Kapıkule’den Türkiye’ye girişlerde iki kademeli plan

23 Mart 2020
Kapıkule’den Türkiye’ye girişlerde iki kademeli plan

Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giren Türk sürücüleri tarafından gerçekleştirilen taşımalar için iki kademeli plan oluşturuldu.

COVID-19 salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında ilgili Bakanlıklarla birlikte UND’nin sürdürdüğü girişimler sonucunda Kapıkule Sınır Kapısından ülkemize Türk sürücüleri tarafından gerçekleştirilen taşımalar için iki kademeli plan oluşturuldu.

Bahse konu planın ana hedefi, sürücülerimize halen uygulanan 14 günlük karantina zorunluluğunun kaldırılması için gerek duyulan “güvenli ortamın” hazırlanması olup, planlar kademeli olarak devreye alınacak.

Hayata geçirilecek planın geçici olarak devreye alınacak birinci kademesinde;  “aynı firmanın 2 sürücüsünün, Bulgaristan’dan Türkiye’ye girişte bulunan Polis Kontrol noktasında belirlenen bölgede eş zamanlı araç değişimi yapması” konusu yetkilerce onaylandı.

UND’den verilen bilgiye göre belirlenen sürecin aşağıdaki şekilde işlemesi planlandı.

Geçici Sürücü Değişimi Uygulaması Nasıl İşleyecek?

  1. Bulgaristan-Türkiye sınırında giriş tarafındaki Polis Noktasına ulaşan firma sürücüsü, Polis Kontrolüne gelmeden 2-3 saat önce geliş saatini Türkiye’den gelecek diğer sürücüye bildirecektir.
  2. Türkiye tarafından gelecek sürücü, Bulgaristan tarafından gelen sürücüden bilgiyi alınca; Kapıkule sahasında belirlenen Tampon Bölgeye gitmek için, oluşturulan özel bir form aracılığıyla, Polis, Tescil ve Yakıt alım işlemlerini tamamlayacaktır.
  3. Bulgaristan tarafından gelen sürücü ile eş zamanlı olarak, Türkiye’den çıkış Polis Kontrol Noktasında buluşacak ve sürücü değişim işlemini gerçekleştirecektir.
  4. Böylece, Bulgaristan tarafından gelen sürücü, Türkiye’ye giriş yapmadan yeni aracı alıp Avrupa güzergahına devam edecek; diğer sürücü ise Avrupa’dan gelen aracı alarak Türkiye’ye giriş işlemlerini yapacaktır.

Not:  Bu süreçte, aynı firmanın Avrupa’dan gelen ve geçerli vizesi olan sürücüsü operasyonun Avrupa ayağını yönetecek; daha önce Türkiye’ye giriş yapmış vizesi olmayan, firma vekaletnamesine sahip sürücüsü ise operasyonun Türkiye ayağını yönetecektir.

Planın kalıcı çözüm aşamasında, Kapıkule Sınır Kapısı’ndan yapılacak girişlerde sürücülere Koronavirüs Testi uygulaması ile birlikte, Türk sürücülerine uygulanan 14-günlük karantina zorunluluğunun kaldırılması hedeflenmekte olup çalışmalar devam etmektedir. Bu aşama hayata geçirilinceye kadar, sürücü değişimi uygulaması devrede olacaktır.

Kaynak: UND

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN