Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Dayanışma Platformu, 23 Kasım Perşembe akşamı Beykoz’daki Limak Eurasia Luxiry Hotel’de bir etkinlik düzenledi. Nagihan Soylu’nun UND Başkanlığına aday olduğunu açıkladı ve projelerini özetledi.

İTO Lojistik Komitesi Meclis Üyesi ve Komite Başkanı olan Nagihan Soylu, öncesinde UND’de çeşitli görevlerde bulunmuş ve son olarak 2 dönem Genel Sekreterlik görevi yapmıştı. 

Sürat Kargo Genel Müdürü Cem Oğuz sektördeki dijitalleşmeyi değerlendirdi Sürat Kargo Genel Müdürü Cem Oğuz sektördeki dijitalleşmeyi değerlendirdi

“Biz önemli bir sektörüz ve çok değerli bir iş yapıyoruz.”

UND Dayanışma Platformu etkinliği kapsamında konuşmasına, “Biz önemli bir sektörüz ve çok değerli bir iş yapıyoruz.” diye başlayan UND Başkan Adayı Nagihan Soylu, "Bu cümlenin içini doldurmak için sizlere birçok istatistik sunabilir, popülist cümleler kurabilirim. Ancak bunu yapmayacağım. Sorumuz şu? Bu değerimizin karşılığını alabiliyor muyuz? Maddi olarak alabiliyor muyuz? Manevi olarak alabiliyor muyuz?" sorularını sıraladı. 

Soylu, "UND’de görev yaptığım dönemde bir istatistiği dikkatlice takip ettim. Birçok tarafı olan, organize kaçakçılık yapan, uluslararası taşımacılık firma sayısı sadece binde bir. Sürekli olarak bu binde biri önümüze koyarak, bahane ederek, bizleri bir cenderenin içinde tutuyorlar. Araçlarımızın günlerce beklemesine sebep oluyorlar. Sürücülerimizi günlerce dört metre kare alanda yaşamaya mahkûm ediyorlar." dedi. 

secim2

"Mevzuat; bu binde bire göre düzenleniyor ve ağırlaştırılıyor"

"Müşteri, gümrük müşaviri ya da firmaların çalışanlarının sehven yaptıkları hatalar sebebiyle, haksız ve orantısız çok ağır cezalar ile karşılaşabiliyoruz." diyen Soylu, "Bu binde bir sebebiyle üzerimizde oluşan olumsuz bir toplumsal algı var." diye konuştu. 

Nagihan Soylu, hep birlikte yönetime gelmeleri halinde hedefledikleri projeleri hayata geçireceklerini belirterek, "Bizim en büyük hedefimiz; 6 yıl içinde, var olan bu olumsuz algıyı tersine çevirmektir. Çilekeş nakliyecilerin; Yugoslavya, Afganistan, Suriye, Irak, Rusya, Ukrayna savaşlarında, pandemide, depremlerde gerçekleştirdikleri kahramanlıkları bütün topluma ve kamuya göstereceğiz ve anlatacağız. Toplumsal farkındalığı oluşturmak ve bu cenderenin içinden çıkmak bizim için en önemli görev olacaktır." dedi. 

Soylu, şöyle devam etti: "Hepimiz farkındayız ki; dünya ekonomilerin de ki yavaşlama sebebiyle, önümüzde zor bir dönem bizi bekliyor. Geçmiş dönem yaşanan krizlerde, buna benzer ticari daralmaları yaşayan birçok arkadaşımız var. Bu arkadaşlarımız finansal sıkıntılar yaşayıp tekrar var olmayı başardılar. Sıkıntılı zamanlarda eşine, dostuna, bankacıya boyun bükmek zorunda kaldılar." 

"Finansal Danışmanlık Sistemi kuracağız"

"UND koordinasyonunda Finansal Danışmanlık Sistemi kuracağız. Sıkıntı yaşayan üyelerimiz öncelikle yanlarında UND’yi görecekler. Bütün bu süreçler gizlilik içerisinde yürütülecek ve şirket mahremiyeti koruma altında olacaktır. Böylece; UND üyelerinin her zaman yanında bir finansal kılavuzu olacaktır." diyen Soylu, navlunlar düşerken, nakliyecilerin maliyetlerinin sürekli olarak yükseldiğinden yakındı. 

secim4

"Navlunlar düşerken, maliyetlerimiz de sürekli yükseliyor"

Soylu, "Navlun fiyatları düşerken, maliyetlerimiz de sürekli yükseliyor. Uzun zamandır tüm dünyada yüksek enflasyon süreci yaşıyoruz. Bu enflasyon sürecinden faydalanan fırsatçıları hepimiz gördük. Bu tehdide karşı önümüzdeki dönemde önlemler almalıyız. Bu tehditleri en aza indirmek için Satın Alma ve Tedarik Danışmanlık Sistemi kuracağız. Böylece üyelerimizin maliyetlerini minimuma indireceğiz." dedi. 

Çok önem verdikleri bir kavramın da 'kümelenme' olduğunu söyleyen Nagehan Soylu, "Kümelenme projeleri ile birlikte hareket etme yeteneklerimizi artıracağımızı düşünüyoruz. Buna bir örnek olarak; şimdi sizlere yeni bir projeden bahsetmek istiyorum. Aramızda bazı arkadaşlar İstanbul Ticaret Odası Zümre Toplantısında duydular." dedi.

secim3

Organize Lojistik Bölgeleri kurulacak

Projelerinden birinin de 'Organize Lojistik Bölgeleri Kurmak' olduğunu söyleyen Nagihan Soylu, şunları söyledi:

"Uzun zamandır komite olarak Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi otoriteleri ile görüşmeler yapıyoruz. Konu özelinde devletimizden hiçbir teşvik talebimiz bulunmamaktadır. İstanbul’un doğu ve batı girişinde, kuzey otoyolu çevresinde, hepimizi içine alabilecek hazine arazisi talep ediyoruz. Organize Sanayi Bölgelerinde olduğu gibi, bu arazilerin altyapısı devlet tarafından yapılacak ve biz maliyetini ödeyeceğiz. Altyapısı tamamlandıktan sonra 200 metrekareden 10 bin metrekareye kadar çeşitli segmentlerde arsaların, taşımacılarımıza ücreti karşılığı tahsis edilmesini istiyoruz. Bu arsaların üzerine yapılacak planlara göre herkes kendi binasını inşa edebilecek. Bu önerimizi devlet otoritelerimiz kabul ederlerse İstanbul’a birçok konuda büyük katkılar vermiş olacağız. Ayrıca bu bölgelerde ofisler için plazalar yapılacak, böylece Forwarderlık hizmeti veren arkadaşlarımız da bu projeye katılabileceklerdir. Bunu başarabilirsek örnek bir kümelenme modeli gerçekleştireceğiz."

Soylu, şöyle devam etti: "Ülkemizde uluslararası taşımacılarımızın olduğu tüm bölgelerde buna benzer kümelenmeler için gerekli çalışmaları başlatacağız. Uzun yıllar çok büyük emek verilerek oluşturulan kurumsal ve güçlü yapı; UND’yi Türkiye’nin en etkin derneklerinden biri konumuna getirmiştir.

UND’nin kurumsal yapısının zayıflamasına asla izin vermeyiz. Bizim yönetimimizde kurumsal yapının daha da genişletilerek güçlendiğini göreceksiniz. En ücra köşedeki üyemize periyodik tarih aralıkları ile dokunacağız. Halini hatırını soracağız, şikayetlerini dinleyeceğiz. Derneğimize yeni üye olan her firmamız, üyelik tarihinden sonraki ilk yönetim kurulu toplantısına davet edilecektir."

"Rahmetli Hayri Ekinci Başkanımız Derneğimizin kuruluşuna, Rahmetli Saffet Ulusoy Başkanımız UND’nin var oluşuna, Çetin Nuhoğlu Başkanımız UND’nin kurumsal sürecinin inşa edilmesine liderlik etti. Tamer Dinçşahin ve Ruhi Engin Özmen Başkanlarımız kurumsal kültüre katkı sağladılar. Bu kurumsal yapıda oluşan teamüle göre; Genel Kurulun iradesi ile seçilen Yönetim Kurulu Başkanı bir sonraki genel kurulun sonrasında, görevine Yüksek İstişare Kurulu Başkanı olarak devam eder. Bu anlayışla; 40'ıncı Olağan Genel Kurulda seçilen Yönetim Kurulu Başkanımız Çetin Nuhoğlu’nu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı olarak aramızda görmeyi arzu ederiz." 

Nagihan Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:  "İlk faaliyetimiz bir dizi programı içerecek şekilde Ankara’da gerçekleşecektir. Öncelikle sizlerle birlikte Anıtkabir’i ziyaret edeceğiz. UND’nin ikinci 50 yıl vizyonunu Atamıza anlatacağız. Ardından makamın olur verdiği sayıda arkadaşımız ile Cumhurbaşkanımızı ve ilgili bakanlarımızı ziyaret edeceğiz. Cumhurbaşkanımızdan ivedi olarak çözülmesi elzem olan 3 yapısal sorunu ve çözüm önerilerini sunacağız. İlk olarak yabancı plakalı araçlar ile yaşadığımız haksız rekabet sorununu ve bunların çözümünü sağlayacak mütekabiliyet haklarımızı anlatacağız. İkinci konu özellikle yabancı plakalara avantaj sağlayan bakanlıklarımızın yetkisinde zafiyet yaşadığımız denetim konusunun etkinleştirilmesi hususunu anlatacağız. Elektronik sevk evrağı uygulamasının bir an önce hayata geçirilmesini talep edeceğiz.

Üçüncüsü ise profesyonel sürücü istihdamı için; YÖK nezdinde var olan girişimlerin hızlandırılması ve sürücü yetiştiren Meslek Yüksek Okulları’nın bir an önce hayata geçirilmesini talep edeceğiz."

Sıraladığı başlıkların Genel Kurul tarihi belli olduktan sonra proje bazlı olarak detaylı sunumlarını yapacaklarını söyleyen Nagihan Soylu, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Derneğimizi Genel Kurula getirecek olan başkanımız pazartesi günü adaylığını açıkladı. Mart ayında yerel seçimler var. Biz bir sektör derneğiyiz. Var olan sıkıntılarımızın çözümü için seçim öncesi, etkin lobi çalışmaları yapmalıyız. Bu sebeple; Yönetim Kuruluna ortak çağırımız, bu süreci daha da fazla geciktirmeden, Ocak ayı içerisinde Genel Kurul iradesinin sonuçlanmasını sağlamasıdır. Aranızda; içinden şunu söylemedi, bunu söylemedi diyen arkadaşlarımız mutlaka vardır. Şuna emin olabilirsiniz ki sektörün bütün sorunları ve sıkıntılarını biliyoruz. Bunların çözüm yöntemleri de hazır. Bunların bir kısmını kısa, bir kısmını uzun vadede birlikte çözeceğiz. Var olan bütün haksız rekabet koşullarını hep birlikte sonuna kadar mücadele ederek eşit rekabet koşulları sağlayacağız. Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılında; Uluslararası Nakliyeciler Derneğimizin, 'YUVAMIZIN' ikinci 50 yılını planlamak için; sizlerle birlikte Uluslararası Nakliyeciler Derneği Yönetimine ve Başkanlığına aday olduğumuzu ilan ediyoruz." 

Editör: Ercan TOSUNOĞLU