Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenler Derneği (UTİKAD), lojistik sektörünün nabzını tutan, sektörün geleceğini şekillendiren ve taşımacılık dünyasının en güncel meselelerini tartışan toplantısını gerçekleştirdi. 10 Ocak 2024 Çarşamba günü RadissonBlu Şişli Hotel’de düzenlenen yıllık basın toplantısında, UTİKAD yönetimi, 2023 yılında sektörde yaşanan gelişmeleri, dernek faaliyetlerini ve gelecek yıl için öngörülerini paylaştı. Toplantı, lojistik sektörüne dair kapsamlı bir değerlendirme sunarak, sektörün gelecek yıla yönelik stratejilerini ve beklentilerini ortaya koydu.

Utikad Yonetim

Basın toplantısına; UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Bilgehan Engin, Başkan Yardımcıları Ayşem Ulusoy, Barış Dillioğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Arkın Obdan, Serkan Eren, Serdar Ayırtman, Esen Öz Tekayak, Tolgahan Bulut, Yüksel Kahraman, Murat Gümüşlüol, Cumhur Erzurumluoğlu, İbrahim Halil Delgezenli, Devrim Fırat, Ayfer Vurgun, Özgecan Er Çevlik ve Adem Güler, FIATA Başkanı Turgut Erkeskin, UTİKAD Genel Müdürü Alperen Güler, UTİKAD İcra Kurulu Üyeleri ve basın mensupları katılım sağladı.

Bilgehan Engin-1

"Doğal afetler ve jeopolitik riskler, lojistik sektörü üzerinde doğrudan ve belirgin bir etki yaratıyor"

Başkan Bilgehan Engin, 2023 yılının lojistik sektörü için önemli gelişmelere sahne olduğunu belirtirken, 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketi sonrasında lojistik koordinasyon faaliyetlerinin öneminin bir kez daha arttığını vurguladı. Ayrıca, devam eden Rusya-Ukrayna savaşı ve yılın son çeyreğinde başlayan İsrail-Filistin çatışmasının sektöre olumsuz etkilerine de değinen Engin jeopolitik krizlerin sektörü daha dayanıklı kılacak tedbirler almaya sevk ettiğini vurguladı.

1Tasima Istatistik

3Tasima Istatistik

"Süveyş Kanalı'ndaki kriz navlunlar üzerinde etkili oluyor"

2023 yılında ortaya çıkan Kızıldeniz'deki güvenlik endişeleri sonrasında deniz taşımacılığı şirketlerinin Süveyş Kanalı'ndan geçişlerini durdurması ve sevkıyat rotalarını değiştirmesiyle ilgili yaşanan krizin navlun maliyetlerini ve teslimat sürelerini artırdığını söyleyen Başkan Engin, UTİKAD'ın süreci yakından takip ettiğini belirterek konuya ilişkin tarafları bilgilendirmek amacıyla paylaşımlara devam edeceklerini belirtti.

2Tasima Istatistik

"Sektörel eğitim gündemimizde"

2023 yılında ortaya konan UTİKAD çalışmalarına da değinen Başkan Engin, 9 Kasım’da gerçekleştirilen Taşıma İşleri Organizatörlüğü çalıştayında mesleki yeterliliklere, TİO’ların sorumluluklarına ve yetki belgesi alma şartlarına yönelik düzenlemelerin istişare edildiğini belirtti, sektörel eğitim gündemine vurgu yaparak UTİKAD'ın bu alandaki çalışmalarını paylaştı.

Ayrıca, UTİKAD'ın AB'nin geçen yıl ikinci sürümünü başlattığı İthalat Kontrol Sistemi uygulamasına yönelik sektörde farkındalığı artırmak amacıyla düzenlediği ICS2 bilgilendirme seminerlerine ve Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Ticaretin Kolaylaştırılması Koordinasyon Komitesine etkin katılımları ile özellikle Altyapı ve Lojistik Çalışma Grubu’nda eşbaşkanlık görevine katkılarını aktardı.

Toplantıda, Lojistik Sektörü Raporu, İhracatta Çekilemeyen Yükler Raporu ve E-Ticaret Lojistiği Mevcut Durum Analizi Raporu gibi önemli dokümanların 2023 yılında yayımlandığını belirten Başkan Engin, UTİKAD TV'nin aktif yayınlarına başlamasından ve UTİKAD tarafından düzenlenen Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla yapılan Cumhuriyet Balosu’ndan söz etti.

4Tasima Istatistik

"Sektörün 2024 yılı beklentileri"

2024 yılına ilişkin beklentileri değerlendiren Başkan Engin, "Sektörümüzün geleceğine dair öngörülerimize göre, 2024 yılında daha etkin ve sürdürülebilir lojistik çözümleri sunmaya odaklanarak, küresel gelişmeleri yakından takip ederek sektörümüzü en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

 • Sektördeki Ara Eleman Sorununun Giderilmesi
 • Ülkemiz Üzerinden Geçen Transit Taşımacılığın Geliştirilmesi
 • Demiryolu Yük Taşımacılığında Altyapı Yatırımlarının Artırılması
 • Karayolu Taşımacılığında Şoförler İçin Vize Alım Süreçlerinin İyileştirilmesi
 • Geçiş Belgesi Kotalarının Artırılması 
 • Sürücü Eksikliğinin Giderilmesi İçin Çalışmalar Yapılması
 • Denizyolu Konteyner Taşımacılığında Rekabetin Canlandırılması
 • ICS2 Aşama 3 İçin Sektörün ve Kamu Kurumlarının Hazırlıklı Olması
 • Taşıma İşleri Organizatörlüğü Yönetmeliği Başta Olmak Üzere Uluslararası Yük Taşımacılığı Kurallarını Belirleyen Mevzuatın Sektörle Uyumlu Hale Gelmesi
 • Avrupa Yeşil Mutabakatına Uyum Çerçevesinde Kamu İdaresi Tarafından Taşımacılık Sektörüne Destek ve Teşviklerin Sağlanması
 • Yeşil Lojistik Belgesi Başvuru Süreçlerinin Düzenlenmesi
 • E-Ticaretin Gelişimi İçin Vergilerde Düzenleme Yapılması
 • İstanbul Dışındaki Havalimanlarının ETGB’ye Hazır Hale Getirilmesi

Turgut Erkeskin

DB Schenker Arkas, geri dönüşümle sokak hayvanlarına yuva sağlıyor DB Schenker Arkas, geri dönüşümle sokak hayvanlarına yuva sağlıyor

"Türkiye yeni planlanan ticaret koridorlarında mutlaka yer almalı"

6 Ekim 2023 tarihinde yapılan FIATA Genel Kurul Toplantısı’nda FIATA Başkanı seçilen UTİKAD Eski Başkanı Turgut Erkeskin, UTİKAD’ın özellikle deprem döneminde yaptığı çalışmalara dikkat çekti. FIATA Başkanlığı görevini devraldığı Ekim ayından bu yana Türkiye’de iki önemli FIATA etkinliğini gerçekleştirdiklerini, Türkiye’nin konumunun demiryolu ve karayolu için oldukça değerli olduğunu dünyaya göstermek açısından bu toplantıların önemini vurguladı.

Turgut Erkeskin konuşmasında, “Dünya Bankası’nın açıklamalarına göre son 5 yılda, son 30 yılın en yavaş büyümesi gerçekleşti. 2024’te de % 2,4 oranında bir büyüme öngörülüyor. Bu öngörünün arkasında jeopolitik gerçekler, iklim gerçekleri ve ekonomik gerçekler bulunuyor.” dedi.

Editör: Ercan TOSUNOĞLU