DFDS Akdeniz İş Birimi Başkan Yardımcısı Fuat Pamukçu, Lojyol'a özel sektördeki son gelişmeleri anlattı.

Denizcilik ve lojistik alanlarında Avrupa’nın lider firması DFDS’in Türkiye’de faaliyet gösteren şirketi DFDS Akdeniz İş Birimi Başkan Yardımcısı Fuat PamukçuLojiyol'a 2020 yılını değerlendirdi ve 2021 yılı hedeflerini anlattı.

Yaşadığımız pandemi süreci seferlerinizi ne düzeyde etkiledi, ne gibi önlemler alındı?

Pandeminin en başından itibaren DFDS Akdeniz İş Birimi olarak Türkiye’nin tüm sınır kapılarında ve gümrüklerinde alınan önlemleri, yetkililerle iş birliği içerisinde uygulayarak ithalat ve ihracatta tedarik zincirinin sürekliliğini sağladık. İş sürekliliğimizi sağlarken Sağlık BakanlığıUlaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Dünya Sağlık Örgütü’nün yönergeleri doğrultusunda hareket ettik. Gemi personelimiz yurtdışında minimum insan temasıyla görevlerini yerine getirdi. Treylerler de minimum insan teması sağlanarak gemilere yüklendi. Öte yandan önleyici tedbir olarak tüm gemilerimiz, limanlar ve limanlardaki ortak kullanım alanları periyodik olarak dezenfekte edilmeye devam ediyor.

detail-photo-fancybox-0

 "Karaya kayan pazar payı çok büyük oranda tekrar Ro-Ro’ya dönmüş durumda"

Bununla birlikte 11 Haziran 2020 tarihi itibariyle tüm hatlardaki gemilere yeniden sürücü almaya başladık. Bu süreçte sağlık, gıda ve temel ihtiyaçların herkese ulaşabilmesi için lojistiğin hayati önemini hep birlikte gördük. Performans açısından Ro-Ro pazar payı senenin ilk 7 ayında geçen seneye göre kara yollarına kıyasla % 4’lük bir kayıp kaydetmiş durumda. Ancak karaya kayan pazar payı temmuz itibariyle çok büyük oranda tekrar Ro-Ro’ya dönmüş durumda.

14 Eylül 2020'den itibaren DFDS Pendik Limanı ve Mersin Uluslararası Limanı’ndan kalkacak olan gemilerimize gemi yolcusu olarak biniş yapacak olan tüm sürücülerimizden negatif bir COVID-19 PCR testi deklare etmeleri zorunluluğu getirdik. Bu testin ilgili limandan geminin kalkışından önceki 72 saat içinde yapılmış olması gerekiyor ve sonuca ilişkin raporun İngilizce olması mecburi. Bu testi yanında bulundurmayan sürücüleri gemi yolcusu olarak kabul etmiyoruz.

Pandemi sürecinde, kurumsal sosyal sorumluluk projelerimiz kapsamında öğrencilere "Uzaktan Eğitime Destek Kampanyası" başlattık. İhtiyaç sahipleri olan öğrencilere eğitimlerin devamlılığı adına destek verdik. Bununla birlikte koronavirüs (COVID-19) salgınıyla mücadele çerçevesinde 7/24 çalışan Tuzla Devlet Hastanesi sağlık çalışanlarına yakın mesafede bir otelle anlaşma sağlayarak konaklama desteği verdik.

detail-photo-fancybox-1

2021 yılında sunacağınız yeni hizmetler var mı? Varsa, bunlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

2021 yılıyla birlikte DFDS, globalde imzaladığı yeni anlaşma ile HSF Logistics Group'un % 100'ünü satın aldı. HSF Lojistik grubu sıcaklık denetimli tedarik zincirleri işleten et üreticileri ve diğer gıda üreticileri için Avrupa'nın önde gelen soğuk zincir lojistiği sağlayıcılarından biri konumunda.  DFDS olarak, HSF Lojistik grubuyla soğuk zincirde de büyümeyi hedefliyoruz.

Pandemi sürecinde intermodal taşımacılık büyük önem kazandı, siz hazırlıklı mıydınız?

DFDS Akdeniz İş Birimi olarak özellikle pandemi sürecinde minimum insan temasıyla ön plana çıkan intermodal alt yapımız tedarik zincirindeki yüklerin insani ihtiyaçların ulaştırılmasına ve ticaretin devamına büyük ölçüde yardımcı oldu. Her geçen gün yatırım yaptığımız intermodal taşımacılık çözümleri müşterilerimizin;  AETR Konvansiyonu gereği olan takograf sınırlaması, geçiş belgesi sınırlaması, vize problemleri gibi engelleri kolaylıkla aşarak ihracatımızın sürdürülebilir bir model ile hedef pazarlarımıza ulaşmasına katkı sağlama devam ediyor. Bu yapı ile Türk uluslararası karayolu taşımacılığının daha az finansman ile daha fazla taşıma yapmasını, mevcut sürücü kaynağı ile daha fazla yükleme yapabilmesini destekliyoruz.

Pandemi sürecinde İntermodali kullanan müşterilerimiz de % 45 oranında arttı. DFDS Akdeniz İş Birimi olarak hali hazırda güçlü bağlantılarımız ve intermodal alt yapımız varken,  bunun yanı sıra yenilikçi, çevreci ve maliyet etkin intermodal taşımacılık çözümleri ile mobiliteyi en üst düzeye çıkarmaya çalışan demiryolu operatörü primeRail ile iş birliği gerçekleştiriyoruz. primeRail ile Köln’de hayata geçirdiğimiz yeni Intermodal Taşımacılık Yetkinlik Merkezi bu doğrultuda da yeni çözümler üretecek.

Ortaya koyduğumuz işbirliğiyle beraber, 5 Kasım 2020 tarihinde hizmete giren yeni Trieste-Nürnberg hattımızla intermodal taşımacılık faaliyetlerimizi genişletmeye devam ettiğimizi ortaya koyduk. Bu yeni hat, Intermodal yetkinlik merkezinin ve primeRail Gmbh ile ortak girişimin başarılı bir sonucu olarak hizmete girdi. Yakın dönemde bu hattımızın frekansını arttırmayı planlıyoruz. DFDS Akdeniz İş Birimi olarak Avrupa ve Türkiye arasındaki intermodal yük taşımacılığının başlıca operatör şirketlerinden biri olan Çobantur Boltas ile iş birliği çerçevesinde açtığımız Nürnberg-Trieste demiryolu bağlantısı sayesinde sürdürülebilir tedarik zinciri hizmetlerine güç katacağız.

detail-photo-fancybox-2

2021 yılı hedeflerinizi anlatabilir misiniz?

DFDS olarak 2021 yılında beklentimiz 2020'nin 3'üncü ve 4'üncü çeyreğine göre % 2 ya da 3 oranında bir büyüme. 2021 hedefimiz, Türkiye ile Avrupa arasındaki birim kargo ticaretinde en iyi tedarikçi konumumuzu korumak yönünde. Sistemimizin sürekli iyileştirilmesi ve müşteri odaklı olmasını sağlamak için mümkün olan en kısa nakliye sürelerini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

2020 yılında DFDS olarak odaklandığımız Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER) birlikte iş kadınlarına yönelik başlattığımız “Kadın için Taşıyoruz” kurumsal sosyal sorumluluk projesinde büyük yol aldık. 2021 yılında da projemize odaklanmaya devam ediyoruz.

Kadınların iş hayatına katılımını teşvik edip toplumsal hayatta daha fazla katılmalarını teşvik etmek ve yaptıkları ihracata katkıda bulunmak hedefleyen projemize Türkiye’nin farklı illerinden 108 kadın girişimci başvurdu.

detail-photo-fancybox-3

Proje kapsamında, 50 kadın girişimcimizin ihracat ürünlerine, girişimci başına iki adet konteyner ile 1 yıl süreyle ücretsiz taşımacılık desteği vereceğiz. 7 kadın girişimcimizin ihracat ürünlerini Avrupa ve Kuzey Afrika’ya taşımaya başladık. Savunma, tekstil, gıda, emaye sektörlerinde taşıma gerçekleştiriyoruz.

Ürünler, DFDS tarafından Pendik, Yalova ve Mersin kalkışlı taşımacılık ağında ücretsiz taşınacak. Söz konusu proje, gemi ve tren hatlarında geçerli olacak. Projemiz aynı zamanda lojistik sektörü temsilcilerinin de güç birliği yapmasını sağladı. Kadın girişimcilerin ürünleri Mardin’den İzmir’e Türkiye’nin hemen her bölgesinden Avrupa’ya Kuzey Afrika’ya taşınabilecek.

DFDS Akdeniz İş Birimi olarak projemize toplamda 250.000 Euro’luk bir bütçe tahsis ettik. Ürünler, DFDS tarafından Pendik, Yalova ve Mersin kalkışlı taşımacılık ağında ücretsiz taşınmak ile birlikte söz konusu proje, gemi ve tren hatlarında geçerli olacaktır. Güncel olarak projemize destek veren 24 uluslararası nakliye firması bulunuyor.

Kadın İçin Taşıyoruz projesi aynı zamanda lojistik sektörü temsilcilerinin de güç birliği yapmasını sağladı. Projede tamamlayıcı rol üstlenen 24 lojistik şirketi ile Mardin’den İzmir’e Türkiye’nin hemen her bölgesinden kadınların ürünleri, Avrupa’ya taşınabilecek. ABC Lojistik, Alişan Lojistik, ALC Lojistik, Ares Lojistik, BKM Lojistik, Borusan Lojistik, Bulung, Çobantur Boltas, Deneks, Denko Lojistik, Ekol Lojistik, Eyüp Lojistik, Galata Taşımacılık, Globelink, Hellmann, Hüner Lojistik, Mars Lojistik, Reysaş Lojistik, Sağlık Lojistik, Sarp Intermodal, Sultantur, Tetnak, Transtaş ve VİP Transport projedeki tamamlayıcı lojistik çözüm ortaklarımız olarak destek veriyor. 2021 yılı boyunca ve sonrasında da projemize talep olduğu sürece kadın girişimcilerimizi desteklemeyi sürdüreceğiz.

detail-photo-fancybox-4

Intermodal taşımacılık alanında neler planlıyorsunuz?

primeRail ortaklığı ile Köln’de hayata geçirmeye karar verdiğimiz DFDS Intermodal GmbH ”Intermodal Taşımacılık Yetkinlik Merkezi” ile yeni demiryolu çözümleri anlamında ilerleme kaydetmeye başladık. Çobantur Boltas ile iş birliği çerçevesinde açtığımız Nürnberg-Trieste demiryolu bağlantısı sayesinde sürdürülebilir tedarik zinciri hizmetlerine güç katacağız. Bununla beraber, Köln ve Wels hattındaki frekanslarımızı arttırmaya dönük çalışmalarımız devam etmekte olup, Türkiye’nin Avrupa ile ticari bağlantılarını güçlendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca primeRail ortaklığıyla kurmaya karar verdiğimiz DFDS Intermodal GmbH Intermodal Taşımacılık Yetkinlik Merkezi” olarak rekabetçi çözümler geliştireceğiz. Bilgi ve uzmanlığımızı paylaşmak suretiyle daha etkili intermodal taşımacılık çözümleri geliştireceğimiz güçlü bir platform oluşturacağımızdan eminiz. Bu girişim yalnızca müşterilerimize fayda sağlamakla kalmayacak, doğa dostu taşımacılık modeli ile çevre duyarlılığı yüksek taşımacılığa teşvik ederek ekolojik sistemin korunmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz.

HABER-RÖPORTAJ: ERCAN TOSUNOĞLU/LOJİYOL