Cumhuriyetin ilanı neden 29 Ekim?

29 Ekim 2020
Cumhuriyetin ilanı neden 29 Ekim?

Cumhuriyet’in ilanının 97’nci yıldönümünde Aras Kargo, o güne dair az bilinen tarihi bir gerçeği hazırladığı dijital reklam filmine taşıdı.

 

Cumhuriyet’in ilanının 97’nci yıldönümünde Aras Kargo, o güne dair az bilinen tarihi bir gerçeği hazırladığı dijital reklam filmine taşıdı. “Cumhuriyet neden 29 Ekim’de ilan edildi?” sorusunun cevabı niteliğindeki filmde Atatürk’ün dehası bir kez daha gözler önüne seriliyor.

Millî mücadelenin zaferle sonuçlanmasının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet yönetimini ilan etmesinin üzerinden tam 97 yıl geçti. Aras Kargo, bu tarihi güne dair çok az bilinen bir gerçeğe ışık tutuyor. 29 Ekim’in Türkiye tarihi için ne kadar büyük bir anlam taşıdığını bir kez daha vurgulayan ve gerçek bir hikâyeyi konu alan dijital reklam filmi hazırladı. Filmde Cumhuriyet’in ilanı için neden o günün seçildiğine dair 1925 yılında Atatürk ve Fahrettin Altay Paşa arasında geçen diyaloga yer veriliyor. “Bir sonraki gün olamazdı” adını taşıyan dijital reklam filminin yönetmenliğini “Kelebekler” filminin ödüllü yönetmeni Tolga Karaçelik üstlenirken, Atatürk’ü ödüllü oyuncu Tolga İskit canlandırıyor.

Neden “Bir sonraki gün olamazdı”?

Hizmet verdiği sektörde 1 günün ne kadar önemli olduğunu bilen Aras Kargo’nun, Cumhuriyetin 97. yılına özel olarak hazırladığı “Bir sonraki gün olamazdı” adını taşıyan dijital reklam filmi yayınlandı.

Aras Kargo’nun yeni dijital reklam filminin senaryosu, araştırmacı gazeteci ve yazar Taylan Sorgun’un Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşı Fahrettin Altay’dan bizzat dinlediği ve “Mütareke Dönemi ve Bekirağa Bölüğü” kitabındaki bir diyalogdan yola çıkarak hazırlandı. 1925 yılında Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sırasında Çankaya köşkünde misafir olan Fahrettin Altay Paşa, Atatürk’e “Cumhuriyetimizin ilanının 29 Ekim gecesine gelmesi acaba bir tesadüf müdür? Üç gün evvel, beş gün sonra da olabilirdi” diye sorar. Atatürk de Mondros Mütarekesi’ne gönderme yaparak, “Bundan tam 4 yıl 364 gün sonra Cumhuriyeti ilan ettik. Bir gün daha olsa 5 yıl olacaktı. 5 yıl süren bir esaretin altında olmayı kabul edemezdik. Mondros 30 Ekim’dir, Cumhuriyet 29 Ekim. İşte bu mazlum bir milletin ahıdır. Tarihten silinmek istenen bir milletin cevabıdır.” diye cevaplar.

Atatürk’ün hassas zamanlaması sayesinde Cumhuriyet’in ilanı Mondros Mütarekesi’nden tam 4 yıl 364 gün sonra yapılarak hem işgalci devletlere bir cevap verilmiş hem de tarihte ülkemizin 5 yıl işgal altında kaldığının yazılması önlenmiştir.

Kıyafetler, Atatürk’ün terzisinin torunundan

Bu hikâyenin en gerçekçi şekilde anlatılabilmesi için titizlikle hazırlanan dijital reklam filminde kullanılan kıyafetler, Atatürk’ün terzisinin dördüncü kuşak temsilcisi Levon Kordonciyan tarafından tasarlandı. Atatürk’ün köşkte verdiği davetlerde giydiği frakın aynısının kullanıldığı reklam filmde Fahrettin Paşa’nın üzerindeki frak ve yemek masasındaki fotoğrafta Mustafa Kemal’in arkasında yer alan garsonların kostümleri de aslına uygun olarak hazırlandı.

Çekimleri 1 gün süren ve tek planda çekilen, 1 dakika 10 saniyelik reklam filminde 4 kişi rol alırken Atatürk’ün 29 Ekim’in önemine vurgu yaptığı duygu yüklü konuşma reklam filminin ana odak noktası haline geldi.

Aras Kargo #birsonrakigünolamazdı Reklam Künyesi

https://www.youtube.com/watch?v=fTfTcq05tKg&app=desktop

Reklamveren: Aras Kargo

Reklamveren Temsilcisi: Utku Ayyarkın, Billur Kaymak Burkutoğlu, Deniz Can, Kaan Uysal, Yasin Midilli

Ajans: RYNO Creative HUB

Prodüksiyon Firması: Public Film

Yönetmen: Tolga Karaçelik

Görüntü Yönetmeni: Burak Turan

Oyuncular: Tolga İskit, Serkan Uzuner

Dış Ses: Levent Ülgen

Müzik: Levent Gündüz

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN