Türkiye’de trafikteki elektrikli otomobil sayısı son 5 yılda 60 kat arttı. Yollardaki sayıları hızla artan elektrikli araçlar hakkında birçok konu merak ediliyor. Şarj süresi, şarj istasyonlarına erişim ve en ekonomik şarj yöntemi bu konuların başında geliyor.

Peki, elektrikli araçları konforlu ve ekonomik bir şekilde şarj etmek için ne yapmak gerekiyor? İşte detaylar…

Türkiye’de elektrikli otomobillere olan talep her geçen gün artıyor. 2023 yılı başında 14 bin 552 adet olan elektrikli araç sayısı, 2024 yılının Ocak ayı itibariyle 87 bin 941 adede ulaştı. 

Trafikteki sayıları hızla artan elektrikli araçlara ilgi duyanlar, bu otomobillerin; şarj süresini, şarj istasyonlarına erişimi ve en ekonomik şarj yöntemini merak ediyor. 

1711704117 Volkan Demir

“Elektrikli arabaların şarj etme süresi ve maliyeti; marka, batarya tipi ve kapasitesi ile şarj cihazının türüne göre değişiyor” diyen Elaris Genel Koordinatörü Volkan Demir, şarj sürecinde yaşanan vakit kaybını önlemek için evde uyurken veya işyerinde çalışırken yapılan şarj işleminin önemine dikkat çekti: 

“Şarj için sıra bulmak da arabanın şarj edilme süresi de problem olabiliyor”

“Türkiye’de elektrikli otomobiller için toplam şarj noktası (soketi) sayısı 16 bin 366. EPDK verilerine göre soket başına 5.37 elektrikli araç düşüyor. Bu sayı Avrupa ortalamasının üzerinde olmasına rağmen yetersiz. Şarj için sıra bulmak da arabanın şarj edilme süresi de problem olabiliyor. Halka açık olan AC şarj cihazlarında 3 saatte yüzde 80 kapasite sağlanabiliyor. Bu süre hızlı şarj istasyonlarında ise 20 dakika ile 1 buçuk saat arasında değişiyor. Sonuç olarak elektrikli araçların şarj dolum  süresi; şarj cihazının türüne, bataryanın tipine ve boyutuna bağlı olarak değişiklik gösteriyor. 

“Mağduriyeti ortadan kaldırıyoruz”

Elaris olarak elektrikli araç şarj sektöründe sunduğumuz hizmetlerimizle yüksek müşteri memnuniyeti sağlıyoruz. Bu kapsamda elektrikli araç kullanıcılarının ev ve işyerlerine elektrikli araç şarj istasyonu kurarak, şarj sırası ve şarj olma süresini beklerken yaşanan mağduriyeti ortadan kaldırıyoruz. Araç sahipleri böylece evde veya işyerinde geçirdikleri süre içerisinde arabalarını şarj edebiliyorlar. 

Bütçeye de katkı sağlıyor

Ev ve işyerlerinde yapılan şarj yalnızca zaman yönetimine değil, bütçeye de katkı sağlıyor ;çünkü ev elektriğinden yapılan şarjlarda kW için yaklaşık 2,4 TL ödenirken, AC ve DC şarj istasyonlarında markaya ve şarj istasyonuna göre değişmekle birlikte kW başına ödenen rakam 6 TL’den 10 TL’ye kadar çıkabiliyor. Böylece elektrikli araç kullanıcılarının günlük yaşamlarında; daha kolay, daha ekonomik ve daha sorunsuz bir şekilde seyahat etmelerini sağlıyoruz.

Sorunu 1 günde çözmek mümkün

Elaris’in elektrikli araç şarj sektöründe sunduğu hizmetler hakkında da bilgiler veren Volkan Demir, şunları söyledi: 

“İstanbul’da ki ev ve işyerlerine 1 günde araç şarj istasyonu kurulumu gerçekleştirebiliyoruz. Hatta çalışmalarımızı, müşterilerimizin talep ettikleri gün ve saatte gerçekleştiriyoruz. Bu hizmeti, Türkiye genelinde de 1 güne indirmek için çalışmalarımız devam ediyor.

Şarj işlemi, uygulama üzerinden yönetilebiliyor

Bireysel kullanımda sunduğumuz ABD menşeili EATON Home tipi modellerimiz hem “Tak Çalıştır” (Plug&Charge) modunda hem de mobil uygulama üzerinden kullanılabiliyor. Bireysel istasyonlarımız için geliştirdiğimiz Charger Controller uygulamasının kullanıcı dostu arayüzü sayesinde de tüm işlemler kolaylıkla yapılıyor. Şarj işlemi, uygulama üzerinden başlatılıp durdurulabiliyor. Maksimum çıkış gücü ayarlanabiliyor ve zamanlayıcı ile şarj işlemleri otomatik olarak başlatılabiliyor. 

Birçok güvenlik sertifikasına da sahip olan şarj istasyonlarımız ile aynı zamanda elektrikli aracınızı güvenli şarj etmenizi de sağlıyoruz.

Elaris Çağrı Merkezi’ne 7/24 erişim sağlanabiliyor

Škoda’nın Yenilenen Octavia Sedan ve Combi modelleri satışa sunuldu Škoda’nın Yenilenen Octavia Sedan ve Combi modelleri satışa sunuldu

Araç şarj istasyonu kurulum hizmetini alanında uzman, gerekli mesleki eğitimleri ve sertifikaları almış ustalarımızla veriyoruz. Satış sonrası hizmetler ve müşteri memnuniyeti birimimiz ise kullanıcıların taleplerine göre iyileştirmeler yapmamıza ve operasyon kalitemizin daha da artmasına katkı sağlıyor. Ayrıca 0850 255 35 77 numaralı Elaris Çağrı Merkezi’nden de 7/24 destek ekibimize erişim sağlamak mümkün.  Bakım periyotlarında ve yaşanan problemlerde gerekli onarım, yazılım ekibimiz tarafından uzaktan destek sağlanarak, ihtiyaç olması halinde ise saha ekipleri ile yerinde servis desteği sağlanarak yapılıyor.” dedi.

Editör: Ercan TOSUNOĞLU