Tırsan, Miran Lojistik’e 50 adet treyler teslimatı gerçekleştirdi Tırsan, Miran Lojistik’e 50 adet treyler teslimatı gerçekleştirdi

“Ağır Vasıta, Treyler Zirvesi, Geleceğin Treyleri, Türkiye’de Treyler Üretiminin Geleceği”  başlıklı etkinliğin açılış konuşmasını yapan TREDER Başkanı Yalçın Şentürk, “Türk treyler sektörü, Cumhuriyetimizin 100. Yılını rekorla kapattı. Tarihimizde ilk defa 60 bin adedi geçtik. Yurtiçinde 37 bin, ihracatta tahmini 25 bin adetle tüm zamanların en yüksek adetlerine çıktık.” dedi. 

Şentürk, şunları söyledi: "TREDER’i kurarken en büyük amacımız; Türkiye’yi Avrupa’nın üretim merkezi haline getirmekti. Bu yolda çok büyük aşama kaydettik. Almanya’dan sonra Avrupa’nın ikinci büyük üretim yapan ülkesiyiz. Türkiye, üretim anlamında önemli bir ivme yakaladı. Treyler kadar, parça üretiminde de büyük mesafe kaydettik. Tedarikçilerimizin başarıları, sınırları aşıyor. Fren sistemleri haricinde -onun yatırımı da eli kulağındadır- tüm parçalar Türkiye’de üretilmeyi başlandı. Net ihracatçı bir sektörüz. Bunu söylemekten gurur duyuyorum, sizler de gurur duyun. Ülkemiz, üstyapı ve treyler ihtiyacını neredeyse tamamını Türkiye’de üretilen ürünlerden karşılıyor.” 

“Bu yüzden bir kez daha yineliyoruz. Burada üretim yapan kazanır.”  Kürşad Bakanımızın dediği gibi, bu sektörü mahmuzlamak lazım. Bugün burada bu sektörü biraz daha, koşturmanın yollarını arayacağız. Bugün, dünyaya önemli bir mesaj vereceğiz. Treyler üretiminin geleceği Türkiye’dedir.

Zirvemizde bu yıl da bizleri yalnız bırakmayan kamunun değerli yetkililerine, kardeş derneğimiz TAİD’e, bizleri kırmayan ve her şartta bizleri destekleyen tedarikçilerimize ve bu sektörün bugünlere gelmesini sağlayan her biri ayrı bir fedakâr olan TREDER üyelerine çok teşekkür ediyorum.” dedi.  

Editör: Ercan TOSUNOĞLU