Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği'nin (KOSDER) 5’inci Olağan Genel Kurul Toplantısı 3 Mayıs Çarşamba günü gerçekleştirildi.

Cemile Sultan Korusu’nda yapılan toplantıya; KKTC Türk Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürü Cemalettin Şevli, İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Başaran Bayrak, KOSDER Kurucu Başkanı Salih Zeki Çakır, Eski BIMCO Başkanı ve TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler, Dernek üyeleri ve Türk denizciliğinden çok sayıda konuk katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan genel kurulda ilk olarak; KOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Kalkavan Sesel açılış konuşması için kürsüye çıktı.

Köklü bir geçmişe sahip olan ve Türk denizcilik tarihinde kıymetli bir yer etmiş koster taşımacılığını temsil eden KOSDER’in bir üyesi olmaktan duyduğu onur ve mutluluğu dile getirerek sözlerine başlayan Başkan Pınar Kalkavan Sesel konuşmasını şöyle sürdürdü: ”Kurulduğu 2014 yılından bu yana temsil ettiği bu değerin bilinciyle çalışmalarını sürdüren Derneğimiz, koster armatörleri ve işletmecilerinin hak ve menfaatlerini koruma, yaşadıkları sorunları çözüme kavuşturma ve koster taşımacılığının gelişimine katkıda bulunma adına önemli bir misyonu başarıyla yerine getiriyor. KOSDER’in her bir üyesinin mimarı olduğu bu başarının bir parçası olmak için bizler de, bundan iki yıl önce; aldığımız sorumluluğun farkında olarak, heyecan ve istekle üzerimize düşen görevi yerine getirebilmek için yola çıktık.”

Başkan Sesel pandeminin etkilerinin sürdüğü bir dönemde göreve geldiklerini vurguladı ve şunları kaydetti: “Pandeminin etkilerinin tazeliğini koruduğu, Ülkemiz, sektörümüz ve tüm dünyada tesirini sürdürdüğü bir dönemde devraldığımız bayrağı daha ileriye taşımamın ciddi bir çaba, dayanışma ve birliktelikle mümkün olacağı inancıyla çalışmalarımızı başlattık. Pandeminin sektörümüze devam eden etkilerini tespit ederek başlattığımız Yönetim sürecimizde ilk olarak, Koronavirüs kaynaklı sorunların çözümü konusunda ulusal ve uluslararası idari kuruluşlara gerekli girişimleri gerçekleştirdik. Kayda değer bir çözüm oranıyla ilgili kurumlardan aldığımız olumlu geri dönüşler sayesinde; sadece KOSDER üyelerinin değil, Türk denizciliğinin tüm temsilcilerinin sıkıntılarını gündeme getirmeyi amaç edindik. Bununla birlikte; denizciliğin neredeyse her branşına hitap eten ve teknolojinin imkânlarından faydalanarak Türk denizcilerinin tamamına kapılarını açan KOSDER Akademi çatısı altında gerçekleştirdiğimiz eğitim, panel ve söyleşilerle; karantina günlerini bir nebze de olsa kolaylaştırmaya çalıştık.”

Gerçekleştirdiği panel, söyleşi ve eğitimlerle Türk denizcilik sektöründe önemli bir yer eden KOSDER Akademiye de ayrı bir parantez açan Sesel:”İki yıl içerisinde düzenlediği 70’e yakın söyleşiyle; denizcilik sektörünün nabzını tutan KOSDER Akademi, ulaşılması zor bir başarıya imza atarak Derneğimizin göz bebeği haline geldi. Bütünleyici bir yaklaşımla, Türk denizcilerinin merak ettiği konu başlıklarını interaktif bir şekilde ele alan KOSDER Akademi, her ayın ilk cuması yaptığı Navlun Piyasaları ve Güncel Gelişmeler söyleşisiyle de denizciliğe dair anlık ve dönemsel gelişmeleri sizlere aktardı.  Ciddi bir emeğin ve çalışmanın ürünü bu söyleşilerin tamamında dokunuşları olan, büyük bir fedakârlık ve hassasiyetle süreci yöneten başta Akademi’den sorumlu Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Gökhan Özcan olmak üzere, tüm Yönetim Kurulu Üyelerimize teşekkür ediyorum.  Ayrıca Navlun Piyasaları ve Güncel Gelişmeler söyleşimizin daimi konuğu Navis Danışmanlık Koordinatörü Sayın Engin Koçak’a, etkinliklere katkı sunan konuklarımıza ve vakitlerini ayıran izleyicilerimize şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Başkan Pınar Kalkavan Sesel, geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen İstanbul Uluslararası Denizcilik Konferans ve Gala Yemeği’ne de konuşmasında yer verdi ve şunları aktardı: “22 Eylül 2022 tarihinde ilkini gerçekleştirdiğimiz İstanbul Uluslararası Denizcilik Konferans ve Gala Yemeği (ISTSHIP) ile birlikte; dünyanın 24 ülkesinden 670 sektör temsilcisini bir araya getirmenin gururunu yaşadık. Türk Armatörler Birliği ile ortaklaşa düzenlediğimiz ISTHIP-22’nin; ilk misafir ülkesi olan ve dünya denizcilik endüstrisinin birinci sırasında yer alan Yunanistan’dan gelen çok sayıda denizci dostumuzu da Ülkemizde ağırladık.  ISTSHIP-22’nin konferans bölümünde ise; global denizcilik endüstrisinin söz sahibi isimleri aracılığıyla, dünya denizciliğinin gündemini belirleyen ve geleceğini şekillendiren konu başlıklarını ele aldık.  Ayrıca bu kıymetli organizasyon;  ISTHIP-22’nin ana teması oluşturulurken ve devam eden süreçte katkılarını hiçbir zaman esirgemeyen Yunan Koster Armatörleri Derneği ile etkinlik öncesinde başlayan iyi ilişkilerimizi daha da kuvvetlendirdi. Koster taşımacılığı temsil eden iki güzide denizci Sivil Toplum Kuruluşunun karşılıklı yaptığı ziyaretlerin, iyi niyet ve ortak çabanın ürünü olan bu birlikteliğin gelecekte başka proje ve çalışmalara yön vereceğine yürekten inanıyorum.

KOSDER’in Rusya-Ukrayna savaşı çerçevesinde yaptığı çalışmalara da değinen Sesel: “24 Şubat 2022 tarihinde Rusya ve Ukrayna arasında başlayan savaş, tüm dünyaya etki edecek bir kriz havasının oluşmasına neden oldu. Savaşın ortaya çıkardığı kriz ortamı; tek gayeleri sektörel faaliyetlerini devam ettirmek olan Türk sahipli/ Türk bayraklı gemilerin bölge limanlarında mahsur kalmasına sebebiyet verdi. Savaşın ilk anından itibaren öncelikli olarak Ukrayna ve Rusya limanlarında bulunan gemilerimizin tespit edilmesi konusunda yaptığımız çalışmalar, bu sürece dair ilk adımımız oldu. Derneğimiz, bölgedeki denizcilerimizden aldığı bilgileri ilgili idari kurumlara ileterek; gemi insanlarımızın ve gemilerimizin savaş ortamından bir an önce kurtarılması için gerekli girişimleri gerçekleştirdi. Aynı zamanda KOSDER Akademi çatısı altında yaptığımız söyleşilerle; savaşın sektörümüze etkilerini uzman konuklarımız aracılığıyla denizcilerimize aktardık. Özellikle, savaşla birlikte daha fazla gündemde yer eden Savaş Sigortaları konusunda başlattığımız çalışmalarımızı da denizcilerimizin faydasına sunduk. Tüm bunlarla birlikte; armatör ve işletmecilerimizle iletişimde kalarak, Ukrayna limanlarında kurtarılmayı bekleyen gemilerimizin güncel durumlarını yakından takip etmeye devam ediyoruz.” açıklamalarında bulundu.

KOSDER’in 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen deprem felaketi nedeniyle başlattığı yardımlaşma seferberliği hakkında da genel kurul üyelerini ve davetlileri bilgilendiren Sesel şunları ifade etti: “6 Şubat 2023 tarihinde tarif edilemez bir acının kalplerimizi sardığı kapkara bir güne uyandık. Merkezi Kahramanmaraş olan ve çevre illerde de hissedilen deprem felaketi, çok sayıda yurttaşımızın hayatını kaybetmesine, yaralanmasına ve evsiz kalmasına neden oldu. Depremin bıraktığı derin izlere rağmen Milletimizin başlattığı yardımlaşma hareketi, bizleri ayakta tutan en önemli unsurdu. Toplumsal dayanışmanın tarihe geçecek örneklerinden birisi olan bu iyilik hareketinin ortaklarından birisi de Türk denizcileriydi. KOSDER de denizcilerimizin başlattığı yardımlaşma seferberliğine katkı vermek için elinden gelen çabayı sarf etti. Bu çabanın baş aktörü olan, her zaman olduğu gibi bu zor süreçte de hassasiyetle desteklerini esirgemeyen; depremden etkilenen vatandaşlarımızın barınma ve temel yaşam ihtiyaçlarının karşılanması konusunda büyük bir gayret gösteren KOSDER’in kıymetli üyelerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Depremde hayatını kaybeden yurttaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, Milletimize başsağlığı ve sabır diliyorum.”

Konuşmasının son bölümünde birlikte çalıştığı yönetim kuruluna ve genel kurul üyelerine desteklerinden ötürü teşekkür eden Başkan Sesel ayrıca KOSDER’in yeni seçilecek yönetimine de başarı dileklerini ileterek sözlerini şöyle noktaladı: ”Gönüllülük; topluma, bireylere ve bulunduğumuz camialara fayda sağlamanın yolunu açacak en kıymetli erdemler arasındadır. Bizler de; gönüllüğün getirdiği sorumluluk ve dayanışmayı odak noktamıza alarak sektörümüzün değerine değer katmaya çalıştık. Üyelerimizle beraber; çoğu zaman güneşli günlerin huzurunu yaşadığımız,  kimi zaman da fırtınalı günlerle baş ettiğimiz bir dönemi geri bıraktık. Yönetim Kurulu Üyelerimizle birlikte içerisinde bulunduğumuz camiaya layık olmayı ve Derneğimizi daha ileriye taşımayı temel ilkemiz haline getirdik. Kalbimizde ve ruhumuzda bunu başarmanın huzurunu yaşarken, şartlar ne olursa olsun daima yanımızda olan ve desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen KOSDER ailesinin değerli üyelerine şükranlarımı sunuyorum. Göreve geldiğimiz günden bu yana özveri, inanç ve istekle çalışan; kendileriyle birlikte yol yürümekten onur ve gurur duyduğum, kıymetli yol arkadaşlarım Yönetim Kurulu Üyelerimize huzurlarınızda bir kez daha üstün gayret ve sabırlarını için teşekkür ediyorum. Yeni seçilecek Yönetim Kurulumuzun da Derneğimize ve Türk denizciliğimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor, kendilerini şimdiden tebrik ediyorum.”

Konuşmanın ardından Divan Heyeti seçimine geçildi. Yapılan oylamada genel kurul üyeleri; Divan Başkanlığı’na Salih Zeki Çakır, Başkan Yardımcılığı’na Mehmet Nergiz ve Katip Üyelik’e de Şendoğan Göksu’yu oy birliğiyle seçti ve diğer gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

Sırasıyla; Yönetim Kurulu faaliyet raporu, Denetim Kurulu raporu ve Dernek tahmini bütçesi oy birliğiyle kabul edildi.

Ardından tüzük maddeleri için yapılmak istenen değişiklikler genel kurul üyelerinin onayına sunularak oy birliğiyle kabul edildi.

Dernek organlarının seçimiyle devam eden toplantıda tek liste oylamaya sunuldu.

Kurul üyelerinin oy birliğiyle kabul ettiği; görev dağılımının düzenlenecek ilk Yönetim Kurulu Toplantısı’nda belirleneceği Yönetim ve Denetim Kurulu listesi ise şu şekilde:

Yönetim Kurulu Asil Üyeler:

Akif Murat Ural - Hansa Denizcilik Begüm Birben - Unimarin Denizcilik Hakan Çendik - Angora Denizcilik Hüseyin Avni Şan - Densa Tanker Hüseyin Uysal - Platin Denizcilik Mahmut Turan - Meryem Ana Denizcilik Nadir Özsoy - Derin Gemi

Neslihan Torlak Gönençer - ATOMAR Denizcilik Sinan Atasoy - Atasoy Denizcilik Sinan Başak - Hicri Ercili Denizcilik Yusuf Yalçın Çapoğlu - Kilyos Denizcilik

Yönetim Kurulu Yedek Üyeler:

Aybars Vahapoğlu - TCShips Gemi Burak Zaim - 7A Denizcilik Cafer Şener - Cem Denizcilik

Cemil Cömert - Sinop Denizcilik

Ersin Ekmekçi - Kale Nakliyat Gürhan Burak Alkoç - Pearl Naval Denizcilik Halil İbrahim Atabey - Esenyalı Gemi İşletmeciliği

Hilay Çakar - H.B.C. Mar Denizcilik Ufuk Çulha - Gemiciler Denizcilik Seren Horasanlı - Gemini Denizcilik Yalçın Akın - Arel Denizcilik

Denetim Kurulu Asil Üyeler:

Ayhan Aytekin - Efemay Denizcilik

Halit Cenker İlikli - Cenker Gemi Kiralama

Murat Hılkın - Forsa Denizcilik

Denetim Kurulu Yedek Üyeler:

Esra Demir - Ermar Denizcilik

Teoman Kıran - Weships Denizcilik

Yavuz Erdoğan - Four Group Denizcilik

Seçimin ardından yeni Yönetim Kurulu adına Hakan Çendik bir konuşma yaptı. Çendik, yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: "2014 yılında kurulmuş Derneğimiz, sektörün önde gelen sivil toplum kuruluşlarından birisi haline gelmiştir. Bunu bilmenizi istiyorum ki; sektörümüz için hizmet vermeye devam edeceğiz. Yeni seçilen Yönetim Kurulu üyelerimiz her durumda göreve hazır olacaktır. Denizcilik sektörü adına her türlü başlığın takipçisi olacağız. İyi eğitimli ve mesleğini seven insan kaynaklarına ihtiyacımız var. Üyelerimizin tüm ihtiyaçlarını biliyoruz. Hızlı ve efektif çözümler sağlayıp kurumsal kimliğimizle yanlarında bulunacağız. Bilgi paylaşımı hayati önem taşımaktadır. Üyelerimizden ricamız, bütün olumlu ve olumsuz dönüşleri bizlere sağlamaları. Gerekli istişareler sağlayarak projelerimizi daha ileriye taşımaya çalışacağız. Yaşlı koster filomuzun yenilenmesi için çalışmalarımıza hız vereceğiz. Derneğimize uygun bir lokal oluşturmak istiyoruz. Keyifli zaman geçirebileceğimiz bir mekân için ivedilikle çalışacağız. Denizcilikte söz sahibi bir ülke olmalıyız. Bu vesile ile kurucularımız Salih Zekir Çakır ve Hüseyin Kocabaş'a teşekkürlerimi sunuyorum. Son olarak, görevi sürecince Dernek adına yapmış olduğu çalışmalar için Pınar Kalkavan Sesel'e sonsuz teşekkür ediyorum." dedi.

Sınıfının en çok satan otomobili Opel Corsa yenilendi Sınıfının en çok satan otomobili Opel Corsa yenilendi

Dilek ve temenniler bölümünde; katılımcılar kürsüye çıkarak duygu ve düşüncelerini aktardılar.

Son olarak genel kurulun kapanış konuşmasını yapan İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Başaran Bayrak ise; “Denizcilik sektöründe olduğu gibi, dünya gündemi de stabil olarak ilerlemedi. Denizcilik, ciddi bir ivme kazandı. KOSDER, kurulduğu zamandan bu yana, önemli çalışmalara imza attı. Dernek, eskiyen filonun yenilenmesi konusunda ciddi çalışmalara imza attı. STK'lar içerisinde dayanışma sağlayarak ilerledi. Denizcilik sektörü adına alacağımız çok yol var. Çalışmalarının devam etmesi temennisi ile Yeni Yönetim Kurulu'na başarılar diliyorum." açıklamalarında bulundu.

Editör: TE Bilisim