İstanbul, Avrupa’nın önde gelen otoyol işletmecilerini ağırlıyor. Avrupa Ücretli Yol Altyapı Operatörleri Birliği’nin (ASECAP) her yıl düzenlediği ASECAP Days Zirvesi, Cumhuriyetimizin 100. yılında ICA ev sahipliğinde İstanbul’da başladı. Avrupa’daki otoyol işletmeciliği konusundaki fikir önderlerinin ağırlandığı 50. ASECAP Days Zirvesi’ne uluslararası nitelikte 200 firma katıldı. Zirvenin açılışında konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Türkiye Avrupa’nın başlangıç noktasıdır. Basra Körfezi’ni Türkiye üzerinden Avrupa’ya bağlayacak Kalkınma Yolu projemizin hayata geçmesi Avrupa Birliği ile olan ortaklığımızı daha da önemli kılacak ve Türkiye’siz bir uluslararası ticari koridor olamayacağı gerçeğini perçinleyecektir.” dedi.  

Avrupa Ücretli Yol Altyapı Operatörleri Birliği’nin (ASECAP) her yıl düzenlediği ASECAP Days Zirvesi’nin 50.’si İstanbul’da başladı. ICA ev sahipliğinde, Fairmont Quasar İstanbul Otel’de gerçekleştirilen zirvenin açılışına; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul Valisi Davut Gül ve Karayolları Genel Müdürü Ahmet Gülşen ile ICA Genel Müdürü Serhat Soğukpınar, ASECAP Başkanı Josef Fiala ve ASECAP Genel Sekreteri Malika Seddi katıldı. Açılış töreninde ayrıca IRF (Uluslararası Yol Federasyonu) Başkanı Anouar Benazzouz ile IBTTA (Uluslararası Köprü, Tünel ve Paralı Yol Derneği) CEO’su Patrick Jones da yer aldı.  

Ulastirma_ve_Altyapi_Bakani_Abdulkadir_Uraloglu

“Bilgiye, bilime, yeniliklere ve paylaşıma olan ihtiyacımız artarak devam edecektir”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye olarak bugüne kadar kat ettiğimiz mesafeden anlaşılıyor ki bundan sonraki çalışmalarımızda da bilgiye, bilime, yeniliklere ve paylaşıma olan ihtiyacımız artarak devam edecektir. Bu bağlamda ASECAP DAYS 2023 İstanbul’un teknik ve ticari işbirliği anlamında önemli paylaşımlara vesile olacağına inanıyorum” dedi. Türkiye’nin Asya, Afrika ve Avrupa olmak üzere üç kıtayı birbirine bağlayan ve çok önemli bir jeostratejik konuma sahip olduğunu vurgulayan Abdulkadir Uraloğlu, “Hiç şüphesiz Türkiye Avrupa’nın başlangıç noktasıdır. Özellikle gündemimizde olan Basra Körfezi’ni Türkiye üzerinden Avrupa’ya bağlayacak Kalkınma Yolu projesi hepimiz açısından çok önemli bir projedir. Bu projenin hayata geçmesi Avrupa Birliği ile olan ortaklığımızı daha da önemli kılacak ve Türkiye’siz bir uluslararası ticari koridor olamayacağı gerçeğini perçinleyecektir.” ifadelerini kullandı. Bakan Uraloğlu, Türkiye’nin uluslararası ticaret açısından ne kadar önemli bir koridor olduğunun bilincinden hareketle ileri teknoloji gerektiren büyük ölçekli projelerde de önemli mesafeler kat edildiğini belirterek, “Ülkemizi bölünmüş yollar, otoyollar, mega projeler ve akıllı ulaşım sistemleriyle çağın ilerisine taşımanın gururunu yaşıyoruz.” diye konuştu. 

1695117031_ASECAP_2023_ISTANBUL_ASECAP_Baskani_Josef_Fiala

“ASECAP Days 2023 İstanbul etkinliği ile iki kıtanın kapıları ASECAP’a da açıldı”

ASECAP Days’in 50'ncisin Türkiye Cumhuriyeti’nin 100'üncü yılında İstanbul’da düzenlendiğine dikkat çeken ASECAP Başkanı Josef Fiala, İstanbul’un Asya ile Avrupa’ya açılan kapı niteliğindeki konumuna dikkat çekerek, “Dolayısıyla bu etkinlikle iki kıtanın kapıları ASECAP’a da açılmış oldu.” dedi. Fiala sözlerine şöyle devam etti: “Kişisel hareketliliğin hiç olmadığı kadar yüksek bir noktaya ulaştığı bir dönemdeyiz. Bu nedenle kapsayıcılık, eşit erişim konuları da büyük önem kazanmış durumda. ASECAP olarak sorumluluklarımızın farkındayız. İlerlemeye ve inovasyona her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Bu zirvede en iyi uygulamaları ele alacak ve en gelişmiş altyapıların sağlanması için yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz.”

ISTANBUL_ICA_Genel_Muduru_Serhat_Sogukpinar

“ASECAP ulaşım sektörünün geleceği için yeni iş birliği fırsatları doğuracak”

ICA Genel Müdürü Serhat Soğukpınar, ASECAP Days 2023’te iki gün boyunca karayolu taşımacılığının geleceğine şahitlik edileceğine dikkat çekti. Serhat Soğukpınar şöyle konuştu: Cumhuriyetimizin 100. yaşında ve ASECAP’ın 50. yılında 200’ü uluslararası, toplamda 400’ün üzerinde sektör temsilcisinin katıldığı bu organizasyonda ev sahibi olmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz. Yollar, sadece coğrafi uzaklıkları kısaltmakla kalmıyor. Aynı zamanda ülkeleri birbirine bağlıyor, kültürel alışverişi teşvik ediyor ve iş birliği olanaklarını artırıyor. Bu önemli etkinliğin de bu amaca hizmet ederek ulaşım sektörünün geleceği için yeni iş birliği fırsatları doğuracağına inanıyorum.”

Omsan Logistics, Stevie Awards’tan bu yıl da iki ödül aldı Omsan Logistics, Stevie Awards’tan bu yıl da iki ödül aldı

200 uluslararası firma katıldı 

Avrupa’daki otoyol işletmeciliği konusundaki fikir önderlerinin ağırlandığı 50. ASECAP Days Zirvesi’ne 20 farklı ülkeden 200’ü uluslararası olmak üzere toplamda 400’ün üzerinde otoyol, köprü ve tünel işletmecisi, Türkiye’nin önde gelen altyapı işletmecileri ve sektörün önde gelen firmaları katıldı. Dünya ulaşım endüstrisinin odağını Türkiye’ye taşıyan zirvenin gündemini oluşturan başlıklar; “Ulaşım altyapısını finanse etmek, eşitlik ve verimliliğin sağlanmasına nasıl yardımcı olabilir? Bu konuda hangi iyi uygulamalar var? Finansmanı ekonomik güçlendirici olarak çevre ve güvenlik hedeflerine bağlamanın en iyi yolları nelerdir? Hangi yenilikçi finansman araçları özel fonları mobilite altyapı yatırımlarına çekecek?” olarak sıralanıyor. 

Editör: Ercan TOSUNOĞLU