SGS TransitNet Genel Müdürü Mine Kaya, dijitalizasyon alanında hem kendilerini hem de müşterilerini rahatlatacak birtakım çalışmalar içinde olduklarını olduklarını söyledi. 

Şirketleri açısından 2023 yılının ilk yarısını değerlendiren SGS TransitNet Genel Müdürü Mine Kaya, "2023 yılının ilk 6 ayı neredeyse geçen yıl ile aynı seyretti diyebiliriz. Mevcut hizmetlerimizin yanı sıra yeni projeler üzerinde de yoğunlaşmaya başladık. Ancak tabii ki Şubat ayında yaşanan ve ülkemizi derinden etkileyen deprem felaketi, kurdaki mevcut durum ve seçim sürecine girilmiş olması sebebiyle sektörde meydana gelen durağanlık bize de yansımış oldu." dedi. 

Yılın kalan aylarıyla ilgili projeleri hakkında da bilgi veren Mine Kaya, "Halihazırda İstanbul Hadımköy Tesisimizde başlamış olan 'İzinli Gönderici' hizmetimizi farklı lokasyonlarda da devreye almak adına gerekli adımları atmaya başladık. Ayrıca YYS de 2023 yılında gündemimizde olan bir diğer konudur." diye konuştu. 

mine_kaya_sgs

"Yeni arayüzümüz devreye girdi"

2023 yılında dijitalizasyon alanında da hem kendilerini hem de müşterilerini rahatlatacak birtakım çalışmalar içinde olduklarını ifade eden Kaya, şunları söyledi:

"Yeni arayüzümüz devreye girdi. Çok daha kolay ve kullanıcı dostu diyebileceğimiz, tek sayfada tüm işlemlerin halledilebileceği bir arayüz oldu. Beyanlarını kendisi hazırlayan müşteriler için de eğitimlerini isterse online isterse birebir olarak vermeye başladık. NCTS Faz 5’e geçiş yapacak ülkelerin gümrüklerine beyan sunmak da yeni arayüzümüz sayesinde mümkün olacak."

Türkiye lojistik sektörüyle ilgili de değerlendirmeler yapan Mine Kaya, özellikle taşımacıların muzdarip olduğu vize sorununa değinerek, "Vize krizi direkt olarak bize yansımamakla birlikte; müşterilerimiz olan uluslararası taşımacıların en önemli sorunlarından bir tanesi. Firmalar bir yandan sektörde yeterli sürücü olmamasından dolayı sıkıntı yaşarken diğer yandan sürücülere vize alamamaktan yana dertli. Bu anlamda haklılar da. Son zamanlardaki randevu tarihlerinin uzaması ve red cevaplarının artması taşımacılarımızın hareket kabiliyetini giderek kısıtlayan etkenler." dedi. 

Taşımacıların, birçok maliyetle ayakta kalma ve faaliyetini sürdürebilme mücadelesi verdiklerini söyleyen Mine Kaya, "En önemli maliyet kalemlerinden bir tanesi olan yakıt fiyatlarındaki artış ve personel maliyetlerinin yükselmesi gibi daha bir çok etkeni sayabiliriz. Tabii ki bu durum firmaların taşıma sayılarına da yansıyor ve verimliliklerini olumsuz yönde etkiliyor. Aslında sektör çok canlı, yeniliğe açık bir sektör ancak engeller sebebiyle arzu ettiği yenilikleri tam olarak yerine getiremiyor maalesef." ifadelerini kullandı. 

Mine Kaya, "SGS TransitNet olarak ülkemize ve ülkemiz taşımacısına her türlü avantajı sağlayacak hizmetleri ilk olarak getirmiş köklü bir kuruluş olarak bundan böyle de aynı anlayışla lojistik ve taşımacılık sektörüne yönelik hizmetleri artırma yönündeki projelere devam edeceğiz." dedi.