SGS TransitNet Genel Müdürü Mine Kaya, pandemi sürecinin lojistik sektörü üzerine etkileri konusunda bilgilerini paylaştı.

2020 yılının ilk 5 ayını, geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle karşılaştıran SGS TransitNet Genel Müdürü Mine Kaya, "Covid-19 salgını nedeniyle 2020’nin ilk 5 ayında ciro geçen senenin aynı dönemine göre % 7,2 düştü. Bu şartlar altında yine de oldukça iyi bir performans olduğu söylenebilir." dedi. 

Kaya, "Covid-19 süreciyle birlikte ne gibi önlemler aldınız? Nasıl bir çalışma düzeni uyguladınız?" sorumuzu şöyle yanıtladı:

"Salgın sebebiyle özellikle sürücülerimizin yurtdışından gelişlerinde veya AB girişlerinde uygulanan 14 günlük karantina süresi seferlerin azalmasına yol açtı. Diğer yandan, bazı malların ithalatı ve ihracatı durdu veya kısıtlandı. Doğal olarak da bu, taşımacılarımızın sefer sayılarının azalmasına veya durma noktasına yol açtı. Sonuç olarak da taşıma sayılarının düşmesi ile bizim de hizmet hacmimizde doğal bir düşüşe yol açtı.

Diğer yandan, özellikle uluslararası taşımacılık sektörü ve sürücüler için sınır kapılarında geliştirilen önlemler ve yeni uygulamalar ile birlikte, bir kısım malların girişlerine de getirilen kısıtlamaların kalkması ile yavaş yavaş, sektörümüzle beraber toparlanacağız inşallah."

Mine Kaya'nın, "Önümüzdeki günler için yeni projeler var mı?" sorumuza yanıtı ise şöyle oldu:

"İlk günden bu yana amacımız; ülkemiz uluslararası taşımacılık sektörüne katma değer yaratmak, daha rekabetçi hale gelmelerine imkan verecek hizmet sunmaktı.  Bu hedefimiz doğrultusunda amacımız; şu an hizmet vermekte olduğumuz AB ülke sayısını daha da artırmak ve hemen heryerde olabilmek. Diğer yandan, yine sektörümüze katkı sağlayacak yeni projeler ve hizmet çeşitleri üzerinde çalışmalarımızı hızla sürdürmekteyiz.

Bunların yanı sıra, başta Almanya ve Fransa olmak üzere sahip olduğumuz 'İzinli Gönderici' yetkisine Türkiye’de de sahip olmak adına yine bir çalışma içerisindeyiz."

  HABER: ERCAN TOSUNOĞLU [email protected]