Otokar, Alışan’a özel ürettiği konteyner taşıyıcıları teslim etti

27 Haziran 2014
Otokar, Alışan’a özel ürettiği konteyner taşıyıcıları teslim etti

İSO 500 listesinde 40 basamak birden yükselen Otokar, Alışan Lojistik’e likit konteyner taşıyıcı treylerleri teslim etti. Alışan Lojistik, yeni teslim aldığı araçlarla öncü olduğu likit konteyner taşımacılığındaki gücüne güç kattı.

[vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”1878″ img_link_target=”_self”][vc_column_text]

Türkiye’de son yıllarda kimyasal madde ihracatındaki artış, bu alandaki taşımaları ve lojistik süreçleri de geliştiriyor. Özellikle Romanya, Bulgaristan, Yunanistan ve Makedonya gibi Balkan ülkelerine yönelik ihracatta dikkat çekici artış söz konusu. Otokar’ın, kimyasal taşımalarda “rakipsiz” bir firma olan Alışan Lojistik’e kimyasal taşıyıcı treylerleri teslim etmesi de bunun göstergelerinden biri.

Otokar’ın Alışan Lojistik için ürettiği 30 adet tank tipi konteyner taşıyıcı treylerlerin ilk partisinin teslimat töreni öncesinde yapılan toplantıda konuşan, Otokar İç Pazar Ticari Araçlar Satış Müdürü Murat Tokatlı, önce treyler pazarının genel durumu hakkında bilgi verdi. Mayıs 2014 sonu itibarıyla 11 bin adet treyler pazarı oluştuğunu söyleyen Tokatlı, satışların bir önceki yıl ile aynı olduğunu ifade ederek, “Pazar beklediğimiz şekilde devam ediyor. Yıl sonunda toplam 25 bin adet treyler satılmış olur. Otokar olarak ise ciddi bir atağımız var. Geçen yılıki satışlarımızın tamamını ilk 5 ayda gerçekleştirdik ve 732 adede ulaştık. Hedefimiz, geçen yılki satışlarımızın iki katını yakalamak. İSO 500 listesinde de 40 basamak birden yükseldik ve 87. sıradan 40. sıraya yükseldik. Dolayısıyla ilk 50’ye girdik. Bu da bizim için bir gelişme oldu. Üzerimize düşen görevler artıyor. Ar-Ge yatırımlarımız ciromuzun yüzde 4’ünü oluşturuyor. Bu kapsamda treyler sektöründe ciddi yatırımlarımız devam edecek.” diye konuştu.

MÜŞTERİ TALEPLERİ DOĞRULTUSUNDA ÜRETİM

Alışanla uzun süredir devam eden işbirliğimiz sürüyor. Son zamanlarda en önem verdiğimiz konu müşterilerimizle projelerde ortak çalışmak. Müşterilerimiz bize taşıyacakları malı ve istedikleri aracın özelliklerini kendileri tanımlıyorlar, biz de buna uygun olarak ortak çalışmayla talep edilen aracı birebir Ar-Ge’mizde geliştirerek teslim ediyoruz. Burada da kalitemizi ve üstünlüğümüzü ortaya koymak bizim için sevindiricidir.

Son zamanlarda ADR konusu da gündemde. Bugün teslimatını gerçekleştireceğimiz araçlar ADR normlarına uygun light diye tabir edilen hafif dizayn bir konteyner taşıyıcıdır. Biz bu araçla 3 bin 800 kilogram gibi bir ağırlığa ulaştık. Bu alanda ciddi bir ağırlık faktörü. Bu sayede Alışan Lojistik ciddi bir yük taşıma avantajı elde edecek.”

Alışan Lojistik İdari İşler Direktörü Ayhan Özekin ise özellikle kimyasal madde lojistiğinde uzmanlaşmış ve Türkiye’de rakipsiz çözümler üretmiş bir lojistik firması olarak yatırımlarını sürdürdüklerini belirterek, şunları söyledi:
“ADR’nin yürürlüğe girmesiyle bu manadaki öncülüğümüzü yeni yatırımlarla pekiştirme ihtiyacı içindeyiz. Özellikle bizim şirketimizin yükselen yıldızı pozisyonundaki likit enerji departmanımızı büyütmek, Türkiye’deki büyük müşterileri hizmet verir kapasiteye ve verimliliğe getirmek için çaba gösteriyoruz.

İnsan kaynağımızı, know-howımızı buna bağlı olarak da araç parkımızı sürekli olarak yeniliyoruz. Bugün teslim alacağımız araçlar projenin küçük bir parçasıdır. Bu yatırımlar devam edecek. Alışan bu konudaki liderliğini sürdürecek ve yeni projelerle pekiştirecek. Teslim alacağımız araçlar özel koşullarda üretilen bizim birtakım beklentilerimize göre dizayn edilen araçlar. Biz de bunları talep ederken tamamen müşterilerimizin önceliklerini ve beklentilerini ön plana çıkarıyoruz. Amacmız onlara daha verimlik, daha yüksek kapasiteli, daha kaliteli taşıma hizmeti sunmak. Bu nedenle emsallerine göre yüzde 15 daha hafif olan ve bir takım ilave teknik donanımlardan oluşan araçlarla filomuzu hem nitelik hem nicelik olarak büyütmenin keyfini yaşıyoruz.

ALIŞAN SON 5 YILDA HER YIL YÜZDE 20 BÜYÜYOR

“Likit ve enerjide büyümemiz devam ediyor, istediğimiz anda istediğimiz yatırımı yapabilecek finansa ve güce sahibiz.” diyen Özekin, “Katmadeğerli hizmetler de ön plana çıkmaya başladı. Yurtdışından bigbag çuvallarla gelen ürünlerin daha küçük parçalara bölünmesi, hatta marketlere hazır hale getirilmesi söz konusu. Tam anlamıyla bir tedarik zinciri çalışıyor. Biz de bu zincirdeki halkaların tamamına sahibiz. Son 5 yıldır her yıl yüzde 20 büyüyoruz.” diye konuştu.

Alışan Likit ve Enerji Direktörü Anıl Özkan ise son yıllarda gelişen likit ve enerji lojistiği ile ilgili bilgi verdi. Özkan, “Alışan Lojistik likit ve enerjide çok ciddi bir büyüme kateden bir firma. Müşteri memnuniyetini ön planda tuttuğumuz bugünlerde ADR’ye uygun sevkıyatlar yapmak hedefimiz. Biz bunu aslında 2006 yılından itibaren başlattık. Yasa yürürlüğe girdiğinden bu yana da hızlı bir şekilde ilerliyoruz. Müşteri memnuniyeti önemli olduğu için ekipman da çok önemli. Müşterinin standartlarına ve yasal çerçevede olması da önemli. Bu nedenle Otokar taleplerimizi ve isteklerimizi çok hızlı yerine getirdi ve istediğimiz ürünleri acil olarak teslim etti.

Tank konteyner taşımacılığı Türkiye’de ciddi olarak yükselmekte. Özellikle limanların özelleştirilmesiyle biz de bu talebi karşılamak için Alışan Lojistik olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.”

[/vc_column_text][vc_single_image image=”1879″ img_link_target=”_self”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][/vc_column][/vc_row]

YORUMLAR 2 Yorum Yapıldı.

Yorumlar Kapalı.

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN