Azerbaycan nakliye firmaları kimlerdir?

29 Mayıs 2021
Azerbaycan nakliye firmaları kimlerdir?

Türkiye-Azerbaycan arasında ticaret artıyor ve lojistik sektöründe de yansıyor.

Ural ve Kafkas dağlarıyla beraber Asya ile Avrupa’yı birbirinden ayıran coğrafi etmenlerden biri olan Hazar Denizi’nin kıyısında kurulu olan Azerbaycan ile Türkiye’nin ilişkileri çok uzun bir döneme yayılmış durumda. Kültürel olarak birbirine çok yakın olan iki ülkenin halkları arasındaki dostluk çok uzun süredir bozulmadan devam etmiş olsa da Azerbaycan, günümüzdeki gücüne 1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla kazandığı bağımsızlık sonrası ulaştı. En önemli şehirleri; başkent Bakü, Gence ve Sumgayıt olan ülkenin ekonomisinin % 51,7’si çoğunlukla petrol olmak üzere, endüstri ve yüzde 42,1’i ise hizmet sektöründen oluşuyor.

Türkiye-Azerbaycan arasında ticaret artıyor ve lojistik sektöründe de yansıyor

1990’lı yıllarında başlarında başlayan ikili ekonomik ilişkiler 200 milyon dolar seviyelerinde iken, özellikle inşa edilen petrol boru hatlarının da etkisiyle 2019 sonu itibariyle Azerbaycan’ın lehine 4 milyar doların üzerine çıktı ve yükselmeye devam ediyor. Azerbaycan nakliye sayısının gelecek 10 yıl içerisinde ikiye katlanması bekleniyor.

Sahip olduğu doğal gaz ve petrol yatakları sayesinde bağımsızlığını kazandıktan sonra ekonomisini hızla düzelten Azerbaycan, Türkiye’nin en önemli ticari ortaklarından biri konumunda bulunuyor. Yakın zamanda bölgede yaşanan politik değişimlerin ardından orta ve kısa vadeli ticaret hacimlerinde pozitif yönde iyileşmeler bekleniyor.

Türkiye’den Azerbaycan’a parsiyel taşımalar

Azerbaycan parsiyel nakliye seçeneklerinin en fazla tercih edildiği rotalardan biri durumunda. Bunun en büyük nedeninin, gönderilen ürünlerin önemli bir kısmının bir tırı doldurmayan ancak önemli ölçüde ağırlık ve hacme sahip olan makine parçaları, inşaat makine ve malzemeler ile ekipmanlarından oluşması. Elektronik eşya ve makine ile otomobil, kamyon gibi araçların yedek parçaları da ticarette önemli bir yere sahiptir.azerbaycan nakliye fiyatları yükün tonajına göre değişiyor.

Son yıllarda ekonomisi sürekli dış ticaret fazlası veren ve hızla büyüyen ülkede Türk iş adamlarının yatırımlarının değeri 11 milyar doların üzerine çıktı.

Azerbaycan-Türkiye arasındaki kara ticaret rotaları

Azerbaycan’a bağlı olan Nahçıvan Özerk Bölgesi ile sınırı olan Türkiye’nin, Azerbaycan ile direk ulaşım imkânı henüz bulunmuyor. Bundan dolayı Azerbaycan nakliyat ve sevkıyatları Gürcistan veya İran gerçekleştiriliyor. Gürcistan rotası gümrük kapılarının daha modern olması, ülkeler arasındaki gümrük anlaşmalarının bulunması ve Gürcistan altyapısının, yollarının İran’a göre daha güvenli ve konforlu olmasından dolayı daha sık tercih ediliyor.

Bunun yanında İran’a uygulanan ambargo bazı yüklerde işletmelerin ileri de sorun yaşayabileceklerini düşündüklerinden dolayı bu rotayı kullanmıyor. Kimya ve ilaç sektörlerinin çok gelişmediği Azerbaycan frigo araçlarının çok talep gördüğü rotalardan biridir. Gıda, ilaç veya diğer yüklerin taşınması için kullanılan bu araçlar için İran rotası tercih edilmiyor.

Gence nakliye ve Sumgayıt nakliye işlemleri de Gürcistan üzerinden daha hızlı ve sağlıklı olarak gerçekleştirilmektedir. Azerbaycan tır fiyatları belirlenirken taşınacak yükün türü, ağırlığı, hacmi ve miktarı ile teslim edileceği bölge ilk olarak ele alınan etmenlerdir. Bunun yanında frigo araçlarla yapılacak gönderiler için de farklı fiyat tarifeleri uygulanabilmektedir. İran ve Gürcistan rotaları arasında da fiyat farkı olabildiği gibi, biz çok özel durumlar olmadığı sürece müşterilerimize Gürcistan rotasını tavsiye ediyoruz. Nahçivan – Azerbaycan arasında açılması kesinleşen kara ve tren yolunun inşasını sürekli olarak takip ediyoruz.

Saygınlar Uluslararası Nakliyat Yöneticisi Ömer Faruk Kızgın, “Fiyat almak, yasal mevzuatlar hakkında almak ve bölgedeki lojistik durumunu etkileyebilecek konularda bilgi sahibi olmak için müşteri hizmetlerinde görev alan çalışanlarımızla görüşebilir, nakliyelerinizin ayarlanması konusunda her türlü yardımı onlardan alabilirsiniz. Saygınlar Nakliyat olarak her türlü sanayi ürünleri, tekstil, inşaat malzemeleri yükünüzü Azerbaycan’a ulaştırma amacıyla hizmetinizdeyiz.” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN