupa ve Ortadoğu pazarları arasında önemli bir köprü ve bu bölgede yaptığımız yatırım doğrultusunda büyük fırsatlar görüyoruz” dedi.

SAF-HOLLAND CEO’su Detlef Borghardt.

YENİ FABRİKA İLE  TÜRKİYE’DEKİ ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ ARTIRILACAK

Taşımacılık sektöründe yükselen maliyetlere dikkat çeken SAF-HOLLAND EMEA Bölge Başkanı Alexander Geis, yaptığı açıklamada; “SAF-HOLLAND olarak ürünlerimizin tasarım ve üretiminde kalite ve dayanıklılık açısından yüksek  mühendislik becerisine sahibiz. Müşterilerimizin içinde bulunduğu rekabetçi    koşullar ve ihtiyaçları doğrultusunda kaliteden ödün vermeden, daha hafif ve bakım gideri düşük ürünler üretiyoruz ki bu da yakıt tüketimini ve kilometre başına maliyeti azaltıyor. Türkiye’de aks sistemleri ile üretime başlayacağız. Uzun vadede üretim yelpazemizi genişleterek çekici araçlar için beşinci teker gibi ürünlerin de üretimini Türkiye’de gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Eş zamanlı olarak Türkiye’deki satış sonrası hizmetler ve servis ağı yapılanmamıza da yatırım    yapmaya devam edeceğiz” diye belirtti.

SAF-HOLLAND EMEA Bölge Başkanı Alexander Geis.

35 BİN AKS ÜRETİMİ YAPILACAK

 Yeni fabrikaları ile ilgili detaylı bilgi veren SAF-HOLLAND Türkiye Genel Müdürü Bilal Azizoğlu konuşmasında; “10 bin metrekaresi kapalı, 3 bini açık  olmak üzere toplam 13 bin metrekarelik bir alan üzerine fabrikamızı kurduk. 90’lı yıllardan bu yana ülkemizde ürünleri kullanılan ve 2011 itibariyle Türkiye’de resmi olarak   faaliyete geçen SAF-HOLLAND’ın ekonomiye şimdi de üretici olarak katkı   sağlamasından büyük mutluluk duyuyoruz. SAF-HOLLAND Grup’un yüksek kalite standartlarında üretim yapacağımız tesisimizde orta vadeli planlarımız dahilinde hedefimiz, iki yıla kadar 35 bin adet aks üretmek. Türkiye’deki pazar payımızı arttırarak komşu pazarlara ihracat yapmak ana hedeflerimiz arasında.  Fabrikamızı, başta Ortadoğu olmak üzere, Afrika, Rusya, Güney Afrika ve hatta ihtiyaç halinde Orta Avrupa’ya ürün sağlayacak bir merkez haline getirmeyi planlıyoruz” diye açıkladı.

“ANA FELSEFEMİZ; MÜŞTERİ ÖNCELİKLİDİR”

Açılış töreninde konuşan, Saf Holland CEO’su Detlef Borghardt, şunları söyledi, “Bilal Azizoğlu’nun ekibi çok başarılı bir takım. Bu takımın tek bir görevi var. Değerli müşterilerimizi etkilemek. Bizim dünya çapında bir felsefemiz var. Müşteri önceliklidir. Eğer müşterilerimiz; doğru ürün, doğru marka olduğuna kanaat getirirse bizim ürünlerimizi tercih etmekte tereddüt etmeyeceklerdir. Böylece hepimiz hedeflediğimiz cirolarımıza ulaşacağız ve para kazanmış olacağız. Bu felsefe çok basit ama doğru insanlarla bir araya gelmek lazım. Bunu sağladığınızda bu felsefe başarıya ulaşıyor. On yıl sonra açılışını yaptığımız bu fabrikamızda tekrar bir araya gelip sağlamış olduğumuz büyümeyi hep beraber kutlamak isteriz.”

“UZUN VADEDE 1,5 MİLYAR EURO CİRO HEDEFLİYORUZ”

Türkiye’deki ofisimiz 2011 yılında kuruldu. Aralık 2016’da da Düzce’deki yerimize taşındık. Şimdilik 35 kişilik bir ekibimiz var. İş kapasitemiz arttıkça ekibimizi de genişleteceğiz.

Türkiye’de 2030’lara uzanan planlarımız. Uzun vadede, 1,5 milyar Euro ciro yapmayı hedefliyoruz. Ciromuzun yüzde 90’ını Amerika’da yapıyoruz. Önümüzdeki süreçte Türkiye dahil 11 ülkede büyümeyi düşünüyoruz. Bu ülkelerin ortak özelliği; artan nüfusu, büyüyen bir orta sınıfa sahip olması ve refah düzeyinin giderek artması gibi kriterler var. Refah düzeyi arttıkça tüketim artıyor, bu da lojistik süreçlere yansıyor. Dolayısıyla da bizim iş kapasitemiz de artıyor.

Alman aks üreticisi Saf Holland Düzce’de fabrika açtı. Önümüzdeki günlerde üretime başlanacak. Fabrikanın açılış töreni ise Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün katılımıyla 28 Mart’ta yapılacak. Saf Holland Türkiye Genel Müdürü Bilal Azizoğlu, Türkiye’yi bölgesel hub yapmayı planladıklarını açıkladı. Saf Holland’ın merkezi Almanya’da bulunuyor. Globalde 3 bin çalışanı bulunan şirketin cirosu 1 milyar euroyu aşıyor. Şirket, Türkiye pazarına 2011 yılında İstanbul’da açtığı ofisle giriş yaptı. 2017 yılında ise bu ofis fabrikanın kurulduğu Düzce’ye taşındı.

ŞİMDİLİK 5 MİLYON EURO YATIRIM YAPILDI

Yeni tesis hakkında bilgiler veren Saf Holland Genel Müdürü Bilal Azizoğlu, tesisin 10 bin m2 kapalı, 3 bin m2 açık alan olmak üzere toplam 13 bin m2 alanının mevcut olduğunu söyledi. Tesise 5 milyon euro yatırım yapıldığı bilgisini veren Azizoğlu, 150 kişiye kadar istihdam hedeflendiğini söyledi.

Tırsan, Serin, Koluman, Otokar, Krone gibi Türkiye’de birçok farklı treyler üreticisi ile anlaşmaları olduğuna dikkat çeken Azizoğlu, Türkiye’yi üretimde bölgesel bir hub yapmayı planladıklarını aktararak, “Başta Ortadoğu olmak üzere, Afrika, Rusya, Güney Afrika ve ihtiyaç halinde Orta Avrupa’ya Türkiye üretimi ihracat yapılacak” dedi.

ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİNİ ARTIRACAK

Şirketin 2017 hedeflerine de değinen Azizoğlu, “2017”de mevcut pazar payımızı korumak öncelikli hedefimiz. Uzun vadede üretim yelpazemizi genişleterek treyler aks üretim çeşitliliğini artırmak istiyoruz. Bunun yanı sıra, çekici araçlar için de beşinci teker gibi ürünlerin üretimini Türkiye’de gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

 

NEDEN TÜRKİYE’DE YATIRIM KARARI ALINDI?

Saf Holland CEO’su Detlef Borghardt ve Saf Holland Türkiye Genel Müdürü Bilal Azizoğlu, açılış töreninin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Yatırım için neden Türkiye’yi tercih ettikleri konusunda bilgi veren Borghartd, “Ürettiğimiz ürünler çok ağır olduğu için, müşterilerimiz daha hızlı tedarik süreci talep ediyor. Bu kapsamda Türkiye, Romanya ve Bulgaristan’ı detaylı olarak karşılaştırdık. Bunun sonucunda Türkiye’de yatırıp yapmaya karar verdik.” dedi. 

Saf Holland CEO’su Detlef Borghardt ve Saf Holland Genel Müdürü Bilal Azizoğlu.

DARBE GİRİŞİMİNE RAĞMEN YATIRIMDA TEREDDÜT EDİLMEDİ

Türkiye’de 15 Temmuz’da darbe girişiminden iki gün sonra yatırım kararı alındığını açıklayan Bilal Azizoğlu, “15 Temmuz’da darbe girişimi oldu. Biz, 17 Temmuz’da yatırım kararı aldık ve bunda tereddüt etmedik.” dedi. Bir yıl içerisinde tam kapasiteyle çalışmayı hedeflediklerini söyleyen Bilaloğlu ise,  “Şimdilik başlangıç aşamasında olduğumuz için tek vardiya sistemiyle çalışıyoruz. Planladığımız ek makine ve ekipmanlar gelip devreye girdiğinde şimdilik tek tip ürettiğimiz AKS tipini ikiye çıkaracağız.” diye konuştu. 

Borghardt, “Saf Holland olarak, 34 ülkede temsilciliğimiz ve 20 ülkede de üretimimiz var. Türkiye’de birçok tedarikçimiz var. Halen Türkiye’den sağladığımız parçalar Almanya’da kullanılıyor. Türkiye’deki yatırımımızın tutarı 5 milyon Euro. Tam kapasiteyle çalışmaya başladığımızda yılda 35 bin adet AKS üretmeyi hedefliyoruz.” dedi. 

Son zamanlarda Türkiye ve Almanya arasındaki politik gerilimin işleri nasıl etkilediği konusuna da değinen, Borghardt, “İki ülke arasındaki politik gerilimi işimizden ayrı tutuyoruz. Müşterilerimiz; ürünümüzü rekabetçi ve kaliteli olduğu için alıyor. Dolayısıyla politikayı işimize karıştırmıyoruz.” diye konuştu.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN