Türkiye’de ilaç taşımacılığına özel yasal bir altyapı henüz yok!

30 Mayıs 2019
Türkiye’de ilaç taşımacılığına özel yasal bir altyapı henüz yok!

Türkiye’de ilaç taşımalarını düzenleyen yasal bir mevzuatın henüz olmaması risk yaratıyor. RÖPORTAJ: Ercan Tosunoğlu, ercan@lojiyol.com

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Parenteral İlaç Derneği (PDA) ve diğer endüstri tahminlerine göre aşıların yüzde 25’i yanlış taşıma yöntemleri nedeniyle bozulmuş olarak hedefine ulaşıyor. İlaç firmaları, lojistik problemleri çözerek bu problemi yüzde 30 oranında azaltma şansına sahipler.

Aynı durum sıcaklığa duyarlı sağlık bakım ürünleri için de geçerli. Bu alanda ise, alınacak taşımacılık önlemleri ile mevcut problemler yüzde 20 oranında iyileştirilebilir.

İlaç ürünlerinin hepsinin, üretim ve dağıtımın her aşamasında, tamamen ısı kontrolünde olması gerektiği aşikar. Bu sektörde taşımacılığın sadece ürünlerin maliyeti açısından değil, en önemlisi halk sağlığı ve hasta güvenliği olmak üzere çok farklı noktalara temas ettiğini hepimiz tahmin edebiliyoruz.

Türkiye’de ilaç taşımalarını düzenleyen yasal bir mevzuatın henüz olmaması ise durumu daha da dikkat edilmesi gereken bir unsur haline getiriyor.

Risklerin ortadan kalkması ve ilaç grubundaki ürünlerin sorunsuz olarak teslim edilebilmesi için; zincirdeki tüm süreçlerin kalite kontrolden geçmesi gerekiyor. Bunun tek yolu ise; kriterlere uygun araç ve ekipmanların kullanılmasına dair düzenlenecek kurallardır.

İlaç taşımacılığında kullanılan ve zincirin önemli bir halkasını oluşturan treyler, hafif ticari gibi araçların gerekli kriterleri taşıdığını gösteren belge ise, Avrupa’da da zorunluluk haline gelmeye başlayan İyi Dağıtım Uygulaması (GDP) Sertifikası.

Konuyla ilgili olarak, farma/ilaç taşımacılığındaki ürünlerin distribütörlüğünü yapan Doğuş Otomotiv’in Thermo King Marka Müdürü Suna Türk Tuzcuoğlu ile konuştuk.

İlaç taşımalarına özel bir mevzuatımız yok”

Türkiye’de ilaç taşımacılığına özel yasal bir altyapının henüz olmadığına dikkat çeken Suna Türk Tuzcuoğlu, şunları söylüyor:

“GDP’nin Türkiye’de yasal altyapısının hazırlanması ve taşıma standartlarının belirlenmesi büyük bir önem taşıyor. İlaç taşımacılığında yapılacak bir düzenleme ile aşı, kan, serum gibi sağlık malzemeleri, ideal koşullarda taşınıyor olacaktır. Bu ürünlerin lojistiğinde kısa mesafelerde soğuk zincir kırma riski oluşturmadığı düşünülse de, taşıma süresi ve sıcaklık değişimlerindeki artış ile benzer bir risk yaşanabilmekte. Bunu önlemenin tek yolu da sağlık ürünlerini gerekli kalite ve ısıda taşımaya olanak sağlayan araçları kullanmaktan geçiyor. Türkiye’de ısı kontrollü taşımalarını profesyonel bir şekilde yapan lojistik firmalarının büyük kısmı, bu farkındalıkla filolarına GDP Sertifikalı üniteye sahip treylerleri dahil ediyorlar.”

Öncelikle ilaç taşımacılığının sorunsuz yapılmasının gerekli koşullarını anlatan Suna Türk Tuzcuoğlu; “İlaç taşımacılığında soğuk zincirin kırılmadan ürünün son kullanıcıya üretici tarafından belirtilen koşullarda teslimatı için, GDP Sertifikalı ünite ve treyler gerekiyor. Bu noktada Thermo King ürün gamımızda yer alan SXLi modellerimizle farma /ilaç taşımacılığındaki gereksinimleri ve talepleri eksiksiz olarak karşılayarak alanında bir ilke imza attık. Özellikle SLXi 300 ünitemiz Türkiye’deki taşımacılık firmalarının gereksinimlerini tam olarak karşılayan öncü bir ürün.

Tüm ünitelerimiz montaj, işletim ve performansı kapsayan AB normlarına uygun olmakla kalmıyor aynı zamanda, GDP sertifika başvurusu için yetkilendirilen yetkili servislerimizde işlemlerimizi de gerçekleştiriyoruz.” diyor.

Suna Türk Tuzcuoğlu, ilaç taşımacılığında kullanılan ünitelerin, daha düşük tolerans aralığında ısı kontrolü sağladığını, bu nedenle diğer taşıma türlerine göre büyük hassasiyet gerektirdiğini belirterek; “Bu tür iyi dağıtım uygulamalarında tolerans aralığı daha dar ve ürünleri anlık olarak izlemek gerekiyor. Bu taşımaları yapan araçlarda çok sayıda sensor var” derken, konunun öneminin altını tekrar çiziyor.

İlaçlar SLXi ile sürekli kontrol altında

Suna Türk Tuzcuoğlu, şöyle devam ediyor: “Öncü ürünümüz SLXi ünitemizle birlikte standart olarak sunduğumuz TracKing uydu takip teknolojisi sayesinde ısı hareketleri ile ilgili tüm raporları almak mümkün. Kasa açılış sayısı, istenilen dereceye inme süresi, arıza bildirimi, en yakın servis konumu, iletişim bilgileri ve yakıt sarfiyatı da uzaktan takip edilebiliyor.

Ayrıca, araç nerde olursa olsun çift yönlü erişim sayesinde ünitenin ısısını değiştirme, üniteyi açıp kapatma, aktif alarmları silme, çalışma modunu değiştirme olanağı sunarak üniteye istenildiği an müdahale etme olanağı da bulunuyor. Bu sayede taşınan ilaçları sürekli olarak kontrol etmek mümkün hale geliyor.”

Filo sahipleri, cihaz nerede, kaç derecede çalışıyor gibi bilgileri tüm seyahat boyunca kontrol edebilirken; yakıtın tükenmesi, kaza veya diğer olağanüstü durumlarda, belirlenen ısı değerleri dışına çıkıldığında sistemi kontrol eden kişiye anında mesaj iletilebiliyor. Çift yönlü iletişim olduğu için, bu gibi durumlarda sisteme anında müdahale edebilme şansına da sahip olabiliyoruz.

 Hem çiçek taşı hem ilaç…

Thermo King’in SLXi-Spectrum çoklu sıcaklıkta taşımaya olanak veren versiyonu ilaç taşımalarının yanı sıra yine hassas taşıma sınıfına giren çiçek, balık gibi bozulabilir ürünlerin taşınmasına da olanak sağlıyor.

Suna Türk Tuzcuoğlu, konu hakkındaki görüşlerini, “Bu ürünümüz taşımacılara esneklik kazandırıyor. Bunun için treyleri 2 veya 3 bölmeye ayırarak, her bölmede farklı sıcaklıklarda taşımacılık yapmaya imkân sağlıyor. Örneğin bu ünite sayesinde donuk ürünler ile çiçekleri aynı anda taşımak mümkün oluyor. Treyleri sadece panel ile bölerek ısı kontrolü olmadan taşıma yapılması durumunda ise ürünün bozulma riski artıyor ve ciddi zararlar meydana geliyor. Bu hizmetler bütünü ihracat ile uğraşan filo firmalarının ürünümüzü tercih etme sebeplerini de çok net ortaya koymuş oluyor.” şeklinde ifade ediyor.

Soğutucu üniteyi GDP Sertifikalı hale getirmek

Özellikle 2014 ve sonrası üretilmiş Thermo King soğutucu üniteleri GDP Sertifikalı hale getirmek de mümkün. Bunun için ünitenin üzerinde modifikasyon yapılacak durumda olması gerekiyor. Tuzcuoğlu, bu işlemi özellikle yeni nesil ve belirli modellerde yapabildiklerini, treylerin de modifikasyona uygun olması gerektiğinin altını çiziyor.

“Her türlü araçta sorunsuz ilaç taşımayı mümkün kılan modellerimiz var. AB üyesi ülkelerde, hafif ticari araçlarla yapılan ilaç taşımalarında da GDP Sertifikasının zorunlu olmasına ek olarak ilgili mevzuatın son müşteriye kadar geçen sürecin ve kalitesinin de takibi zorunludur. Biz de Thermo King olarak bu alanda öncü olduğumuza inanıyor ve kullanıcıların her türlü taşımacılık ihtiyacını karşılayabildiğimizi düşünüyoruz.”

 

Verimli ve ekonomik taşıma olanağı

Soğuk zincir taşımacılığının en hassas alanlardan bir tanesi olduğunun tekrar tekrar altını çizen Thermo King Türkiye Marka Müdürü Suna Türk Tuzcuoğlu, “Gıda maddeleri kolay bozulabilir ürünler olduğundan hammadde aşamasından, son tüketiciye ulaşana kadar gıda güvenliği ve soğuk zincir uygulamalarının titizlikle gerçekleştirilmesi ve denetim altında tutulması gerekmekte. Thermo King markası olarak soğuk zincirin en üst düzeyde sağlandığı ortamlarda, düşük yakıt tüketimi ile lojistik alanında faaliyet gösteren firmalarımıza işletme giderleri açısından destek sağlıyoruz. Ünitelerimizde yer alan GreenTech motoru ve yenilenmiş yapısı ile de sektördeki en düşük yakıt tüketimi ve emisyon değerlerini sağlıyoruz.” diyor.

Thermo King, ürün grupları içerisinde treyler, kamyon, kamyonet-panelvan araçlarına uygun soğutucu üniteler ile farklı kullanım alanları için taşınabilir ColdCube ürünleri ve Otobüs-Tren Klimasında, en geniş ürün yelpazesi ile teknik çözümler sunuyor. Çözümlerini; sıfır emisyon, tamamen elektrikli ve hibrit sistemler de sunan marka, sürdürülebilir ve akıllı sistemleriyle sorunsuz taşıma için üzerine düşeni yaparak farklı ihtiyaçlara hizmet eden ürünleri ile de alanındaki öncülüğünü koruyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN