“Hayatı Görünür Kıl”

16 Mayıs 2018
“Hayatı Görünür Kıl”

Yoğun ilgi alan yarışmada birincilik ödülünü İstanbul’dan katılan 22 yaşındaki bir üniversite öğrencisi kazandı.

Kör nokta nedeni ile meydana gelen trafik kazalarına farkındalık yaratmayı amaçlayan “Hayatı Görünür Kıl” sosyal sorumluluk projesi ödüllü tasarım yarışması kazananları Trafik haftasında belli oldu. Yoğun ilgi alan yarışmada birincilik ödülünü İstanbul’dan katılan 22 yaşındaki bir üniversite öğrencisi kazandı

Ağır vasıta araçlarda kör nokta olarak bilinen; sürücü görüşünün kısıtlı olduğu alanlar ile ilgili toplumda bilinç yaratmanın amaçlandığı projede hem şehir içi hem de şehirlerarası yollarda sürücünün kör noktasına denk gelinmesi ile ortaya çıkan feci kazaların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Hitay Güner, “Dünyada ve ülkemizde maalesef kör nokta trafik kazaları çok ciddi rakama ulaşmış durumda. “Kör Nokta” olarak adlandırılan görüş kısıtlı bölge kazalar açısından çok ciddi bir risk faktörü. Kör noktadan kaynaklanan kazalar şehirlerarası yollarda daha çok şerit değiştirme sırasında yaşanırken, şehir içi trafikte genellikle sürücüler tarafından fark edilmesi zor olan araçlar (binek, motosiklet, bisiklet ve yayalar) kazalara neden oluyor. Kör noktanın kazaya yol açtığı durumlardan bazıları da, park etmiş bir araç yerinden çıktığı sırada yaşanıyor. Aracın sağ ya da sol yanında bulunan bir kişi (genellikle bir çocuk) kör noktada kaldığı için sürücü tarafından görülemiyor ve kendisi de tehlikeyi öngöremediği için araçhenüz hızlanmadığı halde ölümcül kazalar meydana geliyor. Ülke olarak trafik kazaları sonucunda kayıplarımız çok ciddi boyutlarda, bu işaret ile ve Hayatı Görünür Kıl projesiyle amacımız kazaları önleyebilmek.” ifadelerinde bulundu.

Hayatı Görünür Kıl tasarım yarışması jüri üyeleri; Evolog Lojistik Genel Müdürü Barış Talay, Scania Genel Müdürü İlhami Eksin, Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Hitay Güner, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Mehmet Ali Müstecaplıoğlu, Otomotiv Gazetecileri Derneği Başkanı Ufuk Sandık, İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdür Yardımcısı Süleyman Güler ve Magma İstanbul Kreatif Direktörü İrem Gören oldu.

“Hayatı Görünür Kıl” projesi ile Türkiye’de ilk defa, ağır vasıtalardaki kör noktalara, diğer araç sürücülerinin ve yayaların dikkatini çekmek amacı ile seçilen tasarımı, dünyanın çeşitli ülkelerinde faaliyet gösteren Evolog Lojistik tırlarında ve bu konuya hassasiyet gösteren diğer ağır vasıta araçların kör noktalarına yerleştirecek, sürücüler ve yayalar tarafından kör noktaların daha fark edilir olması sağlanacak.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN