TransRussia 2024'te yeni iş bağlantıları kurdu TransRussia 2024'te yeni iş bağlantıları kurdu

Otuz yılı aşan tecrübesiyle küresel standartlarda yeşil üretim felsefesiyle çalışan Kutes, Ticaret Bakanlığı tarafından uluslararası ticareti ve ihracatı hızlandırmak amacıyla yürürlüğe konulan “Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası” (YYS) aldı.

Döküm sektörünün önde gelen üreticilerinden Kutes, 2023 yılında sertifikaları arasına bir yenisini daha ekledi. Şirket, uluslararası rekabette ve ihracatta bir adım öne çıkmasını sağlayacak 'Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası' (YSS) almaya hak kazandı. Uzun ve ciddi bir denetim sürecinden sonra gerekli standartları sağlayan şirketlere verilen YYS, birçok avantaj sunuyor.

YYS'nin avantajları arasında sınır kapılarından öncelikli geçiş hakkı, yeşil hat uygulaması, azaltılmış zorunlu bilgili özet beyan verme hakkı ve daha az kontrol ve muayeneye tabi olma başta olmak üzere ithalat ve ihracat beyannamesine belge eklememe, ATR, fatura beyanı/Eur Med fatura beyanı düzenleme, eksik belgeyle beyan, götürü teminat ve taşıt üstü işlem imkanları bulunuyor. Aynı zamanda ihracat ve ithalatta yerinde gümrükleme ve izinli alıcı yetkilerinin de alınmasını sağlıyor.

AliEsatKumangil

2023 yılına birçok önemli sertifika ve başarıyı sığdırmaktan gurur duyduklarını belirten Kutes İcra Kurulu Başkanı Ali Esat Kutmangil, “Nisan ayında Cumhurbaşkanlığı kararıyla Özel Endüstri Bölgesi ilan edildik. Sürdürülebilirlik çalışmalarımız kapsamında ise ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi ve ISO 14064 Belgesi’ni almaya hak kazandık. Son olarak ise Ticaret Bakanlığı’nın detaylı denetimleri sonrası Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası'nı aldık. Güvenilirlik, şeffaflık ve izlenebilirlik sağlayan bu belge, bize ihracatta hız kazandıracak. Elde ettiğimiz avantajlar sayesinde ihracatımızı daha da artırarak ülkemize sağladığımız katkıyı en üst seviyeye taşımayı hedefliyoruz.” dedi.

Editör: Ercan TOSUNOĞLU