2019’da ADR’de değişiklikler geliyor

26 Kasım 2018
2019’da ADR’de değişiklikler geliyor

Ernail Hayırlı, yaptıkları işi, “Taşımanın güvenli bir şekilde sonlandırılmasına katkı sağlamış oluyoruz.” şeklinde özetliyor.

Hayırlı Global Danışmanlık, tehlikeli madde taşımacılığı alanında danışmanlık söz konusu olduğunda ilk akla gelen isimlerden Ernail Hayırlı tarafından yönetiliyor. Hayırlı, 1995 yılından bu yana tehlikeli maddelerin taşınması, yüklenmesi ve depolanması konularında eğitim ve danışmanlık hizmeti veriyor.

Hayırlı Global Danışmanlık olarak verdikleri hizmetleri ve Türkiye’de tehlikeli madde taşımacılığında danışmanlık hizmetinin önemine değinen Ernail Hayırlı, “Tehlikeli madde taşımacılığıyla ilgili olarak Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik yayınlandı ve 1 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe girdi. Yayımlanan yönetmelikle, ADR’ye göre tehlikeli maddelerin karayoluyla taşımacılığı alanında faaliyet gösteren; dolduran, paketleyen, yükleyen, gönderen, alıcı ve boşaltan işletmelerin 1 Temmuz 2015 tarihi itibariyle bizim gibi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yetkili danışmanlık firmalarından hizmet almaları ya da bünyelerinde, Bakanlıkça gerekli kriterleri taşıyan bir tehlikeli madde güvenlik danışmanı istihdam etmeleri gerekiyor. Bu şartları yerine getirmeyen firmalara ceza kesiliyor.” diyor.

Ernail Hayırlı, yaptıkları işi, “Taşımanın güvenli bir şekilde sonlandırılmasına katkı sağlamış oluyoruz.” şeklinde özetliyor.

Hayırlı Global Danışmanlık olarak 2015 yılından bu yana Türkiye’nin önde gelen firmalarına Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı (TMGD) hizmet verdiklerini söyleyen Hayırlı, “Dünyanın en büyük otomotiv markalarından Mercedes-Benz Türk A.Ş., İstanbul ve Aksaray Fabrikaları, Avrupa’nın en büyük madenlerinden birini işleten Tüprag Metal Madencilik, patlayıcı maddeler konusunda uzman Kapeks’in yanı sıra Türkiye’nin alanında önde gelen kuruluşlarına danışmanlık hizmeti veriyoruz.” diye belirtiyor.

“BİLGİLERİMİZİ GÜNCEL TUTMAYA ÇOK ÖNEM VERİYORUZ”

Tehlikeli madde taşımalarının çok dinamik bir alan olduğunu vurgulayan Hayırlı, konuyla ilgili prosedürlerin sürekli değiştiğini, bu nedenle süreçlerin sıkı takip gerektirdiğini belirterek, şunları söylüyor:

“Bilgilerimizi güncel tutmak bizim en önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Örneğin son olarak Almanya’da ADR Kanunu’nda 2019 yılında yapılan değişiklikleri içeren eğitime katıldık. Kendimizi güncel tutuyoruz ve bilgilerimizi danışmanlık hizmeti verdiğimiz firmalardaki ilgili kişilere aktarıyoruz. Ayrıca birlikte çalıştığımız kuruluşları dönemler halinde kontrol ederek, işlemlerin doğru yapılıp yapılmadığını da kontrol ediyoruz. Bunun dışında yine dönemsel olarak taşımayla bağlantılı olanlara eğitimler de veriyoruz.”

Firmalara hizmet veren tehlikeli madde güvenlik danışmanlarının ADR Mevzuatına ve bu alandaki yasal düzenlemelere hakim olmalarının büyük önem taşıdığını söyleyen Hayırlı, konuyla ilgili danışmanlık hizmetlerindeki aksamanın insan ve çevre sağlığına zarar verebilecek risklerin oluşmasına ve yasal düzenleme kapsamında öngörülen idari para cezalarının uygulanmasına neden olabileceği uyarısında bulunuyor.

Hayırlı, “Bu alanla ilgili gerekli danışmanlık hizmetini almayan ve kurallara uymayan firmalar hem kendileri hem de toplum için risk oluşturuyorlar. Kazalar meydana gelebiliyor. Üretici firmalarda, üretim aşamasında gerekli güvenlik önlemleri alınmadığından kazalar meydana gelebiliyor.” diyor.

“Danışmanlık hizmeti verirken, hizmet ve sektör yelpazemizi çok geniş tutmuyoruz. Örneğin akaryakıt istasyonları ve hastanelerle ilgili hizmet vermiyoruz. Burada amacımız uzmanlık alanımızda işlem yapmak ,böylece yaptığımız işe daha iyi odaklanmış oluyoruz. Ağırlıklı olarak Türkiye’nin önde gelen lojistik, otomotiv ve üretici firmalarıyla çalışıyoruz.” diyen Hayırlı, 2019 yılında Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması (ADR) kapsamında yürürlüğe girecek değişikliklere değiniyor.

ADR İLE İLGİLİ 2019 YILINDA NELER GELİYOR, DEĞİŞİYOR?

Örneğin 14 adet yeni UN numarası geliyor. ADR 2019’da 2 bin 332 adet tehlikeli maddeyi kapsıyor. Bunların dışında bazı tehlikeli maddelerin özel hükümlerinde değişiklikler yapıldı.

UN Yeni  14  UN numaraları aşağıdaki gibi kaydedilir:

UN 3535 – ZEHİRLİ  İNORGANİK KATI , YANICI, B.B.B

UN 3536 – TAŞIMA ÜNİTELERİNDE MONTE LİTYUM PİLLER  lityum iyon piller veya lityum metal piller

UN 3537 – YANICI GAZ İÇEREN NESNELER, B.B.B.

UN 3538 – YANICI OLMAYAN, ZEHİRLİ OLMAYAN GAZ İÇEREN NESNELER, B.B.B.

UN 3539 – ZEHİRLİ GAZ İÇEREN NESNELER, B.B.B

UN 3540 – YANICI BİR SIVI MADDE İÇEREN NESNELER, B.B.B

UN 3541 – YANICI BİR KATI MADDE İÇEREN NESNELER, B.B.B

UN 3542 – KENDİ KENDİNE YANABİLEN BİR MADDE BİR MADDE İÇEREN NESNELER, B.B.B

UN 3543 – SU İLE TEMASI HALİNDE YANICI GAZ ÇIKARAN MADDE İÇEREN NESNELER, B.B.B

UN 3544 – YAKICI (OKSİDİ) MADDE İÇEREN NESNELER, B.B.B

UN 3545 – ORGANİK PEROKSİT İÇEREN NESNELER, B.B.B

UN 3546 – ZEHİRLİ BİR MADDE İÇEREN NESNELER  B.B.B

UN 3547 – AŞINDIRICI MADDE İÇEREN NESNELER, B.B.B

UN 3548 – FARKLI TEHLİKELİ MADDELER İÇEREN NESNELER, B.B.B

Yine ayrıca  ADR’de  yer alan Tehlike etiketleri iç kenar çizgi kalınlığı olan en az 2 mm kuralı kaldırıldı.

ERNAİL HAYIRLI KİMDİR?

1995 Yılından 2002 yılına kadar Türkiye’nin taşımacılık ve lojistik alanında çatı kuruluşu Uluslararası Nakliyeciler Derneği’nde (UND) tehlikeli maddeler konusunda uzman ve eğitmen olarak çalıştı. 2008 yılına kadar da sektörün bir başka sivil toplum örgütü RODER’de tehlikeli madde taşıma uzmanı ve ADR danışmanı olarak kariyerine devam etti.  2008 yılından bu yana da kendi işletmesinde hizmet vermeye devam ediyor.

Üniversitelerin uluslararası lojistik bölümünde tehlikeli madde taşımacılığı konusunda dersler de veren Hayırlı, Türkiye’de TMG Danışmanı Sertifikası alan ilk Danışman unvanına da sahip.  Almanya Niedersachen Eyaleti Polis  Eğitim Enstitüsü’nde düzenlenen Karayollarında Denetim  Elemanlarının ve Polislerin Eğitimi konulu seminere katılarak belge alan Hayırlı, Almanya’da düzenlenen Yük güvenliği ve Tehlikeli Ürün depolama eğitimlerine katıldı ve bu alandaki sertifikalara da sahip.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN