Ekol, yeni lojistik 4.0 stratejisiyle “Dünyayı dönüştürmeye hazırız” diyor

25 Nisan 2017
Ekol, yeni lojistik 4.0 stratejisiyle “Dünyayı dönüştürmeye hazırız” diyor

On bin araçlık 1.5 milyar Euro ciroya ulaşacak sektörün en yenilikçi firmalarından Ekol Lojistik, lojistiğin geleceğine yaptığı yatırımı logosunu ve mottosunu değiştirerek somutlaştırdı.

On bin araçlık  1.5 milyar Euro ciroya ulaşacak sektörün en yenilikçi firmalarından Ekol Lojistik, lojistiğin geleceğine yaptığı yatırımı logosunu ve mottosunu değiştirerek somutlaştırdı. Logistics 4.0 ile teknolojiye lojistiğe adapte eden Ekol Lojistik, en büyük olma yolunda ilerliyor.

Müşterileriyle birlikte ilham veren, sürdürülebilir değer yaratma misyonuyla hareket eden Ekol, sektöre yeni nesil bir bakış açısı kazandıracak. Alışagelmiş iş yapış modellerini “Lojistik 4.0” stratejisi ile kökten değiştirerek, her daim en iyiyi hak eden müşterileri için entegre, esnek ve etkin çözümler sunacak.

Endüstri 4.0 çağında daha iyiye ulaşmanın sürekli ve dinamik dönüşümden geçtiğine inanan Ekol, aklı, duyguyu ve bilinci birleştiren yaklaşımını, tecrübesi ve uzmanlığıyla harmanlayarak yalnızca sektörü değil, dünyayı dönüştürecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekol’in yeni “E” si 2020’ye kadar Avrupa’nın lider taşımacılık şirketi olacak, Avrupa içi taşımacılık için 10 bin filoya çıkacak, intermodalda 48 trende 80 trene çıkarak lider olacak, RO-RO seferleri 11’e çıkacak, liman sayısı 3’e çıkacak, İran’a hava taşımaları yapacak. Ahmet Musul, “Hedefimiz en az yüzde 50’si yurtdışında üretilmek üzere 2020’de 1.5 milyar Euro ciroya ulaşmak” diyerek yatırım yaratacağı değere vurgu yaptı.

Ahmet Musul, bu değişim neden gerçekleştirdiklerinin gerekçesini şöyle anlattı: “Dünyada son yıllarda teknoloji hayatımızın her alanına girdi. Endüstri’nin 4’üncü aşaması başladı. Hayatımızın neredeyse her aşamasına etki edecek; üretim sistemlerine, paylaşım sistemlerine, hatta yönetim sistemlerine etki edecek bir dönem başladı. Biz kurulduğumuz günden bu yana işimiz yapmakla yetinmedik, bilgimizi birikimimizi bütçemizi zorlayarak sektöre yenilikler getirdik. Bu amacımıza fazlasıyla ulaştık. 2020’ye kadar 50 ülkeye yayılmayı planlayan, yeni yüzümüzü bu çağa bu profesyonelliğe uygun hala getirmek istedik. Endüstri 4.0’ı sektöre en iyi uygulayan firmamız için bunu bir fırsat olarak değerlendirdik. Otomasyon sistemlerini sektörümüze uygulamış bir markayız. Ürünlerin araca el değmeden geldiği bir yapı kurduk. Daha sonra tekstilde 35 kişilik ekiple 250 kişinin sergileyebileceği bir performans ortaya koyduk. Teknolojinin bize getireceği verimliliği etkin şekilde uygulayarak rekabetçilikte öne geçiyoruz. Logomuzun üzerinde 1,5 yıl çalıştık. Müşterilerimizin çok sevdiği bir logomuz vardı ama yeni bakış açısına uygun, yeni döneme uygun daha yetkin bir yaklaşım geliştirmek istedik. Neyi vurgulamak istiyorsak onu açıklayacak logo ve mottoyu ortaya çıkardık. Lojistik 4.0 Ekol adına tescillendi. Bunun gerekliliklerini yerine getirecek çalışma sistemine giriyor olacağız.” dedi.

Ahmet Musul, logoyla ilgili olarak süreci şöyle özetledi, “Yazı karakterimizin kendine uygun olması, e harfini tek başına kullanabilecek bir logo tasarladık. E deyince herkesin aklına Ekol’ün geleceği bir dünya hedefliyoruz. Ekol teknolojiyi iyi kullanmasıyla yenilikçi yaklaşımıyla, müşterilerini ileriye taşıyan, yapıcı yaklaşımımızla ve elbette ki bu başarının arkasında insana değer veren özelliğimiz ana değerimizi oluşturuyor. Üzerinde çok iyi çalıştığımız, tüm paydaşlarımıza karşı sorumluluklarımızın ne olacağı, ne yapacağımızı ortaya koyan ciddi bir manifesto oluşturduk. Buradaki değerler bir trend olarak arşivlenmesi için değil, bundan sonra tüm Ekol çalışmalarını bağlayıcı, onlara yol gösterecek bir manifesto. Müthiş bin misyon oluşturduk. Misyonumuz müşterilerimizle birlikte ilham veren ve sürdürülebilir değer yaratmak.”

Ekol Lojistik Kurumsal İletişim Direktörü Arzu Tan.

Ekol Lojistik Kurumsal İletişim Direktörü Arzu Tan ise yeni yüze uygun olarak yeniden tasarlanan web sitesi hakkında bilgi verdi: “Yeni web sitemiz marka konumlandırmamıza uygun olarak hazırlandı. Tamamen global bakış açısıyla hazırlandı. Her ülkeyle ilgili alt sayfaları görülebilir. Ekol’ün bulunduğu ülkelerin dillerinde olacak. Verdiğimiz hizmetlerin detayları olacak. Görsel anlamda da yeni trendlere uygun olarak tasarlandı. Şu an için 15 dilde yayın yapıyor. Çok kolay kullanılan bir site. Sektörle ilgili bütün detaylara ulaşabiliyorsunuz. Çalışanlar için de yeni bir yüz var. 7 bin kişilik çok uluslu bir aileyiz. Sosyal medya platformu gibi tasarlandığından herkes kendi arzuladığı şekilde kullanabilecek.”

Sistemin tamamen sosyal medya mantığıyla tasarlandığını söyleyen Tan, şöyle devam etti: “Kurumsal tarafı da var. Herhangi materyale ihtiyacımız olduğunda hızlı bir şekilde ulaşmanız mümkün. Mobil olarak da kullanılabiliyor. Diğer bir uygulama da tesislerimizin hepsinde 360 derece video çekimi yaptık ve youtube üzerinden yayınlanıyor. Tesisin içindeymiş gibi gezi yapabiliyorsunuz.”

Ahmet Musul yeni logonun ve hedeflerin paylaşıldığı toplantıda özetle şunları söyledi: 7 bin kişilik bir aileyiz, 23 ulustan çalışanımız var diyoruz ama sürekli yenileri ekleniyor. Avrupa’nın en büyük 3’üncü filosuna sahibiz. Kendi filosunu kullanan Avrupa’daki en büyük firmayız. 2 yıl içende 10 bin araca çıkararak Avrupa’da açık ara lider olacağız. Lotus tesisi ile birlikte kapalı alanımız 1 milyon metrekareyi aşacak. Yıllık ortalama yüzde 20 büyümeyi başaran bunun yüzde 5’i organik büyüme olan bir performansımız var. 2011 yılında Türkiye dışında gelirimiz yokken geçen yıl bunu yüzde 145’e çıkardık Bu yıl ki hedefimiz bunu yüzde 20’nin üzerine çıkarmak. 15 ülkedeyiz bu yıl bunu 23’e gelecek yıl da 35’e çıkaracağız.

“HIZLI KARAR VEREN BİR ŞİRKETİZ”

“Hızlı karar veren bir şirketiz. Amacımız 2020’ye geldiğimizde Akdeniz, Hazar, Adriyatik ve Karadeniz’de Ekol bayrağını dalgalandırmak olacak. Bu başarının arkasında yetkin bir kadromuz var. Teknolojiyi muhakkak kullanmak zorundayız. Kurulduğumuz 3’üncü ayından sonra kendi yazılımlarını kullanan şirket olduk. Ülkemizin sektöründeki ilk Ar-Ge merkeziyiz. Sektörümüzde yakın zamanda birçok Ar-Ge merkezi olacak. Sektörümüz teknolojinin önemini çok daha iyi kavramış durumda. Teknoloji ile gerek kendi iç performansımızı, gerek yaptığımız tüm aktiviteleri gerçek zamanlı olarak müşterilerimizle paylaşıyoruz. Araç takip sistemlerinde geldiğimiz nokta dünyadaki en ileri nokta. Otomasyonu çözümlerimizde gittikçe daha fazla kullanan bir hale geldik. Mailin dahi ortadan kalkacağı altyapıları geliştiriyoruz. Biri Hollandalı biri Amerikalı bir ortakla kaynaklarımızın verimli kullanılması konusunda yaptığımız çalışmayı sonlandırarak bunu daha nitelikli kullanmaya başlayacağız.

“EKOL HİZMET ÇEŞİTLİLİĞİ VE NİTELİK OLARAK DÜNYADAKİ EN YETKİN FİRMALARDAN”

“Ekol sektöründe belki hacim olarak değil ama hizmet çeşitliliği ve nitelik olarak dünyadaki en yetkin firmalardan. İlaç takibini dünyada ilk hayata geçiren firmayız. Entegre bir hizmet sunuyoruz, bunu yaparken tüm sertifikalara sahibiz ve bunun gururla söyleyebilirim Ekol’de hiçbir sertifika alınmış olması için alınmaz. Hat geliştirme ve çözüm geliştirmede Avrupa’da lideriz Kendi lokomotif ve vagonlarıyla taşıma  yapacağız. Avrupa ve İran arasında hava taşıması yapan bir şirket olacağız. Taşıdığımız tonajı daha az karayolunda kullanan firmada lideriz. Taşıdığımız ürünün yüzde 70’ini 3 bin 500 kilometredeki yolun sadece 50 kilometresini karayoluyla yapıyoruz. Intermodal hatlarımız Avrupa ve Türkiye arasında. Ancak kuzeyi Günay Avrupa’ya veya Kuzey Afrika Güney Avrupa arasında, Köstence ile Poti arasında, Trieste ile Ostrova’ya, Trieste-Kiel oradan da Finlandiya, İsveç ve Norveç’e götüreceğiz. 3-4 bin kilometrelik parkurda, karayolu 100 kilometre ile sınırlı olacak. Her ay 850 futbol sahasında büyük ormanı kurtarıyoruz.”

“E HARFİMİZ İLERİDE ÇEŞİTLİ ŞEKİLLERE GİRECEK”

Ahmet Musul, “E harfimiz ilerde çeşitli şekillere girecek. Yaptığımız taşımalarla dünyanın etrafında 360 kez dolanacak kadar yakıtı tasarruf ediyoruz. İntermodalin çevresel, operasyonel, avantajları var. Onun dışında finansal avantajları var. Konvansiyonel bir modelle çalışıyor olsaydık 2.500 çekiciye ihtiyacımız olacaktı bu da 250 milyon euroluk yatırım anlamına gelecekti. Daha az kilometre yaparak daha çok hizmet veren bir yapı getiriyor. Tamamen karayoluyla giden İsveç’e gidin bir firma ayda 1,5 sefer yapıyor. Göteborg’dan bir firmanın günde 3-4 sefer yapması mümkün bu da ayda 8 sefer yapma imkanı sunuyor.” dedi.

20 yıl önce tersane olarak yatırım için alınmış bir tersaneyi satın alarak bir proje başlattıklarını söyleyen Ahmet Musul, şöyle devam etti:

“Limanımız 3 hafta içinde hizmete başlayacak. Her katta 4 bin metre kare olan depolama alanı. Geliri UND’ye işletmesi TUV’e verilen bir laboratuvar. Türkiye yeni bir giriş kapışana kavuşuyor. Her aracın Xray ile kontrol edilecek. Çok modern giriş ve çıkış kapısına kavuşturuyoruz. Aslında devletimizin yapması gerekin bir çalışmaydı. Limanlarımızın hepsi konteyner limanı olduğu için yaptığımız bu çalışma büyük yatırımlardan sonra devreye girecek. İran’daki Saffron (Safran) tesisi.  Aşamadan oluşuyor. Tamamen dolu operasyonlu bin palet kapasiteli bir bölümümüz olacak. İnşaattaki performans durumuna göre bu yılın Kasım ayında hizmete alacağız. Tesisimizin en önemli müşterimiz Unilever olmakla birlikte hızlı tüketim, otomotiv, teksil , hatta ilaçlar için çok kullanışlı bir merkez. İran’ın en büyük en modern lojistik tesisi olacak. Münih Lojistik Fuarı’nda İran konseptli bir Tır’da müşterilerimiz ağırlayacağız. İran’a en iyi lojistik hizmet veren firma olduğumuzu anlatacağız.”

 

Ekol Lojistik, sürdürdüğü lojistik operasyonlarında uyguladığı taşıma yöntemleriyle her ay 850 futbol sahasında büyük ormanı kurtarıyor.

 

EKOL’ÜN MANİFESTOSU

“Yeterince iyi” olmak bize hiçbir zaman yetmedi. Daha iyiye ulaşmak için sürekli ve dinamik dönüşüme inanıyor, bu sayede her gün büyüyor ve gelişiyoruz. Biliyoruz ki, başarıya başka türlü ulaşmak mümkün değil.

Aklı, duyguyu ve bilinci birleştiren yaklaşımımızı, tecrübemiz ve uzmanlığımızla harmanlayarak lojistik sektörüne yeni nesil bir bakış açısı getiriyoruz.

Gücümüze güç katan ileri teknolojimizi, müşterilerimize kusursuz hizmet anlayışımızla gelişmiş çözümler sunmak için kullanarak, sektörümüzün ilham kaynağı olmaya devam ediyoruz.

Bizim için insan her şeyden önce gelir. Birbirimizi daha iyi anlamak, paylaştığımız ortak değerleri korumak ve gerçekleştirmek istediğimiz hedeflere ulaşmak için yine en değerli yapıtaşımız olan insanımızın gücüyle, azimle ilerliyoruz.

En iyiyi hak eden müşterimize, yaptığımız her işte en iyi hizmeti sunuyoruz. Onların başarısının bizim başarımız olduğu gerçeğini aklımızdan hiç çıkarmıyoruz.

Cesur fikirleri yapıcı tutumumuzla hayata geçirerek, her türlü zorluğun üstesinden geliyor, her başarımızda daha da güçleniyoruz.

Biliyoruz ki, inanarak çalışırsak, aşamayacağımız hiçbir engel yok.   

Etik değerlerimiz ve sürdürülebilirliğe olan adanmışlığımız sayesinde sadece lojistik sektörünün geleceğini değiştirmeye değil, dünyayı dönüştürmeye hazırız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN