DKV Mobility Türkiye Ülke Müdürü Deniz Çokcoş Sezer, şirketin lojistik sektöründeki yenilikçi yaklaşımları ve Türkiye'deki operasyonları hakkında bilgi verdi.

Modern lojistik ve taşımacılık sektörü, sürekli değişen ekonomik koşullar ve artan global rekabet karşısında kendini yenilemek zorunda olduğu biliniyor. Bu dinamik sektörde, etkin çözümler sunan ve yenilikçi yaklaşımlarıyla öne çıkan DKV Mobility, Türkiye'deki faaliyetleriyle dikkat çekiyor. DKV Mobility Türkiye Ülke Müdürü Deniz Çokcoş Sezer ile yaptığımız bu özel röportajda, şirketin geçtiğimiz yılki performansını, Türkiye pazarına özel geliştirdikleri çözümleri ve sektördeki gelecek vizyonlarını konuştuk. Deniz Çokcoş Sezer, ayrıca sektördeki güncel zorluklar ve DKV Mobility'nin bu zorluklara nasıl yanıt verdiğine dair değerli bilgiler paylaştı.

  • Öncelikle DKV Mobility’nin Türkiye faaliyetleriyle ilgili 2023 yılı ve 2024 yılı ilk çeyrek performansı hakkında bilgi verebilir misiniz? Planladığınız hedefler gerçekleşti mi? 

Geçen yıl ekonomik gelişmeler, ülkeler arasındaki gerginlikler, savaşlar gibi çeşitli etkenler nedeniyle lojistik sektörü açısından zorlayıcı geçti. Genel olarak Avrupa’daki uluslararası nakliye sektörünün yavaşladığı bir yıldı. DKV Mobility’de 2023 bu yıl sektöre müjdeleyeceğimiz yenilikler için iş birlikleri ve teknolojileri geliştirdiğimiz bir yıl oldu. 2024’te ise bu projelerin ilk adımlarını atıyoruz.

D K V Box Europe

  • DKV Mobility olarak Türkiye'deki lojistik ve taşımacılık sektörüne yönelik sunduğunuz hizmetler nelerdir? Türkiye pazarına özel olarak hangi çözümleri geliştirdiniz?

DKV Mobility Türkiye ofisi olarak, müşterilerimize Avrupa’da 50’den fazla ülkede yakıt temini, otoyol ödemeleri, KDV iadeleri, yol yardım hizmetleri, nakit para desteği, araç/yakıt takibi, takograf  kayıtlarının saklanması gibi ihtiyaçlarını karşılayarak maliyet, efor ve zamandan kazandırarak ülkemizde lojistik sektörünün gelişmesine destek oluyoruz. Sektörün sürdürülebilirlik ve dijitalleşme alanlarında gelişmesine liderlik etmek önceliklerimiz arasında. Amacımız, mobilite için verimli ve sürdürülebilir bir geleceğe doğru geçişi teşvik etmek. Ayrıca Türkiye ofisi olarak komşu ülkelerin de lojistik ihtiyaçlarını karşılamak üzere çalışıyoruz. 

  • Türkiye lojistik sektörünün öne çıkan ihtiyaç ve zorlukları nelerdir ve DKV Mobility bu ihtiyaçlara nasıl yanıt vermektedir?

Güncel gelişmelerden en hızlı şekilde etkilenen lojistik sektörünün en öne çıkan ihtiyacı maliyetlerle ilgili elbette. Maliyetleri düşürmek için cazip fiyatlı yakıt sunuyor, DKV Mobility’nin erken ödeme desteğiyle anında KDV iadesi imkanı sağlıyoruz. Avrupa’da son olarak Slovakya’nın da dahil olduğu 14 ülkede tek kutu ile geçiş kolaylığı sağlayan DKV Box Europe kutusu ve dijital asistan DKV LIVE gibi yenilikçi ürünlerimizle oldukça karmaşık olabilen filo yönetimi için operasyonel kolaylık sağlıyoruz.

  • Türkiye'deki dijital dönüşüm süreçlerinizde hangi teknolojileri öne çıkarıyorsunuz? Bu teknolojiler müşteri deneyimini ve operasyonel verimliliği nasıl etkilemektedir?

Lojistikçilerimizin ‘dijital asistan’ı dediğimiz DKV LIVE telematik sistemi ile süreçleri önemli ölçüde dijitalleştiriyoruz. 

DKV LIVE, anlık veri aktarımları sağlayan telematik sistem uygulamalarında yeni bir sayfa açtı. Lojistikçilerimize önemli ölçüde operasyonel kolaylık sağlıyor. Nakliyecilere yüksek oranda yakıt güvenliği sağlamasının yanı sıra, indirilen takograf verileri ve araç konum bilgisi geriye dönük altı ay boyunca online olarak saklanabiliyor. 

DKV LIVE ile filonuzun tüm süreçlerini kontrol edebiliyorsunuz. Aracınızın nereden ne zaman yakıt aldığını tam zamanlı görebiliyorsunuz. Aracınız nerede olduğunu, müşteriye ne zaman ulaşacağını GPS ile anlık olarak izleyebiliyorsunuz. Rota yönetimi özelliği ile rotayı belirleyip sürücüye bu rotayı mobil üzerinden gönderebiliyorsunuz.  

DKV LIVE sürücü için en etkin rotayı belirlerken, aracın doluluk durumu ve özel indirimler sunan yakıt istasyonları gibi etkenleri de değerlendiriyor. Ayrıca sürücünün araç kullanma ve dinlenme zamanlarına uygun şekilde araç takip ve izleme, tahmini varış süresinin belirlenmesi, yakıt alım istasyonlarının planlanması gibi hizmetleri sunuyor. Yani tüm gerekli detaylar ve planlamalarla DKV LIVE uğraşıyor, siz bütçenizi en verimli şekilde kullanmanın rahatlığını yaşıyorsunuz. 

Üstelik daha önce ayrı bir kutu olarak araçlara takılan DKV LIVE’ın özellikleri, Avrupa’da tek kutu ile geçiş kolaylığı sağlayan DKV Box Europe kutusu ile kullanılabiliyor artık. Bunun için ek bir donanım veya mevcut kutunun değiştirilmesi gerekmiyor.

dkv-5

  • Türkiye'de yakıt kartları ve mali hizmetler alanında sunduğunuz özel avantajlar nelerdir? Bu hizmetler Türk nakliye firmalarının ihtiyaçlarına nasıl cevap vermektedir?

Türk nakliyeci 50’den fazla ülkedeki yaklaşık 67.000 benzin istasyonu ile sektördeki en geniş marka bağımsız tedarik ağına erişerek paradan ve zamandan tasarruf eder. Yakıt alımı yaparken DKV Card avantajlarından faydalanır. 

Cazip indirimlerden yararlanarak, makul fiyatlara yakıt ikmali yapar. Çünkü Avrupa'daki çok sayıda düşük fiyatlı benzin istasyonunda DKV Card geçerlidir.

Nakliyecilerimiz DKV Card ile ayrıca otoyol ücretlerini hesaplayabilir ve arıza yardımı, park etme, araç yıkama gibi birçok hizmetten yararlanabilir. Tüm operasyon için vergi dairesine sunulmaya hazır ve şeffaf tek bir fatura alır. Yüksek kart güvenliği sayesinde yakıt güvenliğini artırır. 

Nakliyecilerimiz talep ederlerse satın alımlarında ödedikleri KDV için tüm iade süreciyle yine DKV Mobility ilgilenir. Bürokrasi ile uğraşmadan, nakit akışlarını sağlar, maliyetten tasarruf ederler ve daha önemli işlere ayıracak zamanları kalır. 

KDV iadesi alanın son gelişme, Hırvatistan’daki KDV iadesini net olarak gerçekleştirmeye başlamamız oldu. Lojistikçilere %25 oranında bir likidite avantajı sağladığımız bu gelişme Türk nakliyeci için çok tercih edilen bir hizmet oldu.

  • Türkiye'deki lojistik sektörü için önümüzdeki dönemde hangi yatırımlar ve gelişmeler planlanmaktadır? Bu yatırımların sektöre etkileri neler olacak?

Türkiye’den yoğun taşıma yapılan ülkeler ile müşterilerimize önemli maliyet tasarrufu sağlayacak KDV iadesi anlaşmaları yapmak üzere yoğun çalışmalar yürütüyoruz. DKV Box Europe kutusunun Avrupa’da geçerli olduğu ülke sayısını genişleterek, müşterilere hem maliyetten hem efordan tasarruf ettirerek işlerini kolaylaştırmak için çalışıyoruz. Aynı zamanda Avrupa’nın yanı sıra Türkiye’deki yakıt alım istasyon sayımızı da artıracağız bu yıl. 

  • Türkiye'deki müşterilerden aldığınız geri bildirimler hizmetlerinizi nasıl şekillendiriyor? Müşteri memnuniyetini artırmak için özel olarak hangi adımlar atılıyor?

Geçen yıl itibarıyla hizmet kalitemizi ölçmek adına müşteri memnuniyet anketleri uygulamasına başladık. Türkiye ofisimizin memnuniyet oranının oldukça yüksek olduğunu görmek bizi çok mutlu etti. 2023’te müşteri yönetim yazılımımızı da geliştirdik. Hizmet kalitemizi geliştirebilmek için yapay zekâdan destek alıyor ve müşterilerimizden aldığımız geri dönüşler sayesinde hizmet kalitemizi her geçen gün yükseltiyoruz.

  • 2024 yılının kalan aylarında planladığınız hizmet ya da yenilikler var mıdır?

Bu yıl planladığımız yeni projelerimiz var. DKV Box Europe tek kutu ile geçiş kolaylığının yeni ülkelerde aktif olması için çalışıyoruz. Lojistikçilerin işlerinde dijital dönüşümü gerçekleştirmelerini sağlayacak ve sektörün yeşil dönüşümüne liderlik edecek yatırımlarımız devam edecek. 

Bu yıl Türkiye’de yakıt alımı yapılan istasyon ağımızı genişletmek için önemli iş birliklerimizde olacak. Yanı sıra gündemimizde komşu ülkelerdeki lojistik operasyonlarının gelişmesi için yapacağımız önemli projeler var.

  • DKV Mobility Türkiye’nin grup şirketleri içerisindeki konumu, performansı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Türkiye, DKV Mobility’nin Almanya’daki genel merkezi için çok önemli ve öncelikli bir pazar olarak görülüyor. Türkiye ofisimiz 15 yılı geride bıraktı. Bu sene 90’ıncı yaşını kutlayan DKV Mobility’nin Türkiye’ye yatırımları büyüyerek devam ediyor. Lojistikçilerin bize gösterdiği güveni, sektör lideri oluşumuzun hakkını sektörün kendini geleceğe taşıyacağı hizmet ve ürünlerimizle vermek öncelikli hedefimiz. DKV Mobility sektöre yaptığı yatırımlar ile sektörü de büyütüyor. Türkiye’de nakliyecilerimiz ile birlikte büyüyoruz diyebilirim.